Пирогово, Киев, Украйна

Знам, че харесвате повече темите за България, но аз не мога да избягам от моята страст да пътувам и опознавам света. А след разходка по българските села, английските и каквито други села сме срещнали, следва един бърз обзор на селските къщички в Украйна. А за това съвсем близо до Киев си има цял музей „под открито небе“.

Музей народної архітектури та побуту України / Музей народной архитектуры и быта Украины

„Музеят на народната архитектура и бит в Украйна“ (Пирогово) е основан  на 6 февруари 1969 г. Пирогово всъщност е селото до музея, но всички киевчани наричат така музея, вероятно всичко е произлязло от някакви пирожки. Основният замисъл на експозицията от селски къщи и църкви е да покаже Украйна от XVIII до XX век. 

[mapsmarker marker=“79″]

Всичко в Киев си заслужава да се види, но музеят на мен лично ми е любим, а есенното посещение ме зарадва много. И така един слънчев есенен ден взехме метрото до станция „Демиевская“ и от там с тролей 11, много подобен на тези по-старите, които си имаме в София, се добрахме до … ами не точно до музея, а до последната спирка на тролея и от там с бодра крачка за около 20 минути стигнахме и до музея.

Карта на музея Пирогово
Карта на музея Пирогово

Денят бе сряда, а в сряда в къщичките има профилактика, чистят ги, садят си някакви неща в градинките, все едно си на село, но има и отворени, които могат да се посетят. А предимството – по-малко туристи и голямо спокойствие.

Входа за музея е 30 грн (30 гривни са около 2.6 евро, или някъде към 5 лв). (2013 г.)

Украинското село през 60-70-те години („Съвременното село“)

 

Прозорче / Window

Съвременното село / contemporary village Съвременното село / contemporary village Съвременното село / contemporary village

Нашата разходка започва от украинските къщи от времето на Съветския Съюз и точно по време на създаването на музея – „съвременното село“. Къщичките са много шарени, а и всеки от Източна Европа би могъл да припознае обзавеждане, което са имали неговите родители. Красиви спретнати есенни дворчета с дъбчета около тях, брезички или червените листенца и плодове на офиката.

Жълъди

Съвременното село / contemporary village

Следващата къща (будинок – укр. ) е от село Иване-Пусте (укр. Іване-Пусте) от Тернополска област (близо до границите на Словакия, Полша, Унгария и Румъния).

Една къща (будинок – укр. ) от село Иване-Пусте (укр. Іване-Пусте) от Тернополска област (близо до границите на Словакия, Полша, Унгария и Румъния). Една къща (будинок – укр. ) от село Иване-Пусте (укр. Іване-Пусте) от Тернополска област (близо до границите на Словакия, Полша, Унгария и Румъния). Една къща (будинок – укр. ) от село Иване-Пусте (укр. Іване-Пусте) от Тернополска област (близо до границите на Словакия, Полша, Унгария и Румъния).

Още една „съврменна“ къща. За наше щастие, въпреки че беше затворена, попаднахме на добър човек, който ни я отключи специално за нас.

Съвременното село / contemporary village Съвременното село / contemporary village Съвременното село / contemporary village

Полето на певците

Тук на фона на вятърните мелници и на дървени масички ни сервираха по една мазна наденица (украинската кухня е малко мазна) и по един борш.

Полето на певците / Singers field

(сервираха ни и вареники, ама тях си ги пропуснал, а те не бяха толкова лоши. Бел. ред.) Цените са по-високи от центъра на Киев, а не бих казал, че всичко е по-вкусно. Но пробвайте, не пропускайте. Можете също да посетите и красивите традиционни ресторантчета.

Полтавщина (Полтавска област) и Слобожанщина  (историческа област, днешни  Харковска и Сумска)

Полтавска област е в централна Украйна и граничи със Слобожанщина. Така и не съм сигурен коя къща от коя е. Всичките са със сламени покривчета и много уютни. С шарени дворчета и ябълкови дървета. В Полтавска област съм живял през 1989г., като малко дете и имам сантиментални спомени към нея. Украинското село/ rural Ukraine Украинското село/ rural Ukraine Украинското село/ rural Ukraine Украинското село/ rural Ukraine Украинското село/ rural Ukraine

Полесия

Исторически район, днес разделен между Украйна, Беларус, Полша и Русия.

Полесия / Polesia

„Воскресная церковь“ от с. Кисоричи, Полесье

Полесия / Polesia „Воскресная церковь“ от с. Кисоричи, Полесье

winter mill

Буковина

Друга историческа област, съвсем близо до Молдова, на границата между Украйна и Румъния.

Буковина / Bukovina Буковина / Bukovina

Закарпаття или Карпатска Украйна

Една от мечтите ми е да посетя Карпатите, уж са много близо до България, а все не ме отвежда пътя натам, колко жалко. В самия музей карпатските къщички пак са най-високо разположени. Съберете сили и се качете. Не че няма и туристическо влакче, но ние се покатерихме със собствени сили, а за половинката ми бяха последни.

Карпатска Украйна Carpathian Ukraine Карпатска Украйна Carpathian Ukraine Карпатска Украйна Carpathian Ukraine

Карпатска Украйна Carpathian Ukraine

Свято-Покровская церковь XVII столетие от закарпатското село Канора.

IMGP4448 copy Карпатска Украйна Carpathian Ukraine

Грибы Грибы

Поділ (Подол)

Този район сега влиза в пределите на Киев. Още една прекрасна църква „Св. Николай“ от село Зелене.

Поділ (Подол) Podil Поділ (Подол) Podil Поділ (Подол) Podil Поділ (Подол) Podil Поділ (Подол) Podil Поділ (Подол) Podil

„Св. Николай“ от село Зелене
„Св. Николай“ от село Зелене

Църква „Св. Михаил“

И за финал, защото Мария вече не издържа да обикаля, минаваме набързо покрай дървената и много красива църква „Св. Михаил“ от село Дорогинка, Надднепровье.

Църква „Св. Михаил“
Църква „Св. Михаил“

Booking.com

Последвайте ни в Instagram или Facebook, там сме много активни.


Абонирайте се за нашите изключително редки бюлетини:

* indicates required

Copyrighted Image