Отклонихме се от пътя Велико Търново – Русе по най-краткия възможен път към Никополис ад Иструм. Никак не бе добра идеята, тази малка отсечка от под два километра се бе запазила по-малко, отколкото многовековния каменен път от римско време. Затова вече знаем, че за да стигнем до Никополис ад Иструм, е хубаво да минем през село Никюп. Но след 2 км бавничко и подрусващо шофиране се озовахме пред новичкия паркинг.
Всичко, свързано с римляните и с византийците, ни е много интересно и си бяхме заделили половин ден за това посещение, а за нашите разходки винаги може и повече. Не сме от най-бързите туристи. И въпреки че Никополис ад Иструм (или каквото е останало от него) не ни е първия римски град, в който любопитстваме (един от най-интересните, където сме били, е Помпей), се бяхме подготвили за още повече любопитстване.
Основаването на Никополис ад Иструм
В този разказ няма да има много история за нас, ние подскачахме по камъните, Ани духаше глухарчета, а Мимето четеше с интерес всяка табелка. Но освен че това бе прекрасна пролетна разходка, се опитахме да разберем повечко за римляните, които са живели в този град, който е бил един от най-важните в региона.
Всичко започва с Цезар Марк Улпий Нерва Траян Август, по-известен като император Марк Улпий Траян (Marcus Ulpius Traianus). Той е вторият от Петте добри императори, през управлението на които Римската империя достига най-голям разцвет. Та Никополис ад Иструм е основан след победата на римляните над даките през 106 г. Местоположението на града е много важно на главния път от Одесос (Варна) през Сердика (София) към западните провинции, както и от Нове (Свищов) към Византион (Истанбул) и към малоазийските провинции на империята.
По улиците на римския град
Още с влизането в историческия обект усетихме величието на мястото по идеално правата улица, която се откри пред нас. Сегашният вход е разположен до северната порта на града и като застанете пред нея, виждате издълбаните коловози от преминавалите някога тук колесници и каруци в камъка на входа. И оттам се ширна пред нас една от главните улици на града. Изградена от големи каменни плочи, запазена и до днес почти в оригинален вид и много красива. Дори без живота, който е врял и кипял на нея.
Тази улица е ориентирана почти идеално от север на юг и показва много добре организацията на Никополис ад Иструм. Градът е бил планиран в четирите посоки на света (ортогонална система), като улиците са се пресичали под прав ъгъл. Всички улици са били настлани с варовикови плочи и ограничени с бордюри.
[info]В римските градове е имало две главни улици cardo maximus, cardo – римска улица ориентирана от север на юг, а maximus –най-голямата, а улицата, ориентирана изток – запад, била decumanus maximus. Ние не сме сигурни дали сме тръгнали по cardo maximus или само по някоя си cardo, следващия път ще проучим повече.[/info]
Перфекционизмът на древните римляни
С всичкия този перфекционизъм се откриват и много любопитни факти, като например, че улиците имат отклонение около 4°30‘‘ северозапад-югоизток, такова отклонение има слънцето само два дни в годината 31 март и 18 септември. Интересен е факта, че за рождена дата на града се смята 18 септември, тъй като на 18 септември 53 г. в провинция Испания е роден основателя на града император Траян.
Градът, първоначално не е имал крепостни стени, но след нападение и плячкосване от костобоките през 172 г. са издигнати 8-метрови стени с кули с височина до 12 метра. Крепостните стени пак са следвали посоките на света и е имало 4 порти – северна, южна, източна и западна. Най-главната порта е била западната, защото „всички пътища водят към Рим“ и се е наричала Porta Romana. А през III век след готските нашествия по нея са направени много промени.
Никополис ад Иструм и ВиК мрежата му
Римляните са известни с инженерното си мислене. Никополис ад Иструм се е снабдявал с един основен водопровод – Западния, който е с дължина 25км и от два по-малки водопровода. Главният водопровод е зидан акведукт, който води началото си от пещера до село Мусина. Водата се събирала в резервоар до западната крепостна стена и оттам чрез водопроводна мрежа (от глинени и оловни тръби) се снабдявали домовете и баните на римския град. А за канализация са били изградени големи канали под улиците на града, които са отвеждали отпадните води извън него. Каналите, както и част от водопроводните тръби, могат да се видят и до днес.
Културата в Никополис ад Иструм
Разхождайки се из улиците на града и спирайки се на всякакви останки от постройки, можем много да се почудим кое какво е било, е разбира се, почти навсякъде пише. И пак трябва въображение, за да си представим живота в римския град. Тук се е говорил старогръцки език и са се почитали богове с по-скоро гръцки произход: Зевс, Хера, Атина и други. Разбира се, е бил развит и култът към императора. Гражданите са били с пъстър произход – римски ветерани, траки, преселници от Мала Азия.
На мен интересна сграда ми се стори Одеонът. Сграда, събирала до 350 души и чиито основи виждаме и днес. Но ние няма да пишем за всяка сграда, трябва да отидете да усетите историята на място, да се разходите след варовиковите плочи и да оставите децата да берат глухарчета и да гонят гущерите. Да се почудите на римския инженерен гений. В града е имало голяма сграда с магазини и с отоплен под, за комфорта през зимата. Наистина чудна и любопитна разходка може да си направите в Никополис ад Иструм.
Краят на Никополис ад Иструм
Древният град най-вероятно е бил унищожен в края на VII век при нападение на аварите. И в днешно време градът остава извън всички съвременни населени места. Малко позабравен, но надявам се е събуден за нов живот.
Информация за работно време (обектът е отворен от април до октомври), както и за други административни неща на сайта на РИМ Велико Търново.
[divider style=“double“ height=“1px“ color=“#000000″]
Последвайте ни в Instagram или Facebook, там сме много активни.