
В търсене на Дявола при Дяволския мост
Дяволският мост е построен между 1515 и 1518г. по поръчка на султан Селим I на мястото на стар римски мост. Мостът е най-големият (дълъг 56м) и може би и най-известният османски мост в Родопите и едно време е свързвал Беломорието с Тракия. Турското му име е Şeytan Köprüsü (Шейтан кюпри – Дяволски мост).
Намира се близо до село Дядовци и Ардино, точното му разположение може да видите тук.

Изоставената махала на село Дядовци
За Дяволския мост има купчина легенди. Тази, която решихме да проверим, е за строителя уста (от турски и персийски – майстор) Димитър от село Неделино. През XVI век река Арда е била по-пълноводна, буйна и труднопроходима, и едно от малкото места, където можело да се направи мост, е малко ждрело близо до днешния град Ардино и до село Дядовци. Близката махала, макар и днес запусната, тогава надали е съществувала. Така излиза, че мостът се е родил и надживял едно село, което ми се струва добро постижение за един мост.
Легендата за Дяволския мост
Но да се върнем в XVI век. Дотогава злощастните мостове, издигнати на това място, били отнасяни от буйните води на реката. Тогава Дяволът се явил на поредния строител, заел се с издигането на мост, и му поставил няколко условия, срещу изпълнението на които ще му разкрие тайната за построяването на непоклатим мост.
Някои били лесни – да вгради сянката на булката си, да го направи за 40 дни и други подобни, стандартни за един Дявол изисквания, но най атрактивното било, че искал да вгради и неговия дяволски лик. Но не само да го вгради, а хем да е видим, хем да не е, хем да може да го пипнеш, хем да не съществува реално. Ако майсторът не се справил, Дяволът щял да вземе и неговата душа (булката губела при всички случаи). След 40 дни майсторът изненадал дори и Дявола, че е успял да изпълни всичко, и така горкият Сатана си тръгнал само с една душа, но увековечен в майсторското произведение над река Арда.

Как да открием изображението на Дявола, скрито в Дяволския мост?
И така, как да открием Дявола в Дяволския мост? Ами отиваме малко преди обяд и, разбира се, при слънчево време, и ще видим един красив османски мост и неговото отражение във водата. Дотук нищо особено. Но наклоним ли глава и използваме ли малко въображение, ще видим рогата, очите и като цяло цялата физиономия на дявола.

Как да стигнем до Дяволския мост?
От град Ардино следвайте кафевите табелки за моста. По време на нашето последно пътуване преди доста години, асфалтираният път свършваше на около 5 км от моста, а оттам започваше черен път, по който ние се разходихме пеша. Доколкото знам, сега асфалтираният път стига доста по-близо и достъпът до Дяволския мост е съвсем лесен. Има и втори път, който минава през една махала на село Дядовци и прехвърля хълма, но е по-стръмен и труден и е само за пешеходна разходка.

Други османски мостове на Балканите:
Вишеград и мостът на Дрина, Босна и Херцеговина
Когато за пръв път сме в Босна и Херцеговина и още в началото спрем на прекрасно място. Вишеград,…Новият Стари мост в Мостар, Босна и Херцеговина
Мостар – където ни посрещнаха с вино, една сутрин ни дадоха ракия вместо сок и се чувствахме на…Последвайте ни в Instagram или Facebook, там сме много активни.