Хелзинки, Финландия – забележителности и разходки

by
20 minutes read

Човек би си помислил, че в Хелзинки може да се види всичко набързо и дори да остане време за почивка. Но този град има особен чар – можете просто да се отпуснете и да се насладите на атмосферата му, без значение колко дълго сте там и ние точно това направихме и изпуснахме някои от популярните места за снимки. Но снимки и история винаги има, а и съвсем не липсват забележителности в Хеллзинки, на които да се порадва човек.

Имахме три дни в Хелзинки и за всеки от тях избирахме по нещо специално. Финландия и Хелзинки обаче не са само забележителности. Затова отделихме време да се потопим във финландската култура и, разбира се, да не забравим природата, която е неразделна част от живота тук.

Как да стигнем до Хелзинки?

По принцип пропускам тези разяснения, но тук ми се струва важно да спомена, че през по-топлите месеци на годината обикновено има директен полет до Хелзинки с Norwegian Air. През 2025 г. той ще се изпълнява от 4 април до 1 октомври. Ние летяхме с тях – билетите не са скъпи, самолетите са удобни, но често полетите им закъсняват с до час. Все пак, бих ви ги препоръчал като добър бюджетен вариант, защото други директни полети няма.

От летището до Централната гара на Хелзинки има директен влак – изключително удобен и бърз. Ние хванахме такъв в 1 ч. след полунощ и билетът струваше малко над 4 евро, така че трансферът няма да оскъпи пътуването ви. Важно е да не забравите да си купите билет предварително от машините на гарата, защото във влака няма такава възможност. Ако изпуснете това, ще трябва да си свалите приложението на градския транспорт, за да купите билет онлайн.

Ако по някаква причина сте в Талин, Естония, фериботът също е чудесен вариант за достигане до Хелзинки. Разстоянието между двата града е около 80 км, а доста пътешественици съчетават посещението им с плаване през Балтийско море – хубава комбинация, ако искате да разгледате и двата града в едно пътуване.

Също, през лятото има полети и от Бургас с Norwegian, които са доста по-скъпи, но е възможна алтернатива.

Helsinki Card – Струва ли си?

Всеки път, когато пътуваме, си правим „домашната работа“ – проучваме какво искаме да видим, как да се придвижваме и кои услуги ще са най-удобни за нас. За престоя ни в Хелзинки решихме, че най-добрият вариант е Helsinki Card на Stromma Finland. Взехме си 48-часова карта, в която е включено посещението на почти всички важни забележителности в Хелзинки и е много удобна.

С нея ползвахме:

  • Градския транспорт – супер удобно, без да мислим за билети всеки път.
  • Ферибота до остров Suomenlinna.
  • Музеите на острова и организираната обиколка.
  • Круизите по крайбрежието на Хелзинки.
  • Hop On – Hop Off автобусите, с които можеш лесно да разгледаш града.
  • Различни музеи в Хелзинки, които иначе биха натрупали доста разходи.

Дали ще спестите много пари с нея, вероятно не, но пък е удобство всичко да е на една карта. Ако сте решили да посетите много музеи и забележителности в Хелзинки – задължително си вземете. Ние препоръчваме и круизите с корабче, които са включени в цената.

Пристигаме в Хелзинки

След като преодоляхме логистиката от летището до центъра на Хелзинки и пристигаме на гарата в Хелзинки, оттук всичко е лесно. Централната част на града не е много голяма и е много удобна, ние пристигнахме в петък около 1 ч. след полунощ последния ден на август. Навън кипеше живот и навсякъде имаше хора. Така свършва лятото във Финландия.

От гарата до хотела отиваме пеша, настаняваме се – хотелът е мега добър и се казва F6 (наистина останахме силно впечатлени от него, прочетете повече за него в статията ни за кулинарния свят на Хелзинки). Потопихме се в леглата Unikulma, които са финландски и се правят по индивидуална поръчка и оставихме Хелзинки за сутринта.

Booking.com

Какво да видим в Хелзинки – нашия план по дни

Първи ден

Крепостта Suomenlinna – най-важната от всички забележителности в Хелзинки

Първият ни ден беше посветен почти изцяло на крепостта Суоменлина – основната забележителност в Хелзинки. Тя е обект на световното наследство на ЮНЕСКО и се намира на шест острова. Крепостта предлага музеи, обширни паркове и много места за разходка. Прекарахме почти целия ден там и, ако времето е слънчево, мястото е наистина прекрасно. Избрахме да започнем с обиколка на Суоменлина, защото само този ден се провеждаше обиколка с екскурзовод. През летния сезон тези обиколки са ежедневни, но през зимния сезон, който започва от 1 септември, се организират само през почивните дни.

Suomenlinna е жив квартал на Хелзинки с около 800 жители. Имало списък с желаещи да се заселят тук, сега се чакало около 20 години (информация от туристическия ни гид, която често е леко преувеличена). От островите до града има и тунел, за който някога се запазвало час, ако искаш да минеш с автомобил. Но имало много аварии с кабелите и в днешно време се използва само за колите на спешна помощ.

Обиколка на Суоменлинна с гид

Както споменах, като си вземеш Helsinki Card и това е включено в нея. Обиколките започват от Suomenlinna Museum, в който ние се вмъкваме за малко и се събираме с групата пред него, за да ни поведат из крепостта. Всъщност всичко е достъпно и без тази обиколка и вход няма, но си заслужава да чуете историята от местен. И сега малък разказ от нас за крепостта:

Първоначалното име на крепостта е било Sveaborg, което в превод означава „Замък на шведите“. Финландците, говорещи финландски, са я наричали Viapori. През 1918 г., в резултат на патриотични и националистически настроения, името е официално променено на Suomenlinna, което значи „Замък на Финландия“.

Крепостта е с история на повече от 270 години. Строителството започнало през 1748 г. с главен архитект Аугустин Еренсверд и включва история от три различни държави и няколко косвено. Строителството на крепостта започват шведите (тогава тази част на Европа е била част от техните владения), но не им стигат парите и обясняват на французите, че да се инвестира тук е много стратегическо  да се пазят от руснаците. И французите изсипват доста злато в тази крепост, буквално бурета пълни със злато. 

На най-южния остров, част от целия архипелаг от острови, на които е разположена крепостта е „Портата на кралете“. Където били посрещани шведските крале – първият камък е положен от шведския крал Фредерик I през 1748 година. Последния камък трябвало да бъде сложен от шведския крал Густав III, но той не успява да го направи, защото е убит през 1792 година, преди строителството да бъде завършено. Има плочи и за двамата.

След шведите крепостта поели руснаците. Те насипват с пръст и сливат някои острови. Това е, за да се отбраняват от артилерията със земни насипи. Но тук пръст няма много и те си я докарват от Естония, която е на 80км оттатък морето.

И после крепостта става финландска. Но трябва да си представите, че тук са били разквартирувани много хора от морските флотове и обичайно всички те са били аристократи или видни личности и на острова е имало огромна концентрация на аристократи. Обясняваха ни, че е имало години, когато тук е било по-гъсто населено от Лондон и крепостта е имала повече жители, отколкото Хелзинки.

Тук може да седите и цял ден, но дори само ей така да се разходите ви трябват около 3 часа. Ние бяхме цял ден. В Суоменлина има хубави ресторанти, пицария, кафенета. Вход за самата крепост не се плаща, но има много музе, за които има входни такси (някои са включени в Helsinki card, други имат само отстъпка).

Подводницата музей „Весико“

Подводница музей „Весико“ е едно от местата, които ми бе изключително интересно да посетя. „Весико“ е единствената запазена финландска подводница от Втората световна война и от тогавашния малък финландски флот от подводници. Сега Финландия няма право да притежава подводници.

Весико е построена е през 1933 г. в Турку, Финландия. Проектирана е като прототип, заобикалящ ограниченията на Версайския договор. По време на Втората световна война „Весико“ е използвана активно от финландските военноморски сили. След края на войната подводниците на страната е трябвало да бъдат унищожени, но „Весико“ е единствената, която оцелява.

В наши дни „Весико“ е музей на остров Suomenlinna, където посетителите могат да надникнат в тясното пространство, където са живели и работили подводничарите. Влизането вътре е вълнуващо – оригиналното оборудване е запазено, а тесните коридори и спалните помещения разказват истории за живота на екипажа.

 На фински „Весико“ означава „видра“ – подходящо име за подводница. На дължина е приблизително 40 метра и е побирала 24-членен екипаж. Могла е да се потапя на дълбочина до 150 метра. След войната, за кратко е използвана за тестове на сонари.

Музей Ehrensvärd

(тези дни ми попадна, че е временно затворен, затова проверете дали работи)

Въобще не сме музеен тип туристи, обичаме дълги разходки и да посядаме сред местните да пием кафе. Но  островната крепост Суоменлина е пълна с музеи и ние се възползваме да посетим някои от по-известните. Музеят Ehrensvärd се намира в една от най-старите сгради на крепостта и разказва историята на нейните създатели, военните традиции и живота на шведските офицери от XVIII век. Кой е Августин Еренсверд? Споменах го в началото на темата за крепостта.

Музеят носи името на Августин Еренсверд (Augustin Ehrensvärd) – шведски офицер и архитект, който е основната фигура зад изграждането на крепостта Суоменлина през 1748 г.. Той е и първият и най-важен обитател на къщата, която днес помещава музея. Той живее и работи тук до смъртта си.  След него в сградата са живели и други шведски военачалници и офицери, които командват крепостта до 1808 г., когато Финландия преминава под руска власт. По време на руската епоха (1808 – 1917) – след като Русия завзема Финландия, резиденцията продължава да се използва от висши руски офицери, разположени в Суоменлина.

Спокойно може и да не влезете в музея, малък е и има автентични мебели, картини и ви потапя в духа на тогаващната епоха, но на нас ни бе приятно да го посетим.

Паметникът на Еренсверд

Точно пред музея се намира паметникът и мястото, където е погребан самият създател на крепостта. Паметникът е издигнат по заповед на шведския крал Густав III, който е бил силно впечатлен от работата на Еренсверд. Самият крал Густав III скицира проект за паметника на Еренсверд. Скицата е довършена от сина на Еренсверд – Карл Аугуст Еренсверд, а паметникът е изработен от най-известния скулптор в Швеция – Йохан Тобиас Сергел. Металът, използван за бронзовите орнаменти в паметника, е претопен от руски оръдия, получени като военна награда от битката при Свенсксунд през 1790 г. Мемориалът е окончателно завършен през 1805 г.

Сухият док

Сухият док е едно от най-интересните места, които може да видите тук.  Това е най-старото съоръжение от този тип във Финландия и едно от най-старите все още действащи в цяла Европа.

Строителството на сухия док започва през 1750 г. Басейните и обслужващите сгради на дока служат като база за ескадрилата Свеаборг на Шведския крайбрежен флот до 1808 г. Тук се строят и кораби за шведския флот.

По време на финландския период Държавната самолетна фабрика използва дока за построяване на първите финландски самолети. През 30-те години на 20-ти век вътрешният басейн на дока е използван като военноморска подводна база. След Втората световна война Valmet Oy започва да строи кораби тук – първоначално като част от военните репарации за СССР.

Днес големият басейн на сухия док се използва за ремонт на дървени ветроходни кораби. Ремонтите се извършват от частна асоциация, наречена Viaporin telakka, посветена на запазването на знанията и уменията, свързани със стари ветроходни кораби и тяхното обновяване. Големият вътрешен басейн се изпразва и отново се наводнява два пъти годишно: през есента, когато корабите влизат в сухия док, и през пролетта, когато корабите отплават.

Kauppatori – Площадът на пазара в Хелзинки

Нашата история често ще минава от тук. Тук всички туристи се убиват да ядат хотдог с еленско месо на централния пазар на Хелзинки. Тук са и сградите, които помещават президентството, градската управа и други. Също може да хванете корабче към някой остров или да започнете своя круиз – обиколка на града, който ви препоръчвам. А на пазара може да си купите всякакви неща и да сте най-усмихнатите туристи с магнитчета и шапки. В другия край на площада пък е един от известните и големи обществени плувни комплекси със сауни на Хелзинки, като плажът някак си греда директно срещу президентството.

Трябва да си представим, че тук до началото на XIX век е било калното дъно на залива Каупунгинлахти с рибарски кейове, където са идвали рибарите, за да си продават рибата. А градския пазар се е намирал на днешния Сенатски площад. С преместване на столицата на Великото Херцогство Хелзинки (част от Русия тогава) от Турку в Хелзинки 1812 г.  стария площад Сууртори е превърнат в новия монументален Сенатски площад и се поставя нов пазарен площад на мястото на бившите рибарски кейове.

Преди десетелетия дори е имало влакова линия до тук, но сега си е най-вече туристическа забележителност. Оттук има целогодишно ферибот до Суоменлина.

Старият покрит пазар в Хелзинки

Така и така в тази история сме на Kauppatori  и можем да се разходим до пазара Vanha kauppahalli – ако сте инфлуенсър, ще го опишете много поетично: „тук времето спира, а ароматите на традиционната кухня ви пренасят в сърцето на Финландия. Vanha Kauppahalli е не просто пазар, а истинско пътешествие в сърцето на Финландия. За завършек на вашето кулинарно изживяване, опитайте традиционното финландско греяно вино – гльоги.“

Инфлуенсъри или не, тук може да задоволите любопитството си относно някои по-екзотични храни: наденици от елен, някакви неща от месо от мечка или пък така прословутата супа от сьомга, макар, че ние сме ви препоръчали и друго място, супата е супер та я пробвайте навсякъде. Пазарът отваря през 1889г. и сградата е много красива.

Нашият първи ден ни върна в хотела, за да починем и да се отправим към великолепните ресторанти на Хелзинки, за които разказваме ето тук: Храна и ресторанти в Хелзинки, Финландия: какво и къде да опитаме? . Но съвсем спокойно може да си направите разходка и до следващите забележителности в нашия списък.

Какво да видим в Хелзинки – нашия план по дни

Втори ден

Със сигурност ще изпусна някои много важни места в Хелзинки, но ние си ги подбрахме по наш си вкус. Втория ден започнахме със супер скандинавска закуска в хотела си и четохме списък с неща, които трябва да видим във Хелзинки, хумористичен. Любимото ми е: „Забележете sukkasandaalimies (човек, носещ чорапи и сандали)“; което беше по-напред в списъка от „Забележете полярна мечка“. И да, има такива, но мечка не видях. Но за деня си бяхме отбелязали една от точките в този списък: Запознайте се с Urho, Sisu, Kontio, Otso и Voima, най-силните ледоразбивачи, в Katajanokka.

Круиз около Хелзинки

Бяхме решили да направим сутринта круиз с кораб по крайбрежието на Хелзинки (връзката е, за да ви ориентираме за круиза, който взехме ние, не е спонсорирана) и корабчето минава покрай ледоразбивачите Urho, Sisu, Kontio, Otso и Voima (на които нямам снимка, защото точно тогава ни заваля проливен дъжд и бързахме да се скрием във вътрешността на кораба). Защото през септември все още няма лед и те си почиват. И така сутринта бяхме отново на площад Kauppatori   и хванахме корабче, с което минахме покрай Суоменлина и други красиви острови.

Гледахме къщичките и сауните по брега и си махахме с всякакви финландци, които бяха излезли в неделния ден с лодките си. За нас бе леко дъждовно и хладно (време което се промени на много топло в следващите дни, когато бяхме по- на север) и ту стояхме на палубата, ту се вмъквахме на завет в ресторанта на кораба.

Като цяло, препоръчвам да се насладите на този круиз, ако имате време. Но за нас сутринта премина и си бяхме харесали японско ресторантче, в което да обядваме, е с една малка разходка до него.

По пътя минахме покрай Музея на дизайна, който искахме да посетим, но не работеше дните, които бяхме там. Трябва да обърнете внимание, че много неща не са отворени в неделя и понеделник. И затова нашата неделя мина в разходки из града и снимки.

Озоваваме се на улица „Sofiankatu“, която е кръстена на София Магдалена Датска (1746-1813), кралица на Швеция. Тя е съпруга на крал Густав III, който е владетел по времето, когато Хелзинки е част от Шведското кралство. Улицата свързва градския пазар със Сенатския площад.

Сенатския площад (Senaatintori)

Сенатския площад се оказва, че ни е любима спирка и в слънчевите дни посядаме на стълбите, водещи към катедралата. Площадът е проектиран в неокласически стил от Карл Лудвиг Енгел в началото на 19 век, когато Хелзинки става столица на Великото княжество Финландия, част от Руската империя по това време. Около него са разположени едни от най-важните сгради в Хелзинки – Хелзинкската катедрала, Дворецът на правителството, сградата на Хелзинкския университет и Националната библиотека на Финландия. А в центъра на площада на една линия срещу входа на Университета и сградата на правителството е разположена статуята на Александър II.

Паметникът на Александър II

 Статуята изобразява руския император и Велик княз на Финландия, облечен в униформа, произнасящ реч. Около главната фигура има четири алегорични скулптури, символизиращи Закон (Lex), Труд (Labor), Мир (Pax) и Светлина (Lux). Монументът е дело на Йоханес Таканен и Валтер Рунеберг и е открит през 1894 г.

Това е първия конкурс за паметник, проведен във Финландия и на първо място е бил Йоханес Таканен, а на второ Валтер Рунеберг, но градския съвет решава да даде поръчката на двамата. Йоханес Таканен обаче умира през 1885 г., така че задачата за завършване на скулптурата пада изцяло върху Рунеберг, който съчетава идеите на Таканен със своите. Ако ви е интересно, може да намерите скици на проектите в интернет. Основната статуя на императора е по проекта на Таканен, а второстепенните фигури са били идея на Рунеберг.

Александър II е уважаван във Финландия заради реформите си, които дават повече автономия на страната. На откриването на статуята присъстват повече от 30000 финландци. По време на русификацията в края на XIX век от внука на Александър II – Николай II паметникът се превръща в символ на съпротивата срещу руската политика.

Това е един от малкото паметници на Александър II извън Русия, като друг такъв се намира в София, България.

Хелзинкската катедрала (Helsingin tuomiokirkko)

Хелзинкската катедрала (Helsingin tuomiokirkko) е една от най-разпознаваемите забележителности на финландската столица. Разположена в северната част на Сенатския площад, тя впечатлява с елегантната си неокласическа архитектура и величествения си бял силует. В хубаво време стълбите пред нея са пълни с народ, седнали да се насладят на деня или просто да погледат или послушат някой артист, който изпълнява нещо. Мястото е много живо и приятно.

Катедралата е построена в периода 1830 – 1852 г. по проект на Карл Лудвиг Енгел, който оформя и голяма част от централната част на Хелзинки. Първоначално е посветена на руския император Николай I и носи името Свети Николай, но след обявяването на независимостта на Финландия през 1917 г. получава настоящото си име.

Днес Хелзинкската катедрала е не само действащ лутерански храм, но и една от най-посещаваните туристически атракции в града. Впечатлява със своите симетрични куполи, величествени колонади и статуите на апостолите, които я обграждат. Нощем е особено красива, когато е осветена и излъчва спокойствие и величие.

Освен това, Хелзинкската катедрала е място, където се провеждат различни културни и религиозни събития. Тук се организират концерти на класическа музика, изложби на изкуство и други мероприятия. Катедралата е отворена за посещения през целия ден, така че всеки може да влезе и да се наслади на нейната красота и величие.

Свършваме темата с Сенатския площад, но да не забравим и Sederholm House.

Sederholm House (Sederholmin talo)

Това е най-старата запазена каменна сграда в Хелзинки, разположена в сърцето на града, на Сенатския площад. Построена е през 1757 г. от богатия търговец и индустриалец Йохан Седерхолм и представлява отличен пример за архитектурата на 18-ти век.

Къщата е била дом и работно място на Седерхолм, който бил един от най-влиятелните бизнесмени на своето време. Сградата е оцеляла през вековете, докато около нея Хелзинки се е разраствал и модернизирал.

Днес Sederholm House е част от Хелзинкския градски музей и е отворена за посетители. Тук могат да се видят експозиции, посветени на живота в града през 18-ти и 19-ти век, както и временни изложби. Мястото е чудесна спирка за любителите на историята и архитектурата.

Катедрала „Успенски“ – най-голямата православна църква в Северна Европа

От сенаторския площад тръгваме на изток към катедрала „Успенски“ (Uspenskin katedraali), която се издига на върха на хълма Катаянокка и е внушителен православен храм в Хелзинки и един от най-разпознаваемите символи на града.

Катедралата е построена през 1868 г. по проект на руския архитект Алексей Гормостов, вдъхновен от традиционната руска църковна архитектура. Масивната червена тухлена фасада и 13-те златни купола подчертават влиянието на византийския стил. Интериорът е богато украсен с икони, свещници и стенописи, които създават тържествена и мистична атмосфера. Катедралата е действащ православен храм и е център на Финландската православна църква.

За втори ден може да ви се струва, че малко сме видели, но ние отново си запазихме часове да отидем на бар на едно високо място с гледка и после на хубав ресторант на улица „Iso Roobertinkatu“.

Но да започнем подред, първо се видяхме с приятелка в Хелзинки, която живее тук и ни заведе в Ateljee Bar, който е чудесно място, ако искате да се насладите на гледка отвисоко на Хелзинки. Няма да сбъркате, ако отделите време да изпиете чаша кафе или вино на една от двете му тераси. Ние бяхме през септември, през деня и съвсем спокойно успяхме да седнем на терасата с чаша розе в ръка и да се порадваме на гледката. (Yrjönkatu 26, Solo Sokos Hotel Torni е адресът, който ви трябва. Влизате вътре и се качвате на последния етаж в Ateljee Bar.)

От там се отправихме към брега и Meripuisto.

Парк Meripuisto

Може да не ви се стори много туристическо място парк Meripuisto (Морски парк), но тук е изключително приятно да се разходите спокойно и да се насладите на последните лъчи на деня. Да погледате лодките в морето, а през зимата вероятно са изкарани на брега. А ако пък сте хванали студените дни, може и водата да е замръзнала и да може да стигнете до някой от съседните острови пеш.

Къщите около Meripuisto в Хелзинки са едни от най-престижните и исторически значими сгради в града. Те са разположени по Merikatu, една от най-луксозните улици в Хелзинки, известна със своята впечатляваща архитектура в стил ар нуво (югенд) и неокласически сгради. Районът около Meripuisto е част от по-големия Енгелски квартал, наречен така заради влиянието на немския архитект Карл Лудвиг Енгел. Макар самият парк да не е проектиран от него, околните къщи носят неговия архитектурен отпечатък.

Ресторант Natura

И след залеза ние се върнахме на улица Iso Roobertinkatu, която е една от най-известните пешеходни улици в центъра на Хелзинки. Разположена в квартал Пунавуори (Punavuori), тя е известна със своята оживена атмосфера и разнообразие от ресторанти, барове и магазини. Тук има няколко популярни ресторанта, но ние избрахме рестрорант “Natura”, който ни стана и любим. Ако пък се чудите къде ходят инфлуенсърите, може да опитате ресторант „Yes Yes Yes“. За храната в Хелзинки четете тук: Храна и ресторанти в Хелзинки, Финландия: какво и къде да опитаме?

Какво да видим в Хелзинки – нашия план по дни

Трети ден

Събудихме се в много добро настроение. Хотелът ни е просто перфектен, закуската супер и помолихме за халати, разрешиха ни да вземем тези от стаята и се отправихме към един от най-популярните в града комплекси – Allas Sea Pool.

На сауна в Хелзинки – най-популярните места

Комплексът от басейни и сауни се намира точно до градския пазар и съвсем близо до нашия хотел. Избрахме да го посетим в понеделник, тъй като е по-спокоен ден, а освен това има и намаление на цената на билета. Точно до него се намира и виенското колело, което разполага с уникална сауна кабина. Ако сте гледали „Европа от високо“ по National Geographic, вероятно сте попадали на разказа за него.

Комплексът разполага с три открити басейна – един с топла вода, един с морска вода, която следва естествената температура на Балтийско море, и един плитък басейн за деца. Най-голямото предизвикателство е именно потапянето в студената морска вода, което е любима практика на финландците за освежаване след горещата сауна.

Сауните в Финландия са издигнати в култ и наистина си заслужава да отделите време за тях. В Хелзинки освен Allas Sea Pool друга много популярна сауна е Löyly.

Löyly е едно от най-емблематичните места за сауна в Хелзинки, предлагащо уникално съчетание между традиция и модерен дизайн. И този комплекс е на брега на Балтийско море и разполага както с традиционна дървена сауна, така и с димна сауна – рядко срещана и обичана от ценителите. Ние бяхме в димна сауна в Савонлинна, едно градче до езерото Сайма и много ни хареса.

Löyly е проектирана с идеята за устойчивост – дървената ѝ конструкция е направена от сертифициран материал, а дизайнът ѝ позволява хармонично вписване в околната среда.

И в двата комплекса има ресторанти и може да обядвате или вечеряте.

Moomin чаша

Ако си спомняте в този разказ ви разказах за един списък със забавни неща, които трябва да свършите във Финландия и едно от тях е да си „Купите чаша на Moomin“ и това може да свършите в Moomin shop или в местата за сувенири. Ние си купихме на летището, там има отделен магазин за Moomin неща и цените не са по-високи от в центъра на Хелзинки.

Moomin (Мумин) са герои, създадени от финландската писателка и художничка Туве Янсон. Те са част от невероятно популярната поредица книги и комикси, които са се утвърдили като символ на финландската култура и са обичани в цял свят. Има ги и в България. Главните герои са мумините – малки, пухкави същества, които наподобяват хипопотами, и живеят в долината на мумините в скандинавската природа. Те са обитавани от различни персонажи, като Мумин Трол, Мумин Мама, Мумин Татко, както и други любопитни същества като Снуфкин, Снусмумрик и Литъл Мий. Мумините са известни със своето добросърдечно и оптимистично отношение към живота, както и с тяхната любознателност и приключенски дух.

Градския транспорт в Хелзинки

На нас не ни се наложи много да го използваме, но и малкото, което използвахме ни свърши чудесна работа. В разширения вариант на Helsinki card е включен и градския транспорт. Основните средства за придвижване в големите градове като Хелзинки, Тампере и Турку включват автобуси, трамваи, метро, влакове и фериботи и се слави с това, че е един от най-екологичните. Дори ако проверявате на сайта как да стигнете до някъде освен време ви показва и вашия въглероден отпечатък от придвижването с различните превозни средства.

Столицата Хелзинки разполага с една от най-добрите транспортни системи в Европа, управлявана от HSL (Helsinki Regional Transport Authority). Включва:

  • Трамваи – особено удобни за придвижване в центъра. Линията 2 например е популярна сред туристите, защото минава покрай ключови забележителности.
  • Автобуси – достигат до всяка част на града и околностите.
  • Метро – най-северното метро в света, което свързва източните райони на Хелзинки с центъра.
  • Градски влакове – удобни за пътуване до предградията и до летището.
  • Фериботи – част от градския транспорт, особено важни за достъп до острови като Суоменлина.

Градският транспорт в Хелзинки и региона използва единна билетна система, която позволява комбинирано пътуване с различни видове транспорт. Билетите могат да се купят през мобилното приложение HSL или от автоматите на спирките.

Къде да отседнете в Хелзинки?

Силно препоръчвам нашия хотел Hotel F6, който може да намерите и в Michelin guide за хотели. Наистина е чудесен избор за посещение на Хелзинки. Има много хотели около ЖП Гарата, всъщност там е изключително удобно и ако намерите на разумна цена сте на пешеходно разстояние отвсякъде. Централната част на Хелзинки изобщо не е голяма и ще можете да се разхождате пеш навсякъде.

Booking.com

Храната в Хелзинки

Мога да ви напиша основните неща и тук, но ви препоръчвам да прочетете статията ни за храната в Хелзинки: Храна и ресторанти в Хелзинки, Финландия: какво и къде да опитаме?

Какво още?

  • Удобна дестинация е, ако имате повече време, да посетите и Талин, столицата на Естония, за където има често ферибот.
  • Летният сезон във Финландия обикновено продължава от началото на юни до края на август. Това е периодът с най-високи температури, дълги дни и дори бели нощи в северните части на страната. Извън него много туристически забележителности редуцират драстично работното си време или изобщо затварят.
  • Влаковете между градовете във Финландия са много комфортни, надеждни и не са скъпи.
  • Алкохолът във Финландия е много скъп.
  • Водата от чешмата може да се пие, Финландия се гордее с най-чистата вода в Европа.
  • Финландците много се гордеят с екологичното си отношение към планетата. Ще видите много добри примери по въпроса.

Статии за Финландия

Статии за Хелзинки от други пътешественици, които да погледнете:

Може да ви хареса също

Copyrighted Image