
Мъртво море – там, където не можеш да потънеш, но можеш да се удавиш
„Потъвайки“ към Мъртво море
Странно нещо е човек, ландшафтът около магистралата не се променя, а усещането за непознато и интересно нараства само от някакви означения по пътя. В моят случай – 100 m под морското равнище, 200 m под морското равнище … И така, „потъвайки“, стигнахме от Йерусалим до Мъртво море, най-ниската точка на планетата. В нашия случай пътешествието бе лесно, имахме кола и си карахме на воля. И въпреки опасенията ни за сигурността в Израел, по-сигурни не сме се чувствали скоро. Хубави пътища, малко странен трафик, пустиня около нас и тук-там бедуински селища измежду оголените планини.

Преди милиони години Мъртво море е било свързано със Средиземно море, но горещините и изпаряването на водата са прекъснали тази връзка. Оттогава Мъртво море чезне под жаркото слънце. „יָם הַמֶּלַח“ – Соленото море на иврит или „البحر الميت“ – Мъртво море на арабски е гранично за Израел и Йордания. В днешно време се намира на около 430 метра под морското равнище. Много зависи кога четете този пост, защото всяка година нивото му пада с 1m и водите му се отдръпват с около 5m.

Море „на изкуствено дишане“
Мъртво море се разделя на два водни басейна, северен и южен. От Йерусалим стигнахме първо до северната част на Соленото море, тя е по-дълбока и в нея се влива единственият голям източник на вода – река Йордан. Освен нея има и няколко други малки поточета, които през лятото съвсем пресъхват. Водите, вливащи се в Мъртво море, са със съвсем нормална концентрация на минерали, но след като се изпари водата, те остават в морето и така през годините концентрацията на минерали се натрупва. Сега солеността на морето е над 34% , което го прави 10 пъти по-солено от Световния океан и около 20 пъти по-солено от Черно море (солеността на нашето море е около 1,7 %).

И така, подкарахме колата по нелош крайбрежен път. Гледката за европейците като мен е странна – вдясно пустиня, вляво, долу в ниското морето и в далечината пак пустиня, но в Йордания. Но не пустиня, както си я представяме, с пясъци и дюни, а по-скоро ерозирали скали и почва, оформена от отстъпващото море и атмосферните въздействия. По пътя имаше само един военен пост, за бърза и кратка проверка преди оазиса Ейн Геди. В Ейн Геди не се спряхме, бързахме за залезен плаж в южната част.
Южният басейн на Мъртво море
Южният басейн на Мъртво море, нашата цел, пък вече не се пълни естествено с вода. Той представлява на практика комплекс от солници, използвани индустриално за добив на минерали. Пълни се изкуствено от Северния басейн и ако не са помпите на „Dead Sea Works“, южното „море“ ще е напълно пресъхнало. През годините се появяват и проекти за възстановяване на водното ниво на Мъртво море. Един от тях е от 1980-те – „Med-Dead Project“, проект за свързване на Средиземно с Мъртво море и добиване на електричество от 400-те метра разлика в равнищата. Но идеята бива изоставена. През 2013 г. се заражда „Red-Dead Canal“ проект, който предвижда 180 km канал между Червено и Мъртво море. Дали ще се осъществи, само бъдещето ще покаже.

Къде да се потопим в Мъртво море?
Имаше един май, вече ми се струва много далечен май, когато се разхождахме по брега на Мъртво море, къпахме се в него и „плавахме“. Гледките са нереални, като от друг свят, но то наистина си е друг свят. В днешно време през почивните дни започваме сутринта си с чаша хубаво кафе и спомен за някое местенце, където сме били. Вероятно така ще бъдем като остареем и се застоим и с чаша вино в ръка пред камината се отдадем на спомени. Надявам се така да сме и наистина да си имаме спомените. А споменът за Мъртво море никак не е избледнял.

Всъщност, пуснахме си едно украинско предаване и серията им за Мъртво море и пак се ентусиазирахме за мястото. Според предаването, има две по-популярни места, където да отидете на плаж на Мъртво море. Плажът Калиа (Kalia Beach) и Ейн Бокек (Ein Bokek Beach). Плажът Калиа, на който не сме били, е най-близкото място до Йерусалим, където може да се потопите в Мъртво море, за него трябва да платите такса, за да влезете. Има душове, кабини за преобличане и всичко е порядъчно скъпо и пълно с туристи. Но пък виждате и се потапяте в Мъртво море.

Ейн Бокек – курортът на милионерите
Ейн Бокек, от своя страна, е „курортът на милионерите“. Няколко луксозни хотела и добре поддържан жълтеникав плаж. Мими, Петър и аз пристигнахме в края на деня, почти по залез, по-малкият ми брат живееше в Израел от няколко месеца и смело се оправяше с досадните чуденки къде да спрем (без него надали щяхме да се справим лесно). Паркирахме и се смъкнахме на плажа и да се потопим в Мъртво море.

За да влезем на плажа не ни искаха никакви такси, имаше хубави душове и къде да се преоблечем (но ние отидохме в края на деня и не знаем как е през деня). Душовете са много важни, задължително трябва да се измиете добре след потапяне в Мъртво море. А, понеже не сме милионери, за нощувка си бяхме избрали градчето Арад, където си бяхме наели къща за гости, много хубава и удобна. А и прекрасна спирка преди посещението ни на крепост Масада, от която отново се разкрива страхотна гледка към Мъртво море.
Вероятно има и други места, където може да се потопите в морето, споделете ги с нас, за да знаем за следващия път. Но това са най-популярните. А който е бил на Мъртво море, е останал изумен от мястото и красотата на пустинята и соленото езеро.
На плаж на Мъртво море
И така, нивото на южната част на Мъртво море нито се покачва, нито спада, държи се постоянно, благодарение на помпите. Самото езеро е с неголяма дълбочина – около 7m. А постоянното ниво държи едни от най-хубавите плажове постоянно близко до хотелите на Ейн Бокек – един от най-големите курорти в района. Плажовете на Ейн Бокек са достъпни за посетителите, имат съблекални, медицински пунктове и много душове. Червеникавите плажове са изчистени и добре поддържани, все пак в района няма евтини хотели, дори няма на средна цена.


Да плаваш в Мъртво море
И да се натопим в морето, влизаме плахо в топлите води, стратегически сме изчакали да отминат горещите часове и все пак, в края на май е около 40 градуса навън, а водата се оказва не много по-студена. Влизаме бавно по неравното дъно в топлата и някак си мазна вода. Отпускаме се страхливо да изпробваме плаваемостта си в тези солени води и полягаме на повърхността на водата. Дотук всичко е прекрасно, но в момента, в който решаваме да се изправим, възниква проблем – краката ни не искат да стъпят на земята. С леки движения и без да пръскаме, леко паникьосани, всеки намира начин да стъпи на дъното.


След това идва следващото предизвикателство – дори да си мислите, че нямате ранички по кожата, солта намира всяко слабо място и започва да щипе. Щипе и на по-нежните места. Жена ми си пръсна в очите в паниката, много е опасно и без обилно измиване болката не спира. Покрай нас, явно отдавна отседнали по хотелите, плавно се носят на повърхността опитни туристи.

Една вечер в градчето Арад
Напускаме плажа на Ейн Бокек и сега вече изпитвам лека носталгия по мястото. Не можем да си позволим да спим в курорта, дори една вечер. Близкия кибуц е по-подходящ за бюджета ни, но и от него се отказваме, то е едно от малките селища с постоянни жители на брега на южната част на Мъртво море, около 30 семейства. Решаваме да преминем отново малка част от Юдейската пустиня и да се настаним в Арад. Градът, който е на 25 мин с кола от „морето“, е и прекрасна отправна точка към следващата ни цел – Масада – древна крепост, извисяваща се над Мъртво море.

В Арад отсядаме в една прекрасна къща, за тамошните стандарти е направо евтина. В малкия израелски град, в който основно се говореше на руски, намерихме и най-хубавия бар за вечерята ни – Муза, едно прекрасно завършване на вечерта с перфектни бургери, червена бира и обсъждане на сутрешното ни приключение из Юдейската пустиня.
Booking.comАко се върнете в началото на статията, ще видите страхотна гледка към южната част на Мъртво море. Снимано е от пътя между Арад и Неве Зохар, където има обособена панорамна площадка.

Да се подготвим за Мъртво море
В туристическите списания Мъртво море изглежда като райско екзотично място, с кристално чисти води, където не можеш да потънеш, а вместо това спокойно си четеш вестник, докато се носиш по водата. Истината, обаче, е малко по-различна и за да не загубите ентусиазма и доброто си настроение някъде из солта, е добре да имате поне малка подготовка какво ви очаква. Мъртво море няма почти нищо общо с познатите ни представи за море – нито с българското, нито с популярното сред нашите туристи Средиземно море. Ето и някои подробности, които е добре да знаете.

Какво да очаквате от Мъртво море?
- Представата за широк пясъчен плаж и кристални плитки води, в които като бонус не можеш да потънеш, е доста погрешна. Около Мъртво море е пустиня. За плаж трудно може да се говори – очаквайте нещо като натрошени скали от околната пустиня, която никак не е пясъчна. Ако търсите хубав пясъчен плаж в Израел – отидете в Тел Авив.
- Не търсете разхлаждане от жегата, ако преди това сте се пекли с часове в пустинята. Температурата на водата е като на въздуха, през месец май между 30 и 40 градуса. През месец януари е около 18 градуса. Забравете и представите за бистра чиста вода. На вид водата в Мъртво море наподобява повече тази в минерален извор – нещо като мазна и леко мътна.
- В Мъртво море не можете да потънете, но можете да се удавите. Поради голямата соленост на водата, с нея трябва много да се внимава. Попадането в очите или устата е крайно нежелателно, а поглъщането или вдишването й може да е смъртоносно. Усещането при допир с устата или очите е буквално за изгаряне. А да плувате, без да си намокрите устните или очите, си е предизвикателство. Също така трябва да избягвате резки движения, за да не опръскате околните.
- Водата щипе. Навсякъде. Практически не можете да останете повече от няколко минути, особено ако ви е за пръв път. Веднага след излизане отивайте към душовете, които за щастие са навсякъде.
- Джапанки или обувки за водни басейни са силно препоръчителни. На места дъното е съставено от солни кристали и може да се порежете.
- Ако нямате конкретен здравословен проблем, за който е необходима продължителна терапия, както и сериозен бюджет, не гледайте на Мъртво море като на алтернатива на ежегодната морска ваканция. От една страна, условията за подобна ваканция там са ограничени – морето никак не е море, плажът не е много плаж, наоколо е пустиня. Възможностите за настаняване са силно ограничени – крайбрежието е организирано в няколко големи комплекса, запълнени изцяло с луксозни и скъпи хотели. Няма бюджетни места за спане, няма дори такива от среден клас.
- Ако обаче сте в Израел на екскурзия и имате възможност да посетите Мъртво море за ден или поне за няколко часа, не я пропускайте – в никакъв случай!
Последвайте ни в Instagram или Facebook, там сме много активни.