Мими пие бира за 7 евро на градския пазар. Всъщност, всичкият алкохол във Финландия е скъп, а и бирата е с 2% алкохол. Денят е леко дъждовен, но Хелзинки ни харесва – МНОГО! За финландската столица искаме да разкажем от различни гледни точки, а тази ще е за храната. Ще ви разкажем за най-интересните храни и ресторанти в Хелзинки, на които попаднахме през нашите три дни във финландската столица.
Типичната храна на Хелзинки и Финландия
Ако се чудите каква е типичната храна тук, ще попаднете на няколко основни неща:
- Poronkäristys – „Задушено еленско месо“. Това е традиционно финландско ястие, приготвено със задушено еленско месо, често сервирано с картофено пюре и червени боровинки.
- Lohikeitto – традиционна финландска супа от сьомга. Това е популярно финландско ястие, приготвено със сьомга, картофи, моркови, лук, масло и сметана. Супата е богата, кремообразна и супер вкусна.
- Lihapullat – Това са традиционни финландски кюфтета, които обикновено се приготвят от смляно говеждо или свинско месо и се сервират с картофено пюре и сос. Това е истинска класика в скандинавската кухня.
- Silakat – на български е „Сельодка“ или „Херинга“. Това е вид риба, която е популярна в скандинавската кухня, приготвяна по различни начини като маринована, пушена или печена. Може да се сервира като част от основно ястие или като предястие.
- Karjalanpiirakka – „Карелски пирожки“. Това са традиционни финландски печива, които представляват тънки ръжени корички, пълнени с оризова каша, картофено пюре или морковено пюре. Те обикновено се сервират с яйчно масло (в смес от масло и сварени яйца). Карелските пирожки са признати за Храна с традиционно специфичен характер (Traditional Speciality Guaranteed, TSG) в Европейския съюз, което означава, че рецептата им е защитена, какно и наименованието. Това наименование е регистрирано на 20 февруари 2003 година.
- Munavoi – се превежда на български като „Яйчно масло“. Това е традиционна финландска гарнитура, която се приготвя от сварени яйца, нарязани на дребно и смесени с масло. Често се използва като допълнение към Karjalanpiirakka (Карелските пирожки) и добавя допълнителен вкус и кремообразна текстура, но може да си намажете и на филия хляб.
„Ravintola“ е финландската дума за „ресторант“.
Да приключим с урока по финландски и да добавим нещо много туристическо – хотдог с еленско месо, което е популярна улична храна в Хелзинки (поне за туристите). Престоят ни във Финландия може да се разгледа от много гледни точки, особено що се отнася до храната – от улична храна до един от най-добрите гурме ресторанти в града. От кварталното ресторантче до ресторант, който се гордее с почти никакъв отпадък и консумация на ток колкото само два пъти по-голяма от тази, която имаме ние през зимата, и дори един, който е отворил през 1952 г. и където ще опитаме повечето трудно произносими ястия. И мисля да ви разкажа за всички тях.
Важно е да знаете, че Финландия се слави като държавата с най-чиста вода. И като цяло навсякъде водата, която сме поръчвали е била безплатна. Може и да има изключения, но не сме попаднали на тях.
Хотелът с най-добра скандинавска закуска
Hotel F6 в Хелзинки ви го препоръчвам не само заради местоположението, не само защото тук е един от най-добрите барове в Хелзинки (има го в The World’s 50 Best | Discovery), не само защото е в Michelin Guide като хотел, ами тук е и най-добрата скандинавска закуска в Хелзинки, поне така ми ги наговориха финландците, на които вярвам. А и след няколко дни в този, ама уникално прекрасен хотел, мога да потвърдя, че е много добър избор за Хелзинки. Бях написал „най-добър избор“, но нека бъдем реалисти, не съм посетил всички хотели, а и ако отново имам пътуване в Хелзинки вероятно бих избрал пак F6.
Какво да очакваме от закуската в хотел F6
Започваме с Karjalanpiirakka – ако помните, това са „карелски пирожки“. Тук си ги приготвят на място, като обикновено са пълнени с оризова каша. До тях се намира Munavoi – яйчно масло, с което е редно да си намажете карелските пирожки, поне на мен ми харесаха повече с маслото.
В хотел F6 всичко на закуската е чудесно: био яйца, бавно приготвена органична овесена каша, изобилие от техните горски плодове, селекция кафета и чайове (кафемашините са висок клас WMF), много добра селекция хлябове. А и мога да спомена, че ние си тръгнахме в 5 сутринта и бяха ни подготвили торбички с неща за закуска и кафе. За закуската се използват и билки от градината на хотела. (Ако не сте гост на хотела, закуската е 26 евро). Мисля, че всяка сутрин прекарвахме твърде много време тук, но разговорите около нас бяха интересни.
Например, една сутрин на съседната маса седеше сомелиер, който очароваше млада дама с истории за вино и за професията си. А на друга сутрин се засякохме с американска двойка, с която предната вечер бяхме маса до маса в Grön*. Мисля, че всички гурмани отсядат в този хотел.
Още за хотела и защо го препоръчваме
F6 е семейна собственост, семейно управляван и с изключително приятелски настроен персонал. Ама наистина бяха великолепни. Интериорът е типично скандинавски с много дърво, огромна баня и много минималистично приятен лукс. С луксозни легла Unikulma, които са финландски и се правят по индивидуална поръчка, ако решите да си купувате за у дома. Няма ресторант, но работят с Wolt за доставка. Не сме поръчвали но приятели ни споменаха, че дори слагат поръчаната храна в чинии.
Барът на F6 – не на последно място, супер красивата зала за закуска става вечер бар с името на семейното куче Рунар – на свой ред кръстено на архитекта Рунар Финиля, просто перфектно място. И не правете като нас всяка вечер да си имате уговорка и да пропуснете да посетите бара.
Ravintola Natura – зелена звезда от гид „Мишлен“
Когато се върнахме от Финландия, обещах да кажа кой от всички ресторанти в Хелзинки ни хареса най-много. И това нито е най-скъпия, нито най-традиционния. Но в него имаше от всичките по малко, шармантен микс на елегантност и вкусове. Ravintola Natura е интимен ресторант в сърцето на Хелзинки, който предлага модерна и иновативна кухня, фокусирана върху финландски продукти, органични зеленчуци и морски продукти. Ресторантът се намира на адрес Iso Roobertinkatu 11, в динамичния дизайнерски квартал на града.
Ravintola Natura е основан през 2016 г. от Дейвид Алберт и се отличава със своята философия на устойчива гастрономия като се стреми да използва местни, органични съставки от малки, семейни ферми, които лично посещават. Менютата варират според сезона и наличността на съставките, като се фокусират върху финландска сезонност и северноевропейски вкусове. През лятото голяма част от техните подправки са от фермата им в Хелзинки. Изключително интересна е декларацията им за устойчивост и ако сте любопитни я прочетете.
Храната в Natura
Каква беше храната, ще попитате. В ресторанта можете да си поръчате както отделни ястия, така и дегустационни менюта, които варират между 4, 7 или всички ястия в менюто (съответно 49, 69 и 89 евро). Освен това имате възможност да изберете комбинация с вино (45, 55 и 85 евро), която горещо препоръчвам. Всички вина в Natura са органични или биодинамични.
Дали мога да си спомня всяко ястие, което опитахме? Честно казано, мога да се опитам, но най-важното е, че всичко беше перфектно – храната беше повече от съвършена. До нас седяха две food журналистки от Австралия, които също не спираха да се усмихват и да се наслаждават на храната. Запознахме се с тях по време на десерта.
Разглеждам снимките и наистина преживяването бе върховно. Завършвайки с десерт запазена тяхна марка FROZEN YOGURT 2013 © – Сорбе от кисело мляко, мус от мед, къпини, шоколадови трохи и снежно кисело мляко, който комбинирахме с Moscato D’Asti от винарната Massimo Rivetti близо до Алба, Пиемонт и едни от най-старите лозя с Moscato в региона.
Вино от Montagne-Saint-Émilion в Бордо, Франция реколта 2017г., пък го комбинирахме със зряло телешко месо от ферма Vainio с конфитирани картофи и сос Green Goddess (това не съм сигурен какво е).
Saint-Émilion и Montagne-Saint-Émilion са две различни апелации, макар и една до друга. Montagne-Saint-Émilion е по-малко известната и даже малко се пренебрегва, когато учите за вино.
Рагу, тъмна бира, консервирани червени боровинки, пържен мъх и хрупкав картоф – това бе божествено ястие, което комбинирахме с вино Valpolicella Ripasso.
Valpolicella Ripasso е вино от региона Valpolicella във Венето, Североизточна Италия. Всъщност тук към вече ферментирало вино Valpolicella се добавят ципите от Амароне, които отново ферментират. В нашия случай бе от сортовете грозде Corvina и Rondinella.
Сомелиерът, който беше младеж от Италия и изключително подробен и отзивчив, започна вечерта с едно вино от Унгария от Фурминт. Регионът му е точно на север от езерото Балатон. Много добър и приятен избор за началото и множеството разядки, които ни сервираха И после с печена арктическа пъстърва с билки и цветя от градината на Ahlberg, опушен винегрет, мътеница и зелен домат.
Ravintola Grön – една звезда Мишлен, една зелена звезда Мишлен
Хелзинки, облекли сме се максимално официално и се запътваме към най-добрия от всички ресторанти в Хелзинки според нашето предварително проучване – ресторант Grön – една звезда Мишлен, една зелена звезда Мишлен и първият ни ресторант от The World’s 50 Best | Discovery. Само дегустационно меню, без опция за друго – 158евро плюс така наречния wine pairing за 122евро. Общо за двама 560евро.
В Хелзинки сме. Цените може да ви се струват високи, наистина са високи, дори за Финландия. Но не сме говорили с човек тук, който да не знае за Grön, а дори не е най-изискания ресторант, в които може да седнете. Но тези редове не са, за да се хвалим, това вече го направихме сред познатите си, а като за всяко нещо да споделим емоцията с вас. Защо си мислите, че само музеите си заслужава да види човек? Така де, убеден съм, че не си мислите това, свикнали сте с нас.
Започваме с въпроса, който всички си задавате – ЗАСЛУЖАВАШЕ ЛИ СИ ЕДНА ЗАПЛАТА? Отговорът: И ДА, и НЕ! Шизофрения ви казвам. Определено Grön бе в топ 2 на ресторантите, които посетихме във Финландия, но като се има предвид, че топ 1 бе 3 пъти по-евтин (вижте текста за предишния ресторант), можем да кажем, че не си заслужаваше. Но пък за 7 дни там ние ядохме в много прекрасни места и Grön се отличаваше изключително, особено с креативност, ексклузивност, концепция и емоция.
Как започна всичко?
Запазваме места 1 месец по-рано, няма за 20ч., а само за 17ч. Молим да ни включат в листа на чакащите за събота за 20ч. Няма други варианти – или 17ч или 20ч. Какво означава да отидеш в такъв ресторант – тотално очакване цял месец. Ама наистина, може би това бе най-очакваното нещо от тази екскурзия, което винаги предполага, че ще се разочароваш, не защото няма да е на ниво, ама ти нали си очаквал МЕГА УАУ!, а то е МЕГА УАУ! – ама никога не е достатъчно, сещаш се… дал си 560 евро.
Събота е, ние се разхождаме из Хелзинки, предния ден са ни променили резервацията на 20ч. и ние имаме достатъчно време да видим всичко, което сме планирали за деня. Прекрасен ден, минаваме през супер хубавия ни хотел и се отправяме към ресторанта, стигаме в 19:50. Предупредили са ни да не подраняваме. Всъщност не стигаме, подминаваме го. То е една врата, която е затворена и някакви хора стоят отвън.
По нищо не личи, че е един от най-престижните ресторанти в Хелзинки.
Усещаме се, връщаме се – заключено. Точно в 20:00 ни отключват и пускат. Чуваме Hello от всичките готвачи и сервитьори. Ние сме… еми ако се сбием, няма да има числено превъзходство на гостите. Всички маси са заети, а те са 6 двойни и една четворка. На масата до нас са двойка от Ню Йорк, които също са в нашия хотел – казах ви, че е много готин хотелът.
Обстановката: помещението е малко, 4-те сервитьорки и 5-6-7 готвачи навигират умело между масите, ама не е за всеки това навигиране. Аз щях да бутна нещо. По-късно разбирам, че има и едно момче, което мие чинии отзад. Но всички са тук, виждаме ги и казват „Hello“ на всеки влязъл. А ние се вмъкваме накуп и настаняваме за 15-тина минути и вратите се затварят. Поздравът при влизане и излизане е тяхна концепция, която се тренира и усъвършенства постоянно. Може да ви се струва странно, но като пристъпите прага, настроението се подобрява.
Забравих да обясня. Макар че бяхме резервирали предварително, то няма и как, никой не ни поиска капаро или кредитна карта. Очаква се, че толкова мечтаеш да отидеш там, че не вярват да ги излъжеш. В резервацията пише, че ако не дойдете, ще ви таксуват по 158евро. А и ни се обадиха предния ден, за да потвърдим.
Седнали сме, пристигат менютата, които са по-скоро информативни, а и имаш избор да си с редовното меню или веган. Избираш и виното, може и без вино. Водата е включена в цената, но ние реално никъде във Финландия не сме плащали вода.
Мишлен и Финландия
Иска ми се да обясня. Всички знаете какво е Мишлен и една звезда, във Финландия има най-много с 2 звезди и то само един ресторант– ресторант Palace (месец по-рано нямаше места, а и 600 евро нямаше да ни стигнат!). Това е лесно, знаете го. Зелена звезда Мишлен дават на ресторанти с устойчива кухня и с насърчаване на хората, посетили ресторанта, да мислят устойчиво. Локални продукти, малки или нулеви отпадъци. Каквото се сетите и бихте нарекли устойчиво. Тук можем да изпишем много за концепцията на Grön. Но сега ще се спрем на някои идеи.
Концепцията за устойчивост на Grön
Според сайта им, те „наблягат на местните, дивите, сезонните и биологичните продукти. Всички наши хранителни продукти, с изключение на солта и няколко изключения (бих казал, че имаше изключения. Примерно трюфел от Пиемонт, шоколад… сещате се, няма какао във Финландия …лимони…), са от скандинавския регион и повечето от тях са от Финландия.“
„Ние следваме сезоните и не използваме нищо извън естествения им сезон на растеж. Разработихме свой собствен уникален начин за запазване на съставките, когато са в сезон, в резултат на което можем да ги използваме в менюто си през студените зимни месеци, когато нищо не расте.“
Трябва да кажа, че идеята им е прекрасна, реализацията супер. Добрите практики тук са много: „Преди да започнем съвместна работа с производителите, предпочитаме да се срещнем с тях лично, като посетим района на производствената им база. Ако това не е възможно, например поради голямо разстояние, любезно молим производителя да ни предостави снимки, направени от неговото производствено помещение, и всякаква допълнителна информация, която считаме за необходима.“
Имат собствена градина с билки. Не използват оранжерийни продукти, защото за оранжериите се хаби много енергия за отопление и вода.
Вторник и четвъртък персоналът ходи в гората и събира продукти.
Електроенергията е друго интересно нещо. Държат енергията да е от ветрогенератори, така нареченото ”kalastajansähkö” (електричество на рибаря), което означава, че държат да гарантират, че електричеството не е от водноелектрически централи, защото се борят за възстановяването на течащите реки и рибната популация.
Мебелите в салона са само от скандинавски материали от датски дизайнер. Персоналът е на 4-дневна работна седмица и на 3 години им предлагат да ходят на стаж в чужбина, като им изплащат 50% от заплатата.
Имат изцяло разписан план, цели и концепция на сайта си: https://www.restaurantgron.com/sustainability , като всяка година го подновяват и развиват.
Но да се върнем на вечерята. Менюто е прекрасно. Не разочарова, даже е повече от добро.
GRÖN MENU – SUMMER SEASON 2024
- Brioche bread with honey, fennel pollen and churned butter – този хляб беше велик, поръчах си втори – Бриош хляб с мед, прашец от копър и разбито масло
- Crayfish, new potatoes, garden beans and Vin jaune sauce – речен рак, пресни картофи, градински боб и сос Vin jaune
- Norwegian scallop, Grön signature XO sauce and yellow kosho sabayon – норвежки миди, специалният XO сос на Grön и жълт косо сабайон
- Truffle sausage stuffed BBQ quail leg, chanterelles and truffle sauce – бутче от пъдпъдък на барбекю, пълнено с наденица от трюфел, гъби пачи крак и трюфелов сос
- Cloudberries, marygold flower and vanilla- диви къпини от гората, цвят от невен и ванилия
- Polka strawberry, cardamom and summer flowers from our garden – ягода, кардамон и летни цветя от нашата градина
- Seabuckthorn, lavender and licorice – Облепиха, лавандула и женско биле
- Spruce shoot fudge – Фъдж от смърчови издънки
- Birch leaf Pâte de fruit – Плодова паста от брезови листа
- Acorn miso and chocolate caramel – Мисо от жълъд и шоколадов карамел
Когато прочетете менюто, не ви остава и съмнение, че всичко е от скандинавската гора. Ама буквално, мислите си за гора, пиете чиста финландска вода и опитвате ГОРА, РЕКА, МОРЕ! Докато пиша тези редове осъзнавам, че не всичко оцених на място. Трябва да знаете, че макар всички да говорят супер английски, езиковата бариера винаги я има. Никога не знаеш всички продукти как се наричат на английски и настава едно чудене. Сещате се… ние дори нямаме имена на всички видове риби на български.
Заслужаваше ли си 560 евро?
Днес ще ви спестя да описваме вкусовете. Но ми се иска да се върна към въпроса в началото. Дали си заслужаваше и къде се пропукаха нещата. Първо: как се наяждате с тези малки порции? – при 14 броя порции, дори да приемем, че са средно по 50-60 грама, а някои са повече, общото количество храна никак не е малко. Сега, не е като да изядете половин килограм картофи с хляб. Не ви е тежко после, не огладнявате след половин час и спите като бебета. Не забравяйте и виното и водата и кафето накрая. Човек трябва да яде балансирано.
При нас нещата се пропукаха на десерта. Нивото на предястията и основното бе така високо, че десертът леко ни разочарова. Липсваше … еми плътност. Но ние не сме нито food critics нито някакви шеф готвачи, затова споделяме само лично мнение, което не е меродавно.
Вината в ресторант Grön са само органични, натурални и следват концепцията на ресторанта. Започнахме с Мозел, Германия – ризлинг 2023, минахме през Шампан, Франция – Pinot Meunier; Галисия, Испания и алвариньо 2021г., Лоара, Франция с шенин блан 2021г.. Сипаха ни декантирано бароло от Пиемонт 2017г. реколта (на мен ми сипаха два пъти) и завършихме с полусладък ризлинг от Германия.
Както винаги, ние влязохме първи в ресторанта и си тръгнахме последни, доволни и много щастливи. Мими беше на високи токове, ама тя не може да ходи така и разходката ни се разтури и някак си пак минахме покрай Grön малко преди полунощ. Целият персонал, абсолютно целия бе седнал отвън пред съседния ресторант и си говореше. Засмяха се като ни видяха пак.
По следите на традиционна финландска кухня – Ravintola Kolme Kruunua, един от най-обичаните традиционни ресторанти в Хелзинки
Ravintola Kolme Kruunua (три корони) се намира на ул. Liisankatu 5 в квартала Kruununhaka, който е на север от Хелзинската катедрала и е приятен за разходка с ресторанти и типичния си финландски стил. Kolme Kruunua е основан през 1952г. и до днес пази автентичния си финландски вид от този период. Твърди се, че освен бара целия интериор е запазен от този период и е типичен финландски.
Ресторантът е емблематичен. Докато вечеряхме там имаше пред нас една туристка, която беше дошла да опита супата от сьомга, а точно до нас възрастен финландец поръчваше вино и вечерята си и преглеждаше вестника.
Помните списъка с ястия, които написах в началото на статията? Е тук може да опитате всички. Мнозина все още смятат, че в ресторанта се сервират най-добрите кюфтета и пържени балтийска херинга в града. Така де, мястото е уникално и нито е скъпо, нито препълнено. Виненият лист е изключително приятен и пълен с достъпни вина.
Сега, трябва да вметнем нещо – не знаем дали ще ви хареса традиционната финландска кухня. За мен всичките им рибни ястия са УАУ, а супата от сьомга е просто повече от задължителна – трябва да я ядете всеки ден на различно място. Но дивеча като цяло не е за всеки.
Оставям още два ресторанти в Хелзинки, където да пробвате супата със сьомга и са също култови за Хелзинки: Fisken på Disken и Restaurant Sea Horse.
Хотдог на пристанището/пазара
Тази история ще бъде кратка. Всички туристи се убиват да ядат хотдог с еленско месо на централния пазар на Хелзинки. Тук са и сградите, които помещават президенството, градската управа и други. Също може да хванете корабче към някой остров или да започнете своя круиз – обиколка на града, който ви препоръчвам. А на пазара може да си купите всякакви неща и да сте най-усмихнатите туристи с магнитчета и шапки.
Но да се върнем на хотдога – определено е много вкусен, консумира се по принцип със скъпа бира, не че бирата е нещо специално – просто е скъпа и е с 2% алкохол.
Една весела история с финландци във върешността на страната: заведоха ни в бар, където имало бира 2 на цената на 1 и след като ги питахме коя ни препоръчват, те дружно заявиха, че няма значение коя точно, важното е да е тази с най-много алкохол. Така де, тогава пихме бири с 9% алкохол, следете ги тия неща, няма да се лъжем де!
Vanha kauppahalli – старият закрит пазар
Пазарът Vanha kauppahalli – ако сте инфлуенсър, ще го опишете много поетично: „тук времето спира, а ароматите на традиционната кухня ви пренасят в сърцето на Финландия. Vanha Kauppahalli е не просто пазар, а истинско пътешествие в сърцето на Финландия. За завършек на вашето кулинарно изживяване, опитайте традиционното финландско греяно вино – гльоги.“
Но да ви кажа, Финландия не е много населена държава и сърцето, ако приемем, че е някъде навътре в държавата е малко пусто. Но да, заслужава си да се разходи човек там. Може да си купи наденици от елен, някакви неща от месо от мечка и – хубаво е. Пазарът отваря през 1889г. и сградата е много красива.
Къде ходят финландците – накратко те ходят в Hakaniemi Market Hall. Пазар, който отваря през 1914г. макар ние да не стигнахме до него много ни го препоръчаха другия път ще му отделим време.
На чаша вино с гледка над Хелзинки
Yrjönkatu 26, Solo Sokos Hotel Torni е адресът, който ви трябва. Влизате вътре и се качвате на последния етаж в Ateljee Bar. Ateljee Bar е чудесно място, ако искате да се насладите на гледка от високо на Хелзинки. Няма да сбъркате, ако отделите време да изпиете чаша кафе или вино на една от двете му тераси. Ние бяхме през септември, през деня и съвсем спокойно успяхме да седнем на терасата с чаша розе в ръка.
Тук и тоалетните са с гледка, та не се колебайте да ги посетите.
Saburo Shokudou Ravintola
Уморихте ли се от гурме, финландска кухня и сложни наименования? Е нека запазим сложните имена и да ви заведем в едно малко, ама много малко японско ресторантче, което ни хареса много. Посрещна ни една леко кисела японка, поизчакахме малко, защото видяхме, че едната маса се освобождава и се метнахме на нея.
Храната тук е вкусна – много, японска кухня приготвяна от собственика и сервирана от дамата на „тезгяха“. Ако потърсите в интернет, ще видите само хубави отзиви. А като се загледате в посетителите, ще видите млади и живи хора, които са дошли да се насладят на готина храна.
Напитки няма много, 2 вида бира, кола и вода (водата не се плаща и си наливаш сам).
Храната извън Хелзинки
Тук накратко ще спомена какво още сме опитвали и много ни е харесало. Първо, ако пътувате с влак във Финландия, може да опитате супа от сьомга в ресторанта на влака – ей така, малко разнообразие.
Муйку (muikku) – това е дребна риба, която живее в изобилие в езерото Саймаа и е популярна из цяла Финландия и отвъд. На български видът е рипус, което е от семейство Пъстървови.
Муйку обичайно се сервира пържена, оваляна в ръжено брашно, и е страшно вкусна. Тук е време да оставим предразсъдъците към дребните риби. Ако искате да си отнесете Муйку у дома, можете да си купите някоя от многото видове консерви с Муйку, приготвена по различни начини. Ако искате да се задълбочите за храната и живота около езерото Саймаа може да намерите информация на статията ни.
Сладолед
Helsingin Jäätelötehdas „Хелзинският Завод за Сладолед“ е най-старият производител на сладолед във Финландия, основан от 6-има братя от италианското семейство Маджи през 1922 година. В онези дни сладоледът се продавал от дървени колички, пълни с натрошен лед, на пазарите и улиците на града. Сега може да го намерите на доста места, препоръчвам ви го тук, ако обичате да се разхождате покрай морето.
Vanhan Porvoon Jäätelötehdas както подсказва името му, „Заводът за Сладолед на Старо Порвоо“ произвежда сладолед в близкия град Порвоо, но може да го намерите и в Хелзинки. Сладоледите, създадени от ресторантьора със звезда Мишелин Самули Виргениус, са наистина невероятни.
Статии за Финландия
- Животът край езерото Саймаа, Финландия
- Сауна във Финландия и ледено езеро / море: как финландците се радват на живота
- Савонлинна, Финландия