Едно от най-любимите ни места през пролетта е остров Тасос в Гърция. Остров Тасос /Θάσος/ се намира в Бяло (Егейско) море и е един от най-близките гръцки острови до България. Тасос не се слави с безкрайни пясъчни плажове, но има свой чар и красота. За безкрайни и хубави плажове може да останете в Керамоти, откъдето тръгва ферибота за Тасос. Не казвам, че няма плажове – има, но са малки и бързо се препълват с туристи. Затова ние обичаме Тасос през април.
Месецът не е за море, дори в северна Гърция си е хладно, дори студено да се поразголиш на плажа, но чарът на морската шир и приятният морски въздух са особено привлекателни след по-дългата зима. И така ни се откри възможност да отидем на Тасос, буквално 4 дни преди великденския малък сезон, когато северна Гърция се наводнява с туристи от България, Румъния и Сърбия. В тази статия ще ви разкажа за красивия във всички сезони остров Тасос и какво друго може да се прави, осен слънчеви бани на острова.
Гьола /Γκιόλα/ – естествен басейн сред скалите
Всеки, който е бил на Тасос, знае за Гьола, и надали в сезона можеш да го видиш обезлюден, а в Потос Никос ни разказа, че през 80-те, въпреки че са имали маслинови градини близко до Гьола, не са знаели, че съществува, докато някакъв овчар не им казал. Малкият естествен басейн се пълни от водите на Бяло море и е обграден от красиви скали, естествено образуващи гладки и удобни тераси. Пътят за Гьола започва от една малка отбивка до хотел Aeria на пътя, близо до село Астрис. На отбивката има табелка с надпис на ръка и синя боя – Giola. И оттам по черен път след няколко километра стигате до нещо като паркинг с таверна под него. Пътят е проходим за всякакви видове автомобили, дори някаква част е осветена през нощта. Съдържателят на таверната е много любезен човек и държеше всички подранили туристи да бъдат поздравени и упътени. И след 15-20 минути се спускате до сами Гьола.
Таверна Гьола
Не знам дали още е така, но таверна Гьола бе много приятно местенце с вкусна храна на нормални цени и хубава гледка, това пред април 2016. Ако сте ходили наскоро, споделете как е, дано още е така хубаво. Ето и част от обяда ни.
Гьола по залез
Когато си близо до толкова красиво място, не можеш да се сдържиш да не се върнеш там и по залез, когато се предполага да е най-хубаво за снимки. Очакванията май се оправдаха, ето и няколко снимчици на Гьола по залез., когато бе още по-самотен и спокоен.
Село Потос – и плажът му
Тук бяхме отседнали, може би най-универсално ни се стори разположението на Потос, и наистина, за обиколки по забележителности, се оказа сполучлива начална точка.
А край плажа има и много хубави таверни и ако сте любители на добре приготвените рибни ястия, има къде да се насладите на тях.
Плажът на Потос е един от по-големите на о. Тасос и е много добре организиран. Оттук е и най-близко да се стигне до село Теологос, старата столица на острова. В района на Потос маслините се гледат за производство на зехтин, не се колебайте, а си купете зехтин.
Зехтин Extra Virgin – първи стъпки: как да го разпознаем и опознаем
Маслини за ядене – от Принос или Кавала. Други характерни вкуснотии от острова са сладко от орехи, направено с мед, и сладко от зелени смокини. Индустрията вече произвежда и много други видове сладко, например от портокали.
[info]Къде да отседнем в село Потос – хотели.[/info]
Село Теологос, навътре в острова – „столицата“ на остров Тасос
От 1455г. до 1902г. Теологос е административния център на о. Тасос и до ден днешен е запазило красивата си каменна архитектура. Не особено голямото село е разположено във вътрешността на острова и въпреки че е далеч от морето, е прекрасно място за разходка или за посещение на някоя местна таверна.
В Теологос първата ни задача бе да посетим селската фурна, където рано сутрин вече са изпекли хляба, и да си купим вкусни солени кифли. Цялата разходка в това прекрасно селце е много зареждаща. Ще чуете и българска реч, все повече българи си купуват къщи тук.
[info]Къде да отседнем в село Теологос – хотели.[/info]
Село Кастро – почти в центъра на острова
До преди няколко години до селото е стигал само черен път, но вече има асфалтов планински път. Едно много живописно село в центъра на острова със спиращи дъха гледки, разположено навътре в планината на 450м н.в.
Кастро е село, почти изоставено, но малко по малко съживяващо се. В центъра на селото има таверна, в която можете да похапнете вкусно. При повече късмет един мустакат човек ще ви отвори селската църква, за да я разгледате.
Село Казавити и пак далеч от брега
Още едно приказно планинско селце, но с по-реновирани къщи. До него се стига по хубав асфалтиран път от Принос. Тук попаднахме в дъждовен ден и обиколката бе леко мокра, за съжаление нямаше работещи заведения в селото, но малко преди него има една голяма и хубава таверна – таверна Василис.
[info]Къде да отседнем в село Казавити (Принос)- хотели.[/info]
Мраморният плаж – Салиара
Много е хубаво да имаш спомени. Пристигнахме по прашния 5-километров път до плажа Салиара. Бяхме ние с все още малката Ани и Пламен и Нора с Мими, която също бе дребосъче все още. В живота ни след това се промениха много неща, но пък си имаме това пътуване, когато се изсипахме на дивия Салиара. Т.е. той си е див само през студените сезони, в нашия случай април, иначе вече е много култивиран с чадъри, барове и глъчка. Но ние искахме да го видим празен и само за нас. Децата започнаха да събират камъчета, а ние се разходихме по мраморния пясък, покриващ целия плаж.
Салиара е още една много известна атракция на острова, близо до град Лименас (Тасос). Салиара, по-известен като Мраморния плаж, е покрит с бели мраморни камъчета, вместо пясък, от които си имаме една детска кофичка в нас.
Независимо че е покрит с камъчета, ходенето по плажа е много приятно, или поне така изглеждаше, защото не се събухме, времето пак ни изненада с дъждец и ниски температури. Кристалните тюркоазени води на морето мият тихичко всеки ден камъчетата и ги оформят в гладки топченца. Оттук се насочихме и към второто подобно място, съвсем в подножието на една мраморна кариера.
До този прекрасен плаж се стига отново по около 4 km черен, но широк път който започва от входа за Makryammos Bungalows, точно вдясно от вратата към курорта.
Но за да не изпуснете, мраморните плажове са два, затова не се отказвайте, а продължете напред до Porto Vathy Marble Beach, в подножието на действаща мраморна кариера и от тук, отново по-черен път може да стигнете до един от най-големите и известни плажове на Тасос – Скала Потамия.
Ето и точна локация на Мраморния плаж:
Манастир „Архангел Михаил“ – Ιερά Μονή Αρχαγγέλου Μιχαήλ, Μοναστήρι Θάσος
Манастир „Архангел Михаил“ е построен на скала над морето между селата Астрис и Алики. Манастирът е най-големия на острова и е женски, а монахините строго следят за подходящо облекло на посетителите. А подходящото облекло е: дълги поли и покрити рамене за жените и дълги панталони за мъжете. Ако не сте се облекли подходящо, на входа на манастира ще ви дадат дрехи. Също така, по време на служба в църквата жените и мъжете стоят разделено.
Градините и терасите на манастир „Архангел Михаил“ са пълни с цветя и разкриват красиви гледки към Егейско море.
Плажовете на Тасос
Плажове на острова не липсват, но всички са малки и бързо се пълнят с народ, на някои е достатъчно да дойдете с две коли приятели и вече ще ви е тясно. С хубав пясък, с камъни или обсипани с мрамор, Тасос е пълен с плажове за всеки вкус и с кристално чиста вода, но в сезона е трудно да се доредите до тях. Поне така съм чувал, никога не съм бил в сезона.
От България към Тасос
Целият път от София до Керамоти е около 360 км, но е над 5 часа (през ГКПП Кулата), а стигнали до Керамоти ви очакват още 40 минути с ферибот. Всички, които са били през лятото на остров Тасос, знаят, че фериботи има през половин час и освен че фериботът е пълен с коли и автобуси, няма проблеми да се прескочи до острова. И също знаят, че най-евтино и бързо е от малкото градче Керамоти до „столицата“ на острова – Лименас (Тасос). За цената на билетите вижте актуална информация тук.
А за разлика от лятото, през пролетта трябва да си проверите разписанието, защото курсовете са през два часа. Но поне ще се насладите на празен кораб с много свободни места и може да изпиете едно кафе на спокойствие.
Има ферибот и от Кавала, но е по-скъп, повече време пътува и е много по-рядко.
В Керамоти покрай пристанището има много таверни, ако не сте успели да ядете по пътя, може да хапнете тук.
Booking.comОще няколко любими гръцки острова:
- Миконос – островът на ветровете и лабиринтът от бели улички – Циклади, Гърция
- Остров Санторини и залезите на Егейско Море
- Остров Патмос – християнски светини и средиземноморска красота
6 comments
Аз бих препоръчал и плажа Atspas, до Скала Марион – малък плаж, в една лагуна с много ситен пясък, като брашно, чиста вода и не е дълбоко. Друг нелош плаж е Трипити – в района на бижутерийната фабрика Iris Gold.
Липсва Панагия – малко, китно селце. Трябва да се види!
Чудесно, записвам си за другия път :)
Много приятна статия, а снимките са върхът. Само веднъж сме ходили на почивка в Тасос, но за 7 дни не успяхме да му се наситим. Обиколихме всички плажове и интересни места, но можеше поне още два пъти толкова. Толкова красоти накуп съм виждал единствено в местността Магнисия в централна Гърция близо до Волос. Благодаря за статията, чрез която доста приятни спомени се върнаха. А между другото наскоро от този сайт https://www.onfire.bg/bg/hotels/destination/Tasos-135.html разбрах, че остров Тасос е геологическо продължение на Родопи планина. С една дума там има нещо мъничко българско :)
Прекрасни снимки! Благодарим Ви, че ни докосвате до тези прекрасни кътчета от Земята! Бог да е с Вас!
И аз благодаря, че отделяте време да ги разгледате :) Усмивки!