Кацаме по тъмно в Бари, столицата на Пулия и се взираме по крайбрежните градове, опитвам се да позная кои светлини са на Полиняно а Маре, защото знам, че е много красив град и само на 30-тина километра от Бари. Не съм сигурен дали го разпознавам, но на другия ден отиваме в Полиняно а Маре за вечеря вечерта.
Най близкото летище е до Бари, до тук има полети директно от България. Друго удобно летище е до Бриндизи, дотук съм летял от Рим.
Защо Полиняно а Маре?
В Полиняно а Маре (ит. Polignano a Mare) сме на Адриатическото крайбрежие, между Бари и Монополи. Малкият град е известен с две неща (ако приемем, че всеки град в Пулия има красив стар исторически център). Първото е красивите скали, върху които е разположен, и плаж „Lama Monachile“ („Монашеско острие“), който ще видите на почти всички снимки, които намерите от Полиняно а Маре.
Полиняно а Маре се намира в Пулия, Южна Италия. Ако търсите повече информация за Пулия, прочетете и: От Лече до Бари – любими гледки в Пулия, Италия
Адриатическо море е това море, което е „заключено“ между Италия и Балканите. На Юг при протока Отранто се свързва с Йонийско Море и ако се разхождате на „токчето на италианския ботуш“ ще сте стигнали до Йонийското крайбрежие.
Доменико Модуньо
Втората важна история за града е Доменико Модуньо, който е роден в Полиняно а Маре. Модуньо е италиански певец, композитор, актьор и общественик, носител на 2 награди „Грами“ и победител във фестивала Сан Ремо. Често чувахме италианци, минаващи покрай статуята му, да припяват „Volare“, може би най-известната му песен, която всъщност се казва „Nel blu dipinto di blu“. И макар, че тази песен е доказана във времето, през 1958г. стига до трето място на Евровизия.
Как се стига до Полиняно а Маре?
Полиняно а Маре се намира между Бари (столицата на Пулия) и Монополи. В града може да пристигнете с влак или пък с кола под наем, пътят с автомобил от Бари е около 30-40 минути, от Монополи е малко по-близо. Гарата на Полиняно а Маре е съвсем близо до центъра, около 400m. Ние обикаляхме из цяла Пулия, затова бяхме с кола под наем, електрическа. Кола под наем може да потърсите на www.booking.com, но след като изберете кола, ви съветвам да проверите и цената на компанията от която сте харесали да наемете. На www.booking.com/taxi пък има такси трансфери, обикновено ги използваме, когато не ни се шофира и сме по-голяма група. Полети проверете на www.booking.com/flights.
Паркираме трудно, но то е защото искаме да спрем точно до „Pescaria“, където да обядваме. Pescaria е заведение за бързо хранене с рибни деликатеси и се намира на Piazza Aldo Moro, който е главния площад в града и място за срещи. Площадът е построен в началото на 1900 г. Около площада теоретично трябва да можем да спрем, но няма места. Намираме място, имаме резервация и се настаняваме на една маса в претъпканото заведение.
В самия център като цяло е много трудно паркирането. Местата обозначени със синьо са платени, но почти изцяло запълнени. В Пулия бялата маркировка е безплатна, синята е платена, жълтата обикновено е с по-специален статут. Но пък в края на града има няколко паркинга, които са удобни за паркиране. Цените са еднакви.
Какво да опитаме в Полиняно а Маре?
Полиняно а Маре е много туристическо място, ама много и има голямо разнообразие от ресторанти и заведения. Затова само ви споменаваме няколко места, за да имате обща представа. Но аз бих ви посъветвал да се отдадете на морска храна, все пак сте на морето.
„Pescaria“ – заведение за бързо хранене с морка храна
Поръчваме бургер с октопод, бургер със сурови скариди, тартар от риба тон… звучи като меню от изискан ресторант, но това е „улична храна“ и безкрайно вкусна. Pescaria отваря за пръв път в Полиняно а Маре, но сега може да я намерите и в Рим, Милано, Болоня… Ако не държите да сядате, може да вземете храна за навън.
„Pescaria“ е изключително живо място, пълно с хора и шумно. Много ще ви хареса, но запазете си като нас маса предварително. Ако ли пък искате да сте спонтанни, опашката за храна за вкъщи върви бързо и ще имате чудни неща за изпът.
Сладолед и …
Отбиваме се и в Martinucci Laboratory за сладолед и пастичото. Възрастен италианец ни побутва и ни обяснява, че това е много традиционен десерт за Саленто, „токчето“ на Италия. Ние знаем – обожаваме го и на всеки, който ходи в Пулия му казваме да си намери пастичото, намерете си и вие!
Martinucci Laboratory е верига сладкарници в Саленто, но на север от Лече може да ги откриете само в Бари, Полиняно а Маре и Алберобело (Вземете си пастичото и сладолед!).
Michelin ресторанти в Полиняно а Маре
Ако сте ентусиасти на по-изисканата кухня или просто търсите нещо наистина разнообразно, тук може да се водите, поне според мен, от два пътеводителя. Първият е Michelin, а вторият е известният италиански Gambero Rosso. Ние отделихме една вечеря на морската храна и на ресторанта Meraviglioso (от селекцията на Мишлен е), който е просто на перфектно място, за добра вечеря с гледка и много приятна обстановка. Всичко беше много добре направено в ресторанта, но самата кухня не ни изненада с нещо, затова, ако обичате класическа морска кухня в хубава обстановка и, според мен, на най-хубавото място в града, ви препоръчвам да видите нашето ревю: Meraviglioso Osteria Moderna, Полиняно а Маре, Италия
Историческия център и гледките
Анна със сладолед в ръка, аз също, няколко пастичото и добро насторение ни подканят да отидем в стария град. Влизаме през Arco Marchesale известна и като Порта Гранде, построена през 1530г. а през 1780г. става единствен вход в стария град. Сега има и други отворени в стените.
Оттук отиваме първо към Belvedere Terrazza Santo Stefano, към гледка към скалите на Полиняно а Маре и малка част от Grotta Palazzese, ресторанта в пещера, за когото всички пишат и ахкат, но май никой не е бил.
Ресторантът е част от петзвезден хотел и е подобаващо скъп – 235 евро за дегустационно меню и 180 евро за вино (има и по-скъп вариант), като ако поръчвате а-ла карт, имате избор, като най-бюджетния е 3 ястия на човек за 195евро.
Оттам отиваме на Belvedere su Lama Monachile, за да се насладите на плажа, морето и всичката красота на Полиняно а Маре.
Забележителният плаж на Lama Monachile
Измъкваме се отново от стария град и се качваме на моста Ponte Borbonico su Lama Monachile, който е построен по времето на Бурбоните. От моста може да слезете на Lama Monachile и да се полюбувате на водата, камъните или тълпата, в зависимост с какво ви изумява в този момент.
Снимките при нас са направени в студен априлски ден, в който успяхме да седнем пред вълните и да се радваме на почти спокойното място. Трябва да признаем, че този ден не бе особено топло. Имаше само 1-2 ма смелчаци да се изкъпят, а ние потопихме само краката. Но ако сте решили да се настаните тук в сезона трябва да дойдете изключително рано. Плажът е много малък, каменист и се пълни с туристи.
Още гледки и музика
Продължаваме на север и стигаме до паметника на Доменико Модуньо. По стълбището „Volare“ се спускаме на Pendma Chiatt (Pietra Piatta), красивите скали, където се снимат всички. И така няма да пропуснете нито една красива гледка в Полиняно а Маре, или пък може да пропуснете?! – Не знам!
Ако имате повече време, ви съветвам ви да видите и статията на Лили Узунова и да потърсите Плаж Cala Paura и Lungomare Cristoforo Colombo.
Съвети за Полиняно а Маре
Колко време ще ви трябва за Полиняно а Маре? Отделете минимум два часа за разходката, но по-добре повече от 3 часа.
Booking.comАко решите да отседнете в Полиняно а Маре също е добра идея, мястото е много туристическо, но и много живо и приятно. Има приятни, но скъпи ресторанти с акцент на морската храна, които работят целогодишно. Ще трябва да се съобразите също и с паркирането.
Виното в Пулия
С удоволствие ще отделя много думи и да ви посъветвам за виното в Пулия. Но, за да имате конкретна представа какво вино да пиете тук, според мен най-важното е да знаете, че „важните“ сортове са примитиво и негроамаро. Като ако видите „примитиво ди Мандурия“, със сигурност е по скъпо и по-хубаво (повечето пъти). Ако е резерва е още по-скъпо. По разумни цени имат примитиво IGP Salento, примерно. Това е много семпла бележка, но ако не сте на „ти“ с виното в Пулия, ще ви помогне.