Може да не сме професионалисти в дегустирането, но оценяваме хубавото вино
В нашето семейство имаме генетично заложена симпатия към българските сортове грозде. И където и да отидем, първо тях пробваме. Един от най-известните и обичан от нас български сортове е Ранна мелнишка лоза или Мелник 55.
За Мелник 55 2016г. от Орбелия
Красивата бутилка от новото вино на Орбелия получихме в един есенен ден в София с пожелание да я дегустираме и да споделим впечатленията си. И така, въоръжени с голям ентусиазъм и винено настроение, отворихме бутилката и си наляхме по малко в прилично големите ни чаши. Виното има елегантен цвят с малко пурупурно.
Подушихме го веднъж, два пъти, после пак, няколко пъти. Резултатът е.. ами, чудесен аромат има, обещаващо. Да, нашите неопитни носове никак не са добри в различаването на аромати. Но след като прочетохме, че трябва да е на череши, се поуспокоихме – ние всъщност никога не миришем черешите, направо ги ядем. Та може би с опитването ще се справим по-добре.
И така, време е и да отпием от виното. Наистина е сочно. Кара те да искаш още и още – доста дегустационни глътки направихме. Няма спор, че Орбелия Мелник 55 е много, много приятно вино. На вкус е много сочно, свежо и с меки танини с приятен и запомнящ се финал.
Интересното при този продукт е, че е винифициран по две различни технологии. Една част от виното е ферментирало с диви дрожди, а друга – с култивирани. След това е отлежало върху фините утайки 10 месеца, но не в дъбови бъчви. В нито един етап от производството виното не е имало контакт с дъб. Според описанието, изготвено от по-вещи от нас хора, в ароматите трябва да се долавят вишни и череши с нотки на землисто-смолисти тонове. А тялото е сочно, с вкус на зрял плод.
[info]Винарска изба Орбелия се намира в с. Коларово, община Петрич, и съвсем логично обръща внимание и на мелнишкия сорт. Лозовите масиви с Мелник 55 са до село Левуново. Район където всяко село има много лозя.[/info]
Орбелия Мелник 55 с храна
Но да не се отплесваме – все пак искахме да сме максимално полезни, да изпробваме виното и в комбинация с различни храни и да споделим поне от наша гледна точка. И така, въоръжихме се с италианска мортадела (имаме слабост към мортадела от Италия след пътуването ни в Болоня), синьо сирене и меко жълто сирене (някакво френско, не беше обикновен кашкавал).
Мортаделата безспорно бе страхотен избор. Леката текстура и аромата на италианския салам много успешно се вписаха в сочното и вкусно тяло на виното и тази комбинация май ни стана най-любима. Не ни се смейте, ако комбинацията се смята за абсурдна – всичко е въпрос на вкус. Със сирената също ни хареса. С луканката не толкова, но понеже ни се намираше наоколо, бяхме длъжни да пробваме.
[info]В описанието от винарната пише, че се комбинира добре с паста, пица, местни салати, бели и червени меса, сирена и колбаси. Виното се консумира леко охладено.[/info]
Общо впечатление за Орбелия Мелник 55, 2016 г.
Чудесно вино от средния ценови клас, от което с радост бихме си купили и изпили още. Страхотна идея за лежерна вечеря с приятели на пица или паста. Чудесен избор за есенно време с плато сирена или качествени колбаси. Единственото ни съжаление бе, че имахме само една бутилка от това хубаво вино. Не се колебайте да го опитате на DiVino Taste 2017г. в НДК.
За Мелник и Мелник 55
Всеки знае, че в района на Мелник се прави превъзходно българско вино. И причината до голяма степен е географска. От една страна, песъчливите почви в района не са подходящи за отглеждане на много култури, но пък лозята се справят чудесно. От друга, това е най-топлият регион в България и многото слънчеви часове през годината предразполагат към производство на превъзходно грозде.
И тук идва мястото на Мелнишкото вино, което е толкова специално не за друго, ами заради характерните за региона сортове, които виреят само там. Става въпрос за Широка мелнишка лоза и нейните вариации. Тя, широката мелнишка лоза, била позната и обичана, но и капризна. Зрее в началото на октомври, и ако през септември се застуди, гроздето може и да не стане достатъчно добро. Така през 60-те години български учени се заели да създадат кръстоски и вариации на мелнишкия сорт, така че хем да запазят хубавите му характеристики, хем да оптимизират производството.
Една от получените кръстоски, доста популярна днес, е със сортовете Жюрасон, Валдигие, Дюриф и Каберне совиньон. Резултатът е регистриран като отделен сорт – Мелник 55, който е със среднокъсно зреене и далеч по-удобен за обработка. Днес почти всяка винарна от региона на Мелник отглежда и определени масиви с местни сортове и радва почитателите им с чудесна продукция.
[button text=“Мелник 55″ url=“https://www.andrey-andreev.com/tag/%D0%BC%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D0%BA-55/“ background_color=“#c73232″ text_color=“#ffffff“ style=“lt_flat“ size=“default“ icon=““ open_new_window=“true“ rounded=“false“][button text=“2016″ url=“https://www.andrey-andreev.com/category/%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%82%D0%B0-2016/“ background_color=“#c73232″ text_color=“#ffffff“ style=“lt_flat“ size=“default“ icon=““ open_new_window=“true“ rounded=“false“]
За актуални идеи за добро вино и за последните препоръчани от нас вина следете и статията: „Виното, което откриваме – Идеи от Андрей и Мими“, която често се обновява с нови вина.