Нашият кулинарен календар е винаги изпълнен с вълнуващи преживявания, но понякога просто искаме да избягаме от градската суматоха, да се съберем с приятели и да се насладим на страхотно вино, изискана кухня и уютна атмосфера в един кулинарен уикенд. Още по-хубаво е, когато можем да споделим тези моменти с децата си, без това да компрометира преживяването. Представете си вечер, прекарана сред природата, където децата могат да играят на воля, докато възрастните се наслаждават на внимателно подбрани ястия и напитки. Това е идеалният начин да се отпуснете и да се свържете с близките си, създавайки спомени, които ще останат завинаги.



Нашата концепция – гурме вечеря с личен почерк
Идеята за организиране на специална вечеря извън ресторантите се роди в периодите, когато заведенията бяха затворени. Тогава за първи път поканихме професионален шеф-готвач, за да се насладим на гурме преживяване от най-висока класа в уюта на избрано от нас място. Виното, разбира се, остана наша отговорност – селектирахме го внимателно и го комбинирахме с ястията така, че всяка глътка да подсилва вкуса на храната. Още от първата такава вечеря разбрахме, че това е преживяване, което искаме да повтаряме отново и отново.



Днес това се превърна в традиция – поне веднъж на няколко месеца организираме кулинарен уикенд с гурме вечеря, която съчетава най-доброто от ресторантското изживяване с уюта и свободата на личното пространство. Не искаме да сме в ресторант, но и не искаме някой от нас да готви. Поръчката на готова храна никога не ни е била опция – за нас важна част от преживяването е взаимодействието с шеф-готвача, процесът на приготвяне на храната и споделената емоция около масата.
Преживяването продължава два дни – цял пакет от моменти, в които всички участват, а накрая завършваме в официални дрехи и на свещи.
Чинии и прибори – важни ли са?
Да, и още как! Условията на мястото са от ключово значение – не всяко място е подходящо за подобно преживяване. Трябва да се предвидят чаши за вино, чинии, прибори и всички дребни детайли, които правят вечерята специална.

За да се доближите максимално до ресторантско гурме изживяване, трябва да имате еднакви и подходящи чинии за всяка от степените на вечерята. Ние сме се спрели на тристепенно меню – по-дълги формати стават по-сложни като логистика. За такъв формат са нужни поне два комплекта прибори за основното меню и един допълнителен за десерта.
Чашите също са важна част от детайла. Ако менюто включва три ястия, хубаво е всяко да бъде съчетано с различно вино. Затова ние винаги предвиждаме три различни чаши за вино плюс чаша за вода.
Мястото – комплекс Боров Хълм, село Чавдар
Преди година, когато за първи път споделих идеята с Петър и Елена, собственици на комплекс „Боров Хълм“ в село Чавдар (а и по случайност – моят брат Петър, който винаги се връзва на щуротиите ми), не очаквах, че ще бъдат толкова ангажирани като домакини. Но истината е, че цялото преживяване нямаше да бъде същото без тяхната подкрепа. Те се постараха да осигурят всичко необходимо – прибори, чинии, чаши, покривки, а Елена винаги се грижи за тематичната украса на масата.

Комплекс „Боров Хълм“ се състои от три къщи, всяка с две спални (всяка със собствена баня), кухня и хол. Това е идеално за настаняване на три семейства с по две-три деца. Максималният комфортен капацитет за нашите вечери е 12 души.

Тук е важно да споменем, че ако искате и вие да пробвате такава вечеря или цял кулинарен уикенд, може да се свържете с нашите домакини и да питате за условия и цени. Не ги пиша тук, защото не е идеята да ви продам нещо, а да ви насърча да си го направите, но ги имат на сайта си.
Къщите са разположени на хълм до село Чавдар, под параклиса, и предлагат великолепна гледка към Стара планина, макар че самите те са в Средна гора. Залезите тук често са в нюанси на розово и червено, а върховете на планината отсреща понякога са заснежени. На верандата на две от къщите има и японски вани, където се наслаждаваме на релакс през всички сезони.




Разбира се, мястото може да бъде различно – ние сме присъствали на подобен гурме обяд дори във влак!
Елена и багетите
Последната ни вечеря беше на тема „Френска комфортна кухня“. Не осъзнавах колко важно е обстановката да подсказва тематиката на вечерята. Елена ми спомена, че част от декорацията ще бъдат истински френски багети, които после ще използваме за брънч на следващия ден. Не я разбрах веднага, но когато седнахме на масата, багетите наистина допълваха атмосферата. Особено когато децата минаха под масата, за да ги достигнат и започнаха да ги гризат.

Шеф Виктор Жечев
Конкретизирам с име, защото Виктор ни е приятел. Разбира се, не си мислете, че го каним да работи безплатно – той идва с колега, приготвя вечерята, а ние си я поръчваме като в ресторант. Изборът на меню винаги е съгласуван и одобрен и от двете страни. Имам му пълно доверие, а и обещал да ми носи от домашното си кимчи! А аз винаги гледам да опитаме виното заедно, за неговото мнение дали сме успели с комбинацията на храната и виното.



Какво е важно при избора на готвач за такова събитие? На първо място – да може да приготви 12 чинии едновременно в домашна кухня с обикновена печка и котлони (в нашия случай – газови).
Това, което най-много харесвам у Виктор, е спокойствието, с което работи. Кухнята винаги остава чиста, организацията е перфектна, а най-важното – храната пристига навреме и всички получават чиниите си едновременно. Ще видите на снимките колко приятна става цялата организация!
Менюто – френска класика с модерна нотка
Нашата вечеря беше вдъхновена от класическата френска кухня, но с модерен прочит и прецизност в детайлите:
Салата Нисоаз – Една от най-популярните салати на Прованс.


Бьоф Бургиньон с картофи Дафиноаз – Класическо френско задушено говеждо, което се готви с червено вино и ароматни билки, придаващи му неповторим вкус. Картофите Дафиноаз – запечени с масло и сметана, направиха комбинацията още по-богата и изтънчена.

Крушов Тарт Татен със Сабайон крем – Обърнат френски тарт, карамелизиран до съвършенство, а сабайон кремът (лек яйчен крем с вино) добави въздушност и лекота, превръщайки десерта в истински финал на вечерята.


С такова меню, внимателно подбрани вина и приятна компания, вечерта се превърна в поредното незабравимо кулинарно изживяване, което вече с нетърпение чакаме да повторим.
Това бе менюто от последната ни такава вечеря през януари 2025 г. Няколко месеца по-рано си спретнахме друга такава, но на италианска тематика. Така че вариантите за кулинарен уикенд са много.
Виното
Да съчетаеш подобна вечеря с френско вино от регионите, от които идват ястията, звучи съвсем логично и някак си.. очаквано. Нашето решение обаче бе да изберем вина в подобна стилистика, но от България. И не сгрешихме.
Салата Нисоаз според всички препоръки се комбинира отлично с провансалско розе. Изкушихме се да изберем нещо малко по-различно. Но пак розе и пак от френски сорт, отглеждан в Южна Франция. Розе от Каладок от Шато Авли. Вино, с които рискувахме, но спечелихме много. Свежо и плодово, но със собствен характер и изискана плътност, така че да допълва отлично богато овкусената салата, в която присъстват и риба тон и аншоа. Зимно-средиземноморски старт.

Бьоф Бургиньон с картофи Дафиноаз – името на виното се съдържа в самото име на ястието. Трябва да е бургундско. Или пък почти. Избираме смело един от най-изисканите нови пино ноари на България, който още по-смело можем да наречем по-добър от всички бургундски пино ноари, които сме пили в България за този ценови клас. Става въпрос за Terre Princiere Pinot Noir на винарна Clos Bibliotheque. Експресивен, богат, изискан, елегантен, с присъствие, което не остава незабелязано от никого. Плодовете от него преливат в печения сос на говеждото, балансират маслените картофи и се връщат, за да заключат перфектната хапка. Пълна радост за всички сетива.

Вината на Clos Bibliotheque (тук прочетете за винарната) все още продължават да бунят духовете с цената си, която е доста над средната за българско вино. Но ние продължаваме да подкрепяме тезата, че ги предпочитаме пред повечето бургундски вина, които можем да си купим в България за същата цена.

За десерт избираме Maryan Sweet Wine от димят, който със своята свежест отлично балансира десерта. А ние сме безкрайно доволни от избора си на вино.
Какво да правим с децата?
В началото на статията ви споменахме, че това е едно от преживяванията, което можем да споделим с децата, при това всички да са доволни накрая. Как е възможно това?


Първото важно условие е, че такива събития си организирате на място, което си е само за вас. Т.е. децата не пречат на никого, дори малко да нарушат етикета на масата. Второ полезно условие е в компанията да има поне още едно семейство с деца. Тогава преживяването на всички е гарантирано. На Боров хълм ни се получи така, че ние вечеряхме в едната къща, а децата през голяма част от вечерта играха в една от другите и имаше пространство за всички. Само от време на време се присъединяваха, за да опитат следващото ястие, пристигнало на масата.

По отношение на храната, е важно още при подготовката на менюто да обсъдите дали вашите деца ще го харесат. Нашите като цяло опитват от всичко, но рядко успяват да изядат цялото 3-степенно меню. Затова следващия път може би ще им предложим съкратен вариант.
За какво още да внимаваме?
Каквото и да си говорим за храна и вино, най-важното за един кулинарен уикенд е компанията. Съберете хора, за които сте сигурни, че ще се насладят на преживяването. Разбира се, готвачът ще се съобрази с диетични ограничения или алергии. Но ако в компанията има твърде много хора с разнообразни ограничения или вкусови претенции, може би не е най-подходящият формат за вас. Ако компанията си е такава, е важно да съгласувате менюто достатъчно време предварително с всички.
Имайте предвид, че частната вечеря изисква определена логистика и кухнята е заредена само с продуктите, подготвени за предварително съгласуваното меню. Така че ако менюто е рибно и на масата някой изненадващо сподели, че е алергичен към морска храна, възможностите за промяна на ястието му в движение стават силно ограничени.
Друга особеност на този формат е непрекъснатото присъствие на готвачите. За нас това е част от преживяването – виждате как красивите и вкусни ястия се приготвят пред очите ви. Но ако искате да се чувствате като на ресторант и да виждате единствено крайния резултат на масата си, докато обслужващият персонал и готвачите са почти невидими, тук обстановката е доста по-интимна и социална.
Ако правите като нас частната си вечеря на Боров хълм, трябва да знаете още, че настанените в едната от къщите трябва да се “жертват” и да са домакини, тъй като комплексът не разполага с механа или друг тип отделено помещение за хранене. В топлите сезони вечерята може да бъде изнесена навън, но в останалите случаи една от къщите се ползва за трапезария. Добрата новина е, че във всяка от трите къщи може да бъде конфигурирана маса за до 14 души.
Брънч на другата сутрин. Хубаво е да помислите за пълното преживяване. Ние винаги в неделя си спретваме брънч. В това отношение Петър Андреев е майстор и винаги се старае много. Става преди всички и започва приготовленията. Така по обед в неделя всички сме приятно нахранени. А, между другото, тук освобождаването на къщите, дори и без да сте роднини на собствениците, е в неделя след обяд.



