
Мавруд от един нестандартен тероар – Bergule Мавруд 2014 от Вила Мелник
This post is also available in:
English
Какво вино може да очакваме от гроздето, натоварено с най-много легенди в България
Отворил съм си бутилка вино и се наслаждавам на вечерта. Дегустирам го вече доста време, та цялата процедура прилича повече на пиене. Но какво му остава на човек, обграден само с жени. И така, нощта и студеното време навън ме отведоха към бутилка мавруд.
Мавруд е може би най-известния български сорт грозде. Натоварен е с много очаквания и също и с много легенди. Но ние го преоткриваме от известно време и то с доста голяма доза успех. След лекция за българските сортове грозде, решихме да се запознаем и с някои по-неочаквани тероара на мавруд. Един от тях е около Мелник. Долината на Струма е известна с много други сортове грозде, затова бях учуден, че се гледа и винифицира мавруд и в този район.
[mapsmarker marker=“177″]
Тук пак са намесени нашите приятели семейство Зикатанови от винарска изба Вила Мелник. За тях пишем често, защото често ни открехват за някои неща. Все пак ние сме аматьори, но се опитваме да компенсираме с ентусиазъм.
Bergule Мавруд 2014г. Вила Мелник
Тъмно рубинения цвят грабва още от самото начало. Ухае на подправки, препечено месо и червени плодове. Средно тяло и се усеща много свежо. Отлежаването от 9 месеца в дъбовите бъчви е омекотило виното и го е направило много приятно. Накрая остава малко намек за пикантност. Като цяло ти се иска да си отвориш и втора бутилка.
Още малко за мавруда
Маврудът е късен сорт грозде, бере се и влиза най-последен в избата. Обича да живее в топли райони и никак не харесва студени зими. Най-разпространен е около Асеновград, Пазарджишко и Старозагорско. А край Бургас и Поморие е известен като Качивела. Сортът изисква много топли дни и топла и суха есен. Съзрява средата на октомври и е с висока добивност.
Къде да пием мавруд, когато сме в Мелник
Страхотни хора са от Вила Мелник, а техния красив пейзаж се намира до село Хърсово в подножието на Пирин планина. Когато пътувате към Мелник, ще видите табелки към тяхната изба. Там може да дегустирате вино всеки ден. И да се любувате на пейзажа. Техните вина отлежават във варовикови тунели под избата и стават наистина чудесни. А Маврудът се крие измежду другите лози.
В търсене на оранжевото вино и други приключения – на гости на винарска изба Вила Мелник
май 25th, 2017 Когато си в Мелник и искаш да опиташ от всичките вина, които можеш да намериш Пътуваме с колата от малкото градче Мелник към село Хърсово /Вила Мелник/, през лозята и зелените хълмове. Хълмистия терен в подножието на Пирин ни радва с невероятни гледки, огрени от следобедното слънце. Тоскана – това е което си представяме с…