Седнали сме в дегустационната зала на винарската изба Коппола (Cantina Coppola), която е съвсем новичка, и дегустираме вина. Джузепе Коппола, собственикът, не говори английски, но стои с нас и излъчва авторитет и специално внимание. Ние пък не говорим особено много италиански и излъчваме желание да дегустираме вино, и изглеждаме леко налудничаво, особено аз съм много разрошен. Но избата е едно от малкото места в най-южна Италия, където намираме хора, които говорят английски и ни разказват за историята ѝ и за отделните вина.
[info]Още отначало трябва да ви напомня за особеностите на работното време в Саленто (на токчето на италианския ботуш). И ако сте решили да отидете спонтанно да дегустирате вино, то работното време е сутрин и късен следобед – от 9 до 12 преди обяд и от 17:30 до 19:30.[/info]
Навън е чудесен септемврийски ден, тази година гроздоберът се е забавил и в началото на септември още не е започнал. Та цари едно лятно и горещо спокойствие. А ние почти бързаме да дегустираме. Наскоро в един от любимите ми винени сайтове обсъждаха за „wine folly“, че „винената лудост“ се проявява като събираш коркови тапи, тирбушони… ние събираме посетени винарни и емоциите от тях, та това си е нашата лудост.
Винарна Коппола – историята на един сицилианец
Датата в името на винарната е и датата на нейното основаване и дори да звучи невероятно, тя наистина съществува от над 500 години, при това без прекъсване, и винаги е била в ръцете на една и съща фамилия от сицилиански произход. В онази далечна година сицилианецът Орсино Копола се оженил за местната богата наследница Лаура Кути и получил като зестра 8 хектара земя. Още тогава Копола решил да я превърне в лозе и до днес този имот, който днес малко е разширен, се управлява от същото семейство.
По-съвременната история на винарната започва от 1948 година, когато започнало първото бутилиране на вино, благодарение на един от наследниците, Карло Антонио, който завършил енология и лозарство.
Фамилията Коппола има заслуги не само за винарството на региона, но и за туризма. През 1965 г. инженерът Николо Коппола разработил проекта за първия туристически комплекс в Саленто – Campeggio La Vecchia Torre, открит през 1967 г. Оттогава насам фамилията продължава с инвестициите и във винарството, и в туристическия бизнес, а през 2018 г. е открита и новата сграда на винарната, която ние посетихме и за която сега разказваме.
Музеят на виното във винарна Коппола
И без да задълбаваме повече в историята, ще добавим, че в новата сграда се пазят винарски реликви, стари почти колкото самата винарна. Като например везна за бъчви от пристанището в Галиполи от 16 век и старинна преса за грозде, която по технология не се различава много от съвременните преси.
Виното на Пулия и по-точно Саленто
Двата основни сорта грозде, от които се прави вино в района на токчето на италианския ботуш, са негроамаро и примитиво.
Негроамаро е един от най-разпространените червени сортове в Пулия и най-вече в Саленто, който пък почти не се среща никъде другаде. Ако сте в Саленто, почти всички розета, които ще опитате, са от негроамаро. Много популярно вино за розе и изключително приятно в горещите летни дни.
Примитиво също е червен сорт грозде и от него се правят много хубави червени вина с потенциал за отлежаване. Примитиво и американския Зинфандел всъщност са идентичен сорт грозде, както и хърватския Плавац Велики. Като май хърватското е първото. Любопитното е, че в Америка се е смятало, че Зинфандел е „America’s vine and wine“, но 60-те и 70-те години на минали век са започнали да доказват, че Зинфандел и Примитиво са едно и също грозде. Примитиво се комбинира много добре с по-пикантни ястия с марокански или турски подправки.
Вината на Коппола и южно-соления вкус на Саленто
Cantina Coppola минава за малка винарна, имат си 19 хектара собствени лозя с традиционните за региона негроамаро и примитиво, както и верментино и шардоне. Не изкупуват чуждо грозде и правят около 100 000 бутилки годишно. От бързата си разходка из винарната видяхме обичайните чистички съдове за съхранение и ферментация, очакващи новата реколта. И уютна изба с прилежно подредени бъчви и стелажи за отлежаване на естествено пенливи вина, които тайничко се надявахме да можем и да дегустираме.
За наша радост, Рита, маркетинг директорът на винарната, която бе и един от много малкото хора в Саленто, говорещи английски, имаше същото желание да ни покаже най-доброто от производството в Коппола и така в обедния час наобиколихме масата с разядките и зачакахме „основното“.
BRUT Metodo Classico – Millesimato 2016 – бяло пенливо Негроамаро по класически метод
Обичаме всякакви вина, но много обичаме да изпробваме такива, правени по малко популярни методи или от малко популярни сортове. Коппола е единствената винарна в Саленто, която прави бели вина от червения локален сорт негроамаро. Освен тихи бели вина от негроамаро, в Коппола произвеждат и естествено пенливо вино от негроамаро, по класически метод. Освен гъделичкащи нежни балончета, то има чудесен аромат на сладки плодове, може би и праскови, нежна киселинност и солена нотка, която всъщност присъства във всички вина на Coppola, защото лозята са по бреговете на Йонийско море.
Li Cuti 1489 Alezio DOC Rosato Negroamaro 2018
Всички розета, произведени в Саленто (и може би в цяла Пулия), са от типа на тъмните, наситени розета. Освен в местните вкусове, причината е най-вече в законодателството – винарните в региона просто нямат право да правят друг тип розета, напр. популярните френски розета, които са доста по-бледи и фини. Li Cuti 1489 Alezio DOC Rosato Negroamaro 2018 е от 100 % негроамаро, прекарало една нощ мацерация и с наситен аромат на ягодов сироп.
Patitari Salento IGT Rosso Primitivo 2014
100 % примитиво – класически сорт за региона, който в Коппола са превърнали в бижу, от което едва се откъснахме (всъщност не се откъснахме, защото си купихме за вкъщи). С аромат на черни плодове, мармалад, малко кожа и опушено дърво (или поне Мимето е била толкова зашеметена, че си е записала някакви думички напосоки). Плътно вино с много меки танини, отлежало 2 години в дъбови бъчви. С убийствената (в положителния смисъл) цена от 10 евро бутилката.
[info]И малка вметка за бъчвите, в Coppola използват словенски бъчви, включително от техните традиционните големите, каквито гледахме във винарна Метлика през 2017 г. [/info]
Tafuri Passito Salento IGT Rosso Primitivo e Negroamaro
Passito – Така наричат в Саленто десертните вина. Това специално пасито е от негроамаро и примитиво, набрани много късно и оставени да изсъхнат на слънце или под навес за няколко седмици, и после ферментирали заедно, без отлежаване в бъчва. Прекрасен десерт с вкус на мармалад, орехи и някакви други ядки, от който също си взехме за вкъщи.
Cantina Coppola отвъд виното
В стопанството на винарната си отглеждат още зехтин и разни плодове и зеленчуци и почти всички мезета към дегустацията се приготвят с местни продукти. От магазина можете да си купите бутилка от техния зехтин.
На къмпинг в Саленто
Къмпинг La Vecchia Torre, за който споменахме по-рано, още си работи и посреща гости. На същите собственици е и по-луксозният къмпинг La Masseria северно от Галиполи. Не сме ходили на нито един и не можем да споделим впечатления от първа ръка, но си мечтаем да отидем, особенно в La Masseria. След посещението ни в BIG BERRY в Словения през 2017 г., сме в непрестанно търсене на подобни места, по-възможност по-близо до нас. Но пък защо не и в Саленто. Та сега и това ни е една от мечтите, да стигнем и до тези местенца в Саленто. Ако сте били, ще се радваме да споделите впечатления.
Последвайте ни в Instagram или Facebook, там сме много активни.
Винарните на Саленто
[display-posts post_type=“null“ category=“null“ tag=“null“ layout=“layout4″ posts_per_page=“1″ id=“34057″]