„Времето е много горещо тези дни, много необичайно. Можете и вие да плувате в езерото. Аз плувам целогодишно“, съветва ни Веера от Савонлинна. Наистина, дори за нас е необичайно топло – през септемврийския ден температурата навън достига 24-25 градуса и якетата, които сме подготвили, се оказват излишни (което само ни радва). Водата в езерото Саймаа е 18-19 градуса – максимумът, който може да достигне. За местните си е направо топла. От хотела ни, който е на брега, точно до един от плажовете на Савонлинна, сутрин и следобед виждаме десетки местни жители да идват да плуват, радващи се на необичайно горещото за тях време. И ние плуваме всеки ден сутрин или вечeр, когато ни остане малко време. И задължително се плува след сауна във Финландия.
Предишната вечер с Веера, която е нещо като колежка на Мими, и още над 20 непознати до този момент, бяхме на сауна. Традиционна опушена финландска сауна. Ние, чужденците, и нашите домакини, често влизахме в спорове дали да сипем още вода върху горещите камъни или не. Парата, която се издига над камъните във Финландия си има име – löyly. Löyly повишава влажността и усещането за температура и сауната се усеща много по-гореща. За финландците принципът е колкото повече – толкова повече. Ние от време на време се чудехме дали няма да свършим с изгаряния по лицето, но нищо подобно не се случи. На финала всички имахме супер нежна и мека кожа.
От 2020г. сауна културата на Финландия е част от Представителен списък на нематериалното културно наследство на човечеството на ЮНЕСКО.
Сауната – националната религия на Финландия
Сауната за финландците е като религия. Задължителното удоволствие, което си осигуряваш поне 2-3 пъти седмично във всички сезони. Схващането, че сауната е мястото, където стресът от ежедневието изчезва, е присъщо на финландската култура. Почти всеки има сауна в дома или на вилата си, а по-големите жилищни сгради имат обща сауна, която се ползва по график от всички. Във Финландия при 5.5 милиона жители има около 3 милиона сауни, но това вече сигурно сте го чели някъде.
Сауната във Финландия е място както да останеш сам със себе си, така и за социален живот. Напълно обичайно е да поканиш непознати бизнес партньори или други хора, с които имаш служебни отношения, на сауна. Не е необичайно сауната да се комбинира с бира и дори храна, финландците често го правят. Но нещото, с което задължително се комбинира, е къпането в студеното езеро, или пък море, зависи в коя част на Финландия се намирате. Един от популярните барове със сауна е Löyly в Хелзинки.
Нещо любопитно научава Андрей, докато е останал сам с единия финландец в сауната. Той (финландецът) споделя, че му липсват брезовите клонки (vihta), с които финландците леко се „налагат“ и масажират, за да раздвижат кръвообращението.
Финландците ни разказват, че сауната е като свещено място в тяхната култура. Тук (по-скоро в минали времена) жените раждат, а мъртвите се почистват, за да бъдат погребани.
Сауна след вечеря до езерото Саймаа
Вечерната сауна край езерото започна плахо за 20-тината не-финландци, дошли от 6 други страни, сред които и ние…
Ох, не! Разказът няма да е пълен ако не започнем с обстановката. Намираме се на остров насред езерото Саймаа, най-голямото езеро във Финландия с над 13 000 острова. Слънцето тъкмо започва да се скрива зад околните дървета и светлината става приятна – мека. Ние сме в една дървена къща и сме на прекрасна вечеря с местни продукти – хайвер от най-вкусните и приятни рибки муйку от Саймаа, агнешко от местната ферма, местна бира … разкош. Жените се отправят да се преоблекат за сауната и всички се кълнат, че те „няма да влязат в тази студена вода“. Мъжете, знаете, ние сме готови на всичко.
Слънцето вече почти се е скрило, домакините са ни напалили свещи по пътеката в гората, сауната е дървена къщичка близо до „хижата“, в която вечеряхме разкошно. Мъжете нетърпеливо вече чакаме, даже някои решихме да поплуваме преди сауната – речено и сторено. Водата е студена, но прекрасна, чиста и просто превъзходна за уморените от ежедневието хора.
Всъщност сауните са две, ние влизаме в едната а дамите в другата (ако забравя да спомена по-надолу, накрая всички сме в опушената, защото е най-яка). Финландците си влизат по финландски, другите европейци сме стеснителни. Носят ни бири и ни разказват, че ако стане много тясно (а то е тясно), хвърляш още вода на камъните, така löyly-то освобождава място в сауната. Ушите ни горят, защото вече е много тясно, а финландците ни раздават студени бири.
Бързо вдигнатия адреналин ни доказва на всички, че е да скочиш после в студената вода е страхотно и забавно преживяване. От горещата опушена сауна, няколко стъпки и хоп в студеното езеро, което действа едновременно освежаващо и отпускащо. Дори и по-предпазливите от групата оцениха подобаващо преживяването и се престрашиха да се изкъпят в езерото и на следващия ден. Какви ги говорим, водата не е студена, над 18 градуса е.
За финландците ритуалът е същият и през зимата. С малката разлика, че езерото е замръзнало. В този случай пробиват дупка в леда и се плацикат в нея. Температурите навън достигат до -20 и дори -30 градуса, но това само подпомага освежаващия ефект.
Първата ни мисъл, когато получихме предложение за сауна след вечеря, бе „това не е ли противопоказно“? По принцип не е желателно да ходите на сауна с пълен стомах или след много тежко ядене. Но финландците имат известен толеранс към това и не обръщат чак толкова внимание дали са хапвали преди сауна. Всъщност, в много сауни в страната дори се сервира храна.
Подобно нещо важи и за препоръките за избягване на алкохола преди или в сауната. Принципно и финландците знаят, че не е желателно. Но бирата явно не влиза в тази категория и е популярна напитка по време на сесия в сауната. А и не можем да отречем, че комбинацията с ледено езеро действа доста отрезвително.
Опушена сауна и обикновена сауна
Традиционната сауна, която и ние харесахме повече, е опушената сауна. Тя се загрява чрез запалване на огън от дърва, който гори няколко часа, докато нагрее камъните и помещението. Горенето се случва при изцяло затворена врата. След като изгори, вратата се открехва, за да излезе димът, отнема 2-3 часа. И тогава вече сауната е готова за ползване. Нагорещените камъни продължават да отдават топлина в продължение на часове, димът е излязъл, но цялото помещение ухае на пушек и уют.
Този тип сауни са много популярни извън големите градове, особено край езерата. Животът на едно такова помещение е около 10 – 15 години. Все някога се случва някой да обърка нещо в запалването и поддържането на огъня и цялата сауна да изгори, разказват ни местните. После си строиш нова.
За по-съвременните сауни няма много какво да обясним – камъните се нагряват с електричество, температурата е същата, но няма аромат на дим. Не се различават от финландските сауни, които ползваме и по нашите ширини, но отново често ще ги откриете в близост до вода – море или езеро.
Етикет за сауна – не очаквайте големи правила
Във Финландия ще намерите както отделени мъжки и женски сауни, така и общи. Обичайно местните не ползват бански при посещение в сауна, ако не е смесена. Дори да е смесена, пак може да не ползват – всичко зависи най-вече от това дали жените се притесняват или не. Това е валидно особено когато посетителите са само финландци.
В сауните, посещавани и от туристи, е прието да се ходи с бански, най-вече заради личния комфорт на туристите. Почти навсякъде може да се наеме и частна сауна за ползване 1 или 2 часа, в която можете да си ходите както си искате.
Като цяло, съобразявате се с това другите как са „облечени“. Ако не ползват бански, е малко странно вие да ползвате. Някъде може да ви направят забележка, но може и да не ви.
Важно е да знаете, че финландските сауни са изключително семпли. Няма аромати, музика и други такива забавления. Тук идваш да се потиш и го правиш без излишно разсейване.
Сауните често са място за социален живот и е напълно нормално да отидеш на сауна с приятели, колеги, бизнес партньори или хора, които още не познаваш, но предстои да имаш някаква работа с тях. Така че ако по някаква причина работите с финландци и ви поканят на сауна, го приемете като проява на гостоприемство, а не като неприлично предложение.
Къде да отидем на сауна във Финландия?
Огромна част от сауните във Финландия са лични или в частни сгради, но навсякъде има и обществени. По време на тридневния си престой в Хелзинки, ние посетихме един от най-популярните в града комплекси – Allas Sea Pool, който бе и съвсем близо до прекрасния хотел, в който бяхме отседнали в Хелзинки – F6 (хотелът в Booking). В комплекса има няколко сауни и още няколко открити басейна на брега на морето, които работят целогодишно. Самите басейни се намират на понтонна платформа, буквално в морето. Единият от тях се отоплява целогодишно до температура 27 градуса, която по тези ширини си е направо гореща. И по нашите критерии бе много приятен за плуване. В комплекса има и басейн с вода директно от морето, който се оказа най-популярен сред ползвателите на сауната. Но точно тези дни температурата на водата бе около 16 градуса.
Този комплекс е посещаван и от местни, но и от много туристи и всички ходят с бански. Така че е отличен избор за първо пробване на сауна във Финландия. Събота и неделя цената е малко по-висока, а в комплекса има и ресторант.
Следващата сауна, която опитахме, е споменатата опушена сауна край езерото Саймаа. Тя е в селцето Керимаки и се намира в нещо като комплекс за гости. Тук бяхме гости и на страхотна вечеря с продукти от региона, приготвена от шеф Илка Арвола.
Почти всеки хотел във Финландия също има сауна и често е включена в цената на престоя. Така се озовахме и в сауната в чудесния хотел Hospitz в Савонлинна (връзка към Booking), в който бяхме отседнали и силно препоръчваме.
Сауни има в много култури, няма да навлизаме в детайли къде как се употребяват. Но финландската сауна е древна и много специфична, а както казахме и свещена за тях. Ако сте във Финландия, задължително ѝ отделете време, а ако можете да отидете с финландци – НЕ СЕ КОЛЕБАЙТЕ!