Малтийската кухня – от сергията за пастици до fine dining ресторант

by
8 minutes read

Малта е остров, всъщност няколко острова, но вероятно знаете това. И когато си затворен повече от половин месец на остров, но пък изключително любопитен, може да се каже, че започваш да търсиш от любопитните за теб неща. Малта е част от Африка, географски. Това може да не го знаехте, а и не е изключително важно, защото малтийската кухня има много препратки по-скоро към Сицилия, отколкото към Северна Африка. Но си има и влияние от двете страни на Средиземно море, това е да си точно по средата на всичко.

Храна, вино, грозде

Това са въпросите, които винаги ни забъркват в сериозни каши, когато отидем някъде. Започваме от простички неща, минаваме през сложните и завършваме в някой изискан ресторант. А днес ще ви разкажем една история от 3 свободни дни и 14 в карантина, пропуснат ресторант (за втори път), препоръчан от Мишлен и няколко други, пак от Мишлен, които не пропуснахме.

Така изглежда Малта със затворени ресторанти заради пандемията (март 2021г.), масите на ресторантите са прибрани и може да си поръчаш храна само за вкъщи, но минаваме на по-веселата част, когато Малта не е затворена.
Така изглежда Малта със затворени ресторанти заради пандемията (март 2021г.), масите на ресторантите са прибрани и може да си поръчаш храна само за вкъщи, но минаваме на по-веселата част, когато Малта не е затворена.

Малтийската храна като списък

Длъжни сме да предупредим, че не бяхме очаровани от традиционната малтийска кухня, която не е риба. Дано някога променим виждането си за нея. Но най-вероятно не трябва да сядаме на ресторанти, чиято приканваща табелка обявява, че тук ще пробваме малтийска кухня и то като бързаме.

Пастици / Pastizzi

Пастиц е традиционна малтийска закуска, която може да откриете почти навсякъде. Прави се от пластове тънко разточено тесто с масло между тях, нещо като бутер тесто, а основната плънка е рикота (pastizzi tal-irkotta) или пюре от грах (pastizzi tal-piżelli). Но пастици има и с пилешко, шоколад и какво ли още не. Пастици ни беше любима закуска няколко дни в Малта.

Сергия с Пастици / Pastizzi
Сергия с Пастици / Pastizzi – традиционна храна за закуска в Малта
Мими похапва пастици в Калкара
Мими похапва пастици в Калкара
Малтийски пастици
Малтийски пастици

Бебуш / Bebbux

Бебуш е един от деликатесите на Малта. Това са градински охлюви и са изключително популярни, както във Франция, но съвсем различни дребни охлювчета, нищо общо от популярните по бургундски. Най-добре да ги ядете в дъждовен сезон, защото тогава се събират и ще знаете, че са пресни.

Бебуш / Bebbux
Бебуш / Bebbux, охлюви по малтийски – традиционна храна в Малта

Охлювите се оставят няколко дни гладни, за да се „самоизчистят“, след което се варят в солена вода и към тях най-често се добавя доматен сос с доста анасон. Анасонът е често срещана подправка в традиционната малтийска кухна. Тук охлювите ги ядат, като с клечка за зъби ги вадят от черупките им. Поръчайте си и малтийски хляб с тях. Бебуш в Малта е предястие, а често може да ги срещнете и като гарнитура към традиционния им Fenkata. С толкова доматен сос като цяло не са подходящи за вино, по-скоро хубава бира. А бирата е много навлязла в Малта, заради влиянието на англичаните.

Заешка яхния? / Fenkata

Fenek е заек на малтийски. И тук за малко историята преминава в история за кучета. Малта е известна с две породи кучета. Малтийската болонка е много симпатично декоративно малко кученце, което никак не е сигурно дали е от Малта и може да не я споменаваме вече. Но пък красивото фараоново куче, което наподобява много кучетата, изобразени по египетските пирамиди, си е от Малта и носи местното название Kelb tal-Fenek, т.е. „куче за зайци“ или пък „заешко куче“. Та този късокосмест красавец е използван да се ловят зайци из скалистия терен на малтийските острови, а зайците са националното ястие на Малта.

И ако вашият Kelb tal-Fenek ви е хванал Fenek, правите Fenek ta’ Malta, което е местната заешка яхния или заешко задушено (понякога пържено) с билки и подправки, които според спецификациите им трябва да придадат божествен вкус на заека. Сервира се с тежък доматен сос и придружено с картофи или паста. Порциите са огромни и със сигурност ще се нахраните. Ако срещнете “Fenkata”, това обикновено е цяло меню, на което звездата е заекът, но имате много други придружаващи ястия. Питайте, преди да се нагърбите с тази задача.

Ресторант с малтийска кухня
Ресторант с малтийска кухня

Ние нямахме късмета да попаднем на място, където бихме препоръчали заешкото. Винаги попадахме на много мазна гозба, която ти оставя една неприятна тежест. Но разпитахме някои от местните и ни препоръчаха за следващия път да хапнем този заек в United Restaurant Behind The Church в Мжар (Mgarr). Не знаем дали ще е по-добрият вариант, ще се радваме да ни пишете, ако сте попаднали на някой уникален заек. Мжар е малко градче насред Малта, където да ядете малтийска кухня, заешко, охлюви или конско.

Риба и Средиземно море

Риба, морски дарове и всичко, свързано с морето, е задължително да се опита в Малта. Все пак сте на остров, заобиколен отвсякъде с риба и море, пълно с дарове. Макар и да не разказваме подробно за ципура, лаврак, калмари, омари … със сигурност ако си поръчате средиземноморска риба, няма да сбъркате в Малта. Ако сте любители на рибата, ви препоръчваме ресторант Тартарун в селцето Марсашлок.

Сладката страна на Малта

Разказът ни няма да е вкусен, ако не се разходим из сладките моменти на Малта. Преди година бяхме тук точно по време на Малтийския карнавал, който се провежда вече няколко века, ни през 2021г. бе отменен заради пандемичните мерки. По време на карнавала най-популярното ястие е Prinjolata.

Ани и Мими избират всякакви вкусотии на сергиите на фестивала в Малта
Ани и Мими избират всякакви вкусотии на сергиите на фестивала в Малта

Приньолата / Prinjolata

Приньолата се приготвя от бисквити (бишкоти), захаросани плодове и кедрови ядки. Приньолатата е доста сладко ястие и, разбира се, вкусно. Извън карнавалната седмица може да намерите приньолата в някои малтийски ресторанти като десерт.

Приньолата / Prinjolata
Приньолата / Prinjolata – традиционна малтийска кухня

Фигола / Figolla

Фигола традиционно се прави около Великден, често малтийците я носят като подарък. Фиголата е сладкиш с марципан и с глазура. Първоначално се е правел с формата на жена, за да символизира плодородието, но в днешно време е с формата на зайчета, пеперуди, птички.

Фигола / Figolla
Фигола / Figolla

Ġbejna (Джбейна)

Джбейна е малтийското сирене, то е или козе или овче и е в три основни разновидности: свежо, отлежало и с пипер. Свежото много прилича на италианската моцарела, отлежалото е твърдо и леко пикантно и третия вариант, доста интересен, е с пипер, което става все по-пикантно с продължителността на отлежаването.

Куриозното е, че бях си записал „Джбейна“ в записките и ми отне известно време да се сетя “каква щуротия е пък това?!“. Така е с малтийските наименования, не приличат на нищо познато.

Фтира / Ftira

Фтира е традиционният малтийски хляб, който от 2020 г. насам е включен и в Списъка с нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. Представлява кръгъл хляб с дупка по средата, който много често се сервира под формата на сандвич с риба тон, сардини, домати, лук и маслини.

Една нахапана Фтира
Една нахапана Фтира – доста популярна традиционна храна в Малта
Във Валета една фтира струва между 4 и 7 евро, зависи от пълнежа
Във Валета една фтира струва между 4 и 7 евро, зависи от пълнежа

Fine Dining в Малта и една история за ресторанти

През 2020 г. Малта се сдоби с първите си три ресторанта със звезда Мишлен, през 2021г. вече са пет. Може да проверите кои са в сайта на Мишлен. Ние имахме един несполучлив опит да стигнем до Малта през октомври 2020, когато си бяхме резервирали маса в единия ресторант във Валета. После пък се озовахме през март 2021 г. в Малта и ни настигна затварянето на всички ресторанти. Но вечерта преди да затворят, се озовахме пред вратата на Hammett’s Maċina.

Ресторант Hammett’s Maċina (препоръчан от Мишлен)

Hammett’s Maċina се намира в Сенглеа, един от Трите Града, точно на пристанището до ферибота за Валета. Ние бяхме в смутни времена и пак бе резервиран почти изцяло, но супер забавния човек, който ни посрещна, ни намери романтична масичка, където да се настаним. Концепцията на ресторанта на Крис Хамметт е храната да се споделя. Поръчвате няколко малки порции от страхотни средиземноморски предложения и споделяте помежду си, за да се насладите на всеки вкус. Ние си поръчахме 4 ястия (едно ястие струва около 10 евро) и два десерта и малко просеко и прекарахме най-хубавата си вечер в Малта. А Сенглеа и Трите града са незабравимо красиви вечер, та ви препоръчваме да ги посетите.

Това е пристанището пред ресторанта, а самия ресторант е някъде вляво на снимката
Това е пристанището пред ресторанта, а самия ресторант е някъде вляво на снимката

Kuya Asian Pub (препоръчан от Мишлен)

Изглежда, че се доверяваме много на сайта за добра кухня, но досега не сме сбъркали с този си избор. Ако ни следите в социалните мрежи, ще разберете, че попаднахме в  Малта в едни времена, когато затвориха всички ресторанти, а нас ни поставиха под карантина за 14 дни в центъра на Валета. Бурно начало на 2021 година. Но това бе повод да открием Kuya, пъб който се намира в Sr. Juian. Макар че не сме били в пъба, съм сигурен, че мястото си заслужава. Поръчахме си четири ястия за общо 35 евро. Тук порциите са големи, вкусни и много добре направени. Концепцията е да се правят азиатски ястия, повечето японски и виетнамски, с по-европейски продукти. Ястията са превъзходни и имат азиатския привкус, който търсихме.

Марсашлок / Marsaxlokk

Не е ресторант, а рибарско селище със залив, пълен с рибарски лодки в малтийски окраски. В неделя тук има пазар на прясна риба и като цяло е точното място да потърсите ресторанти с морска храна. Ние бяхме се спрели на Tartarun, точно до площадчето с църквата. И където не успяхме да отидем заради забраната на ресторантите да работят. Собственикът пък е и сомелиер, което прави интересно да се опитат ястията с препоръчаните от тях вина.

Рибарското селце Марсашлок с типичните за Малта лодки
Рибарското селце Марсашлок с типичните за Малта лодки

Tartarun (препоръчан от Мишлен)

Тук ви запознаваме с Тартарун: Оплетени в мрежите на морската храна: ресторант Tartarun в Марсашлок, Малта и с близнаците, ръководещи ресторанта. Ако някога последвате нашите стъпки на това място, снимайте се и ни пратете снимка, много ни е мило.

Как се прави рибна пастърма
Как се прави рибна пастърма в Тартарун

Който управлява Малта, доминира над Средиземно море, така се е смятало през Средновековието. Но това стратегическо място е повлияло много на Малта и ние просто нямаме време да обиколим и видим всички вкусни места, които биха били достойни да включим в този списък с ресторанти. Ще се радваме на препоръки за бъдещите ни пътувания до Малта, за ресторанти и храни, които сме пропуснали. Обещаваме, че ще ги опитаме. А оттук нататък, ако искате да разберете за малтийското вино, прочетете и хубавата ни статия за Малта и виното.

Следим кулинарните изкушения в Малта и ще добавим местенца в Малта, които искаме да посетим. Преди да пътуваме за Малта знаехме, че Terrone е страхотен ресторант, намиращ се в Марсашлок, но който през март 2021г. трябваше да отвори отново врати на ново място, в Биргу. Следим Terrone и менюто му е уникално, отново е препоръчан от Мишлен, но за 20-те дни, които бяхме в Малта, нямахме шанса да видим ресторанта работещ. Затова си го слагаме в списъка „за следващия път“.

Вино и Малта

За виното в Малта имаме супер обширна статия, която ви препоръчвам да прочетете: Малта и виното: с дъх на експерименти. С две думи: в Малта има вино. И добро, и лошо. Основните местни сортове са: белият Гиргентина (Girgentina) и червеният Gellewza (Джелоза), но може да откриете много други сортове, които са адаптирани към горещите дни на острова. Най-големите винарски изби са Marsovin и Delicata, но може да откриете доста приятни вина от бутикови изби.

Дегуста;цията във винарна Delicata, водена от Матю Деликата
Дегустацията във винарна Delicata, водена от Матю Деликата

Малко полезни съвети:

  • Водата в Малта се обезсолява от морето или събира от дъждовете и чешмяната вода е негодна за пиене. За пиене разчитайте на бутилирана вода, която доставят от Италия.
  • Опитайте малтийски картофи през февруари или март, тогава им е сезон и са пресни.
  • В тази статия не говорим много за рибата, но всъщност съветът ни е яжте много риба! Малта все пак е остров и тук има дори малтийски омари.
  • Гозо е най-земеделският остров и голяма част от малтийската продукция идва от Гозо.
  • Слима е едно от най-курортните места и там има много ресторанти и клубове. Ако сте отседнали там, ще имате голямо разнообразие и избор, но аз бих попътувал из страната.
  • Сладоледът в Малта е задължителен при разходка из Валета, може да откриете доста сериозни места за сладолед. В Мдина любимото местенце ни е Fior di Latte, но има и други.
  • Ако имате възможност преди полета да посетите летищния салон на летището в Малта, той е един от най-добрите и винаги има топла кухня. Тук куриозното бе, че макар в Малта всички заведения и магазини да бяха затворени, както и всички магазини на летището, летищният салон работеше и това бе единственото място в цялата държава, където можеш да си поръчах храна и напитки и да ги консумираш на място.

Последвайте ни в Instagram или Facebook, там сме много активни.


Може да ви хареса също

Copyrighted Image