Съдържание
Празник на розата в Казанлък е един от най-големите фестивали в България изобщо и със сигурност едно от най-атрактивните събития през месец май. През годините сме ходили не един и два пъти, в различен формат. Понякога само да погледаме розобер. Друг път отиваме да се порадваме на цялото шарено събитие, с парад, културни активности, фестивал на виното розе и какво ли още не. И понеже кулминацията на Празник на розата 2024 наближава, решихме да напишем кратка ориентировъчна статия какво да очаквате там, ако никога не сте били, пък и да сте били.
”…Като пристигнах на градината, метнах чувала на един клон от крушата, препасах престилката, като забих здраво двата й края около кръста си и навлязох в първия ред. Трябва да се бърза, че от изток почна да се източва тънка розова ивица, а над нея жълта, по-широка. Първият ред започваше с два пъти по-висок храст от бели рози. Надигам се да настигна високите цветове, краката ми потъват в калната и студена земя, извадя единия, другият потъне. От дъжда и сутринната роса по ръцете ми се стича вода и чувствам как лази чак около кръста ми. Докато обера високия храст, няколко пъти се одрасквах до кръв. Окалях се до колене. Превръзката на палеца ми паднала и раната почна да ме боли, но бързам и навлизам вече в третия ред. Поглеждам тревожно на изток, защото розите трябва да се оберат, преди слънце да изгрее.”
Чудомир, Розобер
Малко история за Празника на розата
Празник на розата е традиция с над 120-годишна история. За пръв път празненства, посветени на българската роза в региона са организирани в далечната 1903 година. Организирани били богати изложби с рози и други цветя, походи до Шипченския манастир, продавали се специално издадени за случая картички. След пускането на Подбалканската ЖП линия, за празника се появявали тематични влакове и специални билети с намаление, които стимулирали гражданите от всички краища на България да посетят Казанлък. Още от самото начало, празникът бил организиран в последния уикенд на май, когато е и сезонът на цъфтеж на розите. И така в продължение на десетилетия фестивалът се превърнал в един от най-разпознаваемите и обичани български празници.
Празникът на розата днес – 2024г.
Съвременният формат на Празника на розата е много цветен, атрактивен и доста мащабен. Празничната програма започва още в началото на май и продължава около месец. Тази година тя стартира на 7 май с разнообразни изложби, арт ателиета, театрални постановки, концерти. Буквално всеки ден през май в Казанлък се случва някакво интересно събитие, което е тематично и в календара на празниците на розата. Ако ви е интересно, пълния календар можете да видите на сайта на Община Казанлък.
Календарът е много любопитен и колоритен, но за нас лично няколко събития изпъкват като акценти и неслучайно привличат и най-голям интерес. Сигурни сме, че и вие ще искате да им обърнете внимание.
Ритуален розобер в селата край Казанлък
Почти всяка събота и неделя на месец май можете да станете свидетели на ритуален розобер в някое от селата край Казанлък. Обичайно той включва фолклорна програма, песни и танци, цветни танцьори в народни носии и много възможности за красиви снимки.
Информация за часа и мястото можете да откриете отново в празничния календар. Събитията обичайно започват сутрин около 8 – 9 ч., защото розите се берат рано, в идеалния случай по изгрев, докато има роса по тях, която да пази розовото масло и да улесни извличането му. За ритуалния розобер никой няма да ви кара да ставате по изгрев, но да си знаете, че така се прави.
Имайте предвид, че ритуалът Розобер в селата се заплаща. Ритуалите не са в самото село, а на розовите масиви наблизо. Отидете по-рано, има много хора.
На 25 май 2024г., събота в 9:30ч. ритуалът розобер е в село Кънчево.
26 май 2024г., неделя в 9:30ч. ритуалът розобер е в село Розово.
На 1 юни 2024г., събота в 9:30ч. ритуалът розобер е в село Ясеново.
2 юни 2024г., неделя в 9:30ч. ритуалът розобер е в край Казанлък.
Розоварене
В Музея на розата и в Етнографски комплекс „Кулата“ (и на двете места започва в 11ч. събота и неделя на 25 и 26 май, 1 и 2 юни 2024г. ) можете да станете свидетели на традиционен ритуал розоварене, за да научите как точно се произвежда така ценното розово масло. Тези събития обикновено са с платен вход, но пък цената не е висока и е интересно.
Фестивал на виното розе – Rose wine expo XIII издание
През 2024г. Rose wine expo XIII издание ще се проведе на 1-ви и 2-ри юни, събота и неделя.
Той обичайно се провежда в НЧ „Искра – 1860“, както и около него, защото винаги има много изложители и още повече желаещи да опитат най-добрите розета на България. Ще откриете и други вина, но акцентът е на розето. За този фестивал е важно да знаете, че е със свободен вход, но по тази причина доста посещаван и на моменти пренаселен. По-скоро е тип „да се повеселим заедно“, отколкото да правим някакви сериозни дегустации. Но ние го харесваме, защото винаги е приятно да опиташ много български вина на едно място и да си поговориш с винари, посетители и приятели.
Съвет: на фестивала няма да откриете хубави дегустационни чаши за вино, може евентуално да продават някакви брандирани чаши, но по-скоро такива за много масова употреба. Ако като нас сте леко чалнати по темата, може да си носите собствени. Иначе се „наслаждавате“ на вино в пластмасови чаши за еднократна употреба, което по нашето скромно мнение не е нито красиво, нито екологично, нито приятно.
Съвет: Ако искате да посетите и интересна винарна наоколо, може да си организирате дегустация и във винарна Better Half в село Змейово. Там може да отседнете и в прекрасната Вила Яна.
Улица на занаятите
От НЧ „Искра – 1860“, чак до централния площад и по алеите на целия парк наоколо ще откриете многобройни сергийки с още по-многобройни артикули, които се продават. Между тях има какво ли не – от храни и напитки, през ръчно изработени бижута, керамика и изделия за дома, козметика с рози и без рози. Не липсват и щандове със съвсем не български изделия, разбирайте балони и пластмасови играчки, по които децата винаги залепват. Но нека не акцентираме на това. По улицата има и доста занаятчии и производители на розово масло, розова вода, козметика с рози, сиропи, сокове и сладка от рози и такива неща, които ние лично ценим и понякога си купуваме.
„Хлябът на българина“ – изложба с конкурсен характер на български хляб и традиционни ястия
През 2024 г. тя ще се проведе на 1 юни вечерта в парк Розариум. Там се събират местни производители и занаятчии на храни, най-вече хлябове, и също е атрактивно.
Избор на Царица Роза
За гражданите на Казанлък, особено по-младите, този традиционен конкурс за красота е особено важен. Всяка година се избира Царица Роза. Това обикновено е млада дама, която се превръща в посланик на фестивала и българската роза по света за идната една година. През 2024 г. Царица Роза е Неделина Неделчева.
Спектакъл „Коронация на Царица Роза“ 2024 година е на площад „Севтополис“ на 31 май (петък) от 20:30ч. След него има празничен концерт на БРАТЯ АРГИРОВИ.
Празнично дефиле
Това е вероятно кулминацията на кулминациите на празниците на розата и се провежда в последната неделя на фестивала, тази година на 2 юни. По центъра на града дефилират танцови състави, фолклорни групи, актьори, всякакъв род артистични формации, имало е и маскарадни костюми и дори кукери. Шарени облекла, песни и танци и хвърляне на розови листенца по целия път – така обичайно изглежда дефилето. И съвсем обичайно, всички жители и гости на града се нареждат от двете му страни, за да му се насладят. Ако не искате да сте в тълпата, се продават и специални билети със запазени места.
„КАЗАНЛЪК-МЕЗИ“ – Фестивал на балканската култура и кулинария
Това събитие се провежда в последната седмица на май над стадион „Севтополис“ и включва най-разнообразни активности, предполагащи всенародно веселие. Разбирайте концерти на известни (поп-фолк и не само) изпълнители, диджеи, скара-бира, лунапарк, детски работилници, патриотични игри и още много видове атракции. Пишем това с уточнението, че ние никога не сме посещавали това събитие, но ако си падате по такива, да си знаете, че има.
Изключително сложна е програмата за 2024г. и разнообразна, леко се люшка от стил в стил музика:
29.05 – Фики Стораро / Валдес / Стоян Петков
30.05 – Годжи / MoNo LivE Band – Гърция
31.05 – Торино и Пашата / Монти- Ice Cream
1.06 – Сигнал / Калоян Николов Калата / Жоро Костадинов – 12:00
2.06 – Наташа Джорджевич / Бобан Здравкович / Хисарския поп-12:30 / Ива Котева – 11:30 обеден концерт
„Концерти на гарата“ – пътуващ фестивал с участието на „X-R@y“ и „Уикеда“
Започва на 31 май в 16:00ч. на ЖП гара Казанлък, като тук ще може да се насладите на музиката на „X-R@y“ и „Уикеда“. На гарата ще пристигне и композиция на ретро влак.
Съвети как да си прекараме добре на Празника на розата
Последните 3 дни от фестивала (тази година 31 май, 1 и 2 юни) са най-интензивни откъм събития и ако не живеете като нас в Стара Загора или региона, най-добре си предвидете престой в региона през целия уикенд от петък до неделя. Така хем ще ходите на събитията, които са ви най-интересни, хем ще имате къде да си починете, ако по някое време лудницата ви дойде в повече.
Ние обикновено в събота ходим без децата, а в неделя – с децата. Съботата си отделяме за винения фестивал като се стараем да отидем максимално рано – в началния час на отварянето му, когато е по-спокойно. В късния следобед става доста пренаселено. Тогава се измъкваме да пием кафе, да закусим или просто да се разходим по Улицата на занаятите.
В неделя вземаме децата и отиваме заедно, за да се порадват и те на шарените празненства и гледаме дефилето заедно. Винаги купуваме някакви диадеми, фибички и други украшения с рози, но пък е емоция.
Още около Казанлък
Ако за пръв път сте в региона, има много какво да видите, но дори да не сте за пръв път, може да не сте успели да обиколите всичко. Тук сме в Долината на розите и Тракийските царе, затова силно ви препоръчвам да посетите тракийските гробници наоколо. Писали сме статия за Тракийските гробници Хелвеция, Грифоните И Шушманец, но може да посетите и тази, която се намира в самия Казанлък и е в ЮНЕСКО, както и още: „Оструша“ (която отвориха отново след реставрации, ремонт и изграждане на музей през 2024г.) и „Голямата косматка“
Може и да посетите и Стара Загора, изключително приятно е през пролетта с всичките липи и зеленина.
Къде да нощуваме в Казанлък
Имайте предвид, че да си намерите място за нощуване в района в Казанлък е мираж, но имате някакъв шанс в Стара Загора, което означава на 40 км или 30 минути път. Най-добре проверете в Booking, за да не си говорим наизуст.
Booking.com Booking.comАко пък искате да намерите и почивка с минерални басейни и SPA, вариантите са град Павел Баня (25km и отнема около 30 минути), в село Овощник , където е Kings’ Valley Medical & Spa Hotel на 6km от Казанлък (10минути) и в село Ягода в посока Стара Загора, на 20km – около 20 минути.
Наше любимо място, което не е бюджетно, но с великолепни вина и храна – Вила Яна.
Къде да хапнем в Казанлък
Едно от любимите ни места в града е ресторант Мераки и тази година имат тематично меню с рози, съставено от шеф Николай Петрелийски. Запазете си места предварително. Точно до Музей Искра, НЧ „Искра1860“.
Друго място, където ходим понякога, е ресторант Маркон, който е с по-скоро италианска кухня и като цяло приятен. Най-големият е, от тези към които ви насочваме, и с най-голям шанс за маса (но ако не сте запазили, не се надявайте излишно). Намира се някъде по-средата между центъра (площад „Севтополис“) и парк „Розариум“ (където е Музея на розата).
Мястото за кафе е Specialty Place 23, имат и чудесни десерти. Тук сервират перфектното кафе, няма по-добро в региона. А десертите са домашно приготвени – СИЛНО ПРЕПОРЪЧВАМЕ. Може и да си купите от специалното кафе. Намира се на юг от площад Севтополис.
Giorgio – Италианска Пекарна – още едно място за бързо хапване, където има места за сядане и което препоръчваме. Намира се на северо-западния край на Парк „Розариум“, в парка е и Музеят на Розата.