Три дни в Рим, Италия

Какво можем да видим и посетим в Рим за три дни, един малък пътеводител и като бонус съвети за пътуване с деца

30 minutes read

Предистория

В Рим сме били няколко пъти, случайно и неслучайно. Не сме големи познавачи на града, никой не може да го познава из основи. Но тази есен решихме да заведем специални хора, сред които и нашите две деца на 6г. и на 9г. в Рим за три дни и им направихме пълна програма, по нашите разбирания. Получи се просто чудесна екскурзия и лесна за организиране и решихме да я споделим с вас, стъпка по стъпка, за да ви насочим, ако планувате разходка из Рим. Също ще ви кажем откъде да си вземете билети на най-добра цена за Ватиканските музеи, Колизеума, Римския форум и Галерия Боргезе. Стана нещо като мини пътеводител за Рим за 3 дни.

Преди ден първи

Най важното е, че трябва да имате предварителна организация. Трудно бихте се сдобили с билети на място, макар и не невъзможно. Затова начертавате план и подреждате вашите маршрути в Рим. Рим не е малък град и средно за всеки ден се минават между 10 и 15км пеш, може и повече. Ние пристигнахме вечерта и ни се очертаваха точно 72ч. в Рим, в които включваме и трансфера от летището.

Тази разходка направихме с двете деца и една подвижна и активна леля (65+), която няма проблем с ходенето, но не се разбира добре със стълбите, но въпреки всичко се справи. Така че маршрутът е подходящ, ако пътувате със сравнително активна баба/дядо.

Самолетни билети

Летели сме с ITA Airways, Bulgaria Air и Wizz air до летище Фиумичино, което е голямото летище на Рим и с Ryanair до Чампино, което е малкото летище. Ако трябва да споделя кои компании ми харесват повече, от опита ми – Bulgaria Air най-много ми допадат като комфорт, Ryanair бяха с относително широки седалки и също летят от Терминал 2 в София, който ми е по-удобен. Wizz Air са от Терминал 1 в София. И двете римски летища са удобни и имат транспорт до жп гара Термини в Рим. Такситата са на фиксирана цена 40€ (Fiumicino) и 30€ (Ciampino) (проверете за по-актуални цени), но ние винаги си уреждахме трансфер от мястото за настаняване, който излиза на подобна цена или поне имаме късмет с трансфера.

Случвало ни се е да ни отменят полет на Wizzair от Фиумичино, Рим – в тази статия прочетете историята.

Хотел в Рим – как да го изберем

Хотелите в Рим са си безбожно скъпи. Най-добрите варианти са сайтове като Booking.com и Airbnb, като сме запазвали апартаменти и от едните, и от другите. Най-разумни цени имат хотелите и местата за настаняване близо до гара Термини. Колкото по-близо сте до туристическите маршрути в Рим, толкова по-скъпо е. В Рим градския транспорт не е перфектен, но го има през целия ден до полунощ, после има нощни автобуси.

Част от чара на Рим е да намерите вашето място, където ще се чувствате комфортно. Ние винаги сме предпочитали да сме в историческата част, заради чара на улиците на Рим.

Бърз преглед на цените за настаняване в Рим:

Booking.com

Ако отседнете в района на гара Термини, до Колизея, фонтана Ди Треви и Испанските стълби ви е около 2км пеш. До Ватикана или Трастевере около 4км.

Ако, като нас предпочетете да се настаните някъде по средата, също може да намерите сполучливи места с добро съотношение цена-удобство, но е по-трудно. Ние отсядаме в района на Кампо дел Фиори, харесва ни там, а и харесваме закуските в една определена фурна.

Ако отседнете в Трастевере, ще откриете, че там се вихри страхотен нощен живот и е пълно с ресторантчета и барове.

Също хубав район за нощувки е близо до Ватикана. Тогава Ватикана ви е близо, а Колизеума остава най-далеч.

Разпределение на дните

Важно е да изберете кои дни какво искате да видите. Съветвам ви за големите забележителности да си купите билети предварително. Ако планирате посещение на някои от по-изискани ресторанти, резервацията предварително също е задължителна. Например, ние имаме голяма симпатия към Армандо ал Пантеон – ресторант до… ами, Пантеона. Въпреки че сме опитвали да направим резервация през сайта им поне 2-3 месеца по-рано, никога не сме успявали. На място също е малко вероятно да ви приемат, освен ако нямате огромен късмет – какъвто веднъж имахме. Точно до него обаче има друг много приятен ресторант, който работи без резервации, но там ще трябва да изчакате на опашка около половин час.

Как разпределихме дните ние?

  • Първият ден беше изцяло за Ватикана.
  • Вторият ден посветихме на Колизеума и Форума, а след това посетихме Пантеона, фонтана Ди Треви и Испанските стълби.
  • Третият ден прекарахме във Вила Боргезе, посетихме зоопарка и разгледахме Галерия Боргезе.

Това беше основният ни план, който се оказа идеално подходящ за тридневна разходка из Рим.

Първи ден в Рим – Ватикана

Прекосихме река Тибър от изток на запад по моста пред замъка Сант’Анджело (Castel Sant’Angelo), известен още като Мавзолей на Адриан. Сградата е започната по времето на император Адриан през 135 г. като мавзолей за него и семейството му. Мостът, също наречен Сант’Анджело (Sant’Angelo), първоначално е построен при император Адриан, за да води към мавзолея му. Днес на моста могат да се видят статуи, създадени от Джовани Лоренцо Бернини и негови ученици.

Обикновено оттук тръгваме по Виа дела Кончилиационе (Via della Conciliazione), която води до площад „Свети Петър“, но този път трябваше да заобиколим един ремонт и да минем покрай „Пасето“ (Passetto, Passetto di Borgo) – малък коридор, който свързва Ватикана със замъка Сант’Анджело. Този таен път е използван от папите за бягство от Ватикана. През 1494 г. папа Александър VI го използва, за да избяга, когато Рим е нападнат от войските на френския крал Карл VIII. През 1527 г. папа Климент VII успява да избяга по този коридор, след като градът е превзет от войските на Карл V. Самият коридор е построен от папа Николай III през 1277 г.

Върнахме се на Виа дела Кончилиационе – павирана улица, построена от Мусолини, от която се разкрива великолепна гледка към площад „Свети Петър“ и базиликата „Свети Петър“ във Ватикана. Децата бяха възхитени, че след малко ще влезем в друга държава.

Площад „Свети Петър“

Площад „Свети Петър“ е вдъхновяващо и величествено място. С Мими обичаме да идваме тук, като винаги ни изумяват мащабите му. Обликът на площада пред базиликата е създаден от Бернини между 1656 и 1667 г., по времето на папа Александър VII. В центъра на площада се издига египетски обелиск, докаран в Рим от император Калигула. Площадът е ограден с колонада, проектирана отново от Бернини.

Спомен от Коледа в Рим:
Всяка година за Коледа се изгражда рождествена сцена около обелиска на площад „Свети Петър“. През 2021 г. сцената беше от Чопка, Перу. Тя представяше племето Чопка от Хуанкавелика, регион в Перу, по повод 200 години от независимостта на страната. Сцената и всички фигури бяха изработени в Андите от петима творци от Хуанкавелика.

Освен традиционната сцена, в нея бяха изобразени типични за региона животни: лами, алпаки, кондори, овце, викуни (вид лами), викачи (Viscacha – животни, приличащи на зайци), фламинго и андски гъски. Тримата мъдреци носеха органични продукти с високи хранителни свойства, които Перу изнася за света. Вместо камили те яздеха лами – животни, които са били символ на империята на инките.

Анджелито Чопка обявяваше пристигането на бебето Исус, свирейки на Wajrapuco – типичен духов инструмент за Андите, изработен от рога на крава или бик.
Чопка е малка общност, разположена между 3680 и 4500 метра надморска височина, близо до град Хуанкавелика. Жителите говорят езика кечуа.

Опашката за базиликата "Свети Петър"
Опашката за базиликата „Свети Петър“

Съвети за тази част на Ватикана:

  • На площада има 4 чешми с питейна вода, ако се вгледате в лампите около обелиска. Навсякъде в Рим водата от чешмите е годна за пиене – не се колебайте да си напълните шише. Има чешми за вода и сред колонадите.
  • Ако искате да влезете в базиликата „Свети Петър“, трябва да се наредите на дълга опашка. Тя върви сравнително бързо, но ще ви отнеме около 45–60 минути, за да преминете проверката.
  • Вдясно от базиликата може да получите пропуск за аудиенциите на папа Франциск. Зимно време аудиенциите се провеждат в зала „Павел VI“, която е разположена частично в Рим и частично във Ватикана.
  • Вляво от базиликата се намират тоалетните. Всички тоалетни във Ватикана са чисти.
  • На площада има и поща, от която можете да изпратите писмо или картичка от Ватикана.

Разглеждам един кадър, на който се вижда фасадата на базиликата „Свети Петър“ във Ватикана. Веднага забелязах статуята на св. Андрей. Статуите на фасадата са създадени между 1612 и 1614 г. В центъра се издигат статуите на Христос (5,65 м) и Йоан Кръстител, а останалите са на 11 от 12-те апостола, с изключение на апостол Петър, тъй като се смята, че самата базилика го символизира. Всички те са дело на няколко различни творци.

Нареждаме се с децата на опашката за базиликата.

Базилика „Свети Петър“ във Ватикан

Входът за базиликата „Свети Петър“ е безплатен, но трябва да изчакате значителна опашка, за да влезете. Обикновено чакането отнема около 45–60 минути, в зависимост от броя на посетителите и сезона. Ако искате да се качите на купола, вижте следващата точка от разказа.

Облеклото трябва да бъде подходящо (покрити рамене и колене).

Влязохме с децата в базиликата „Свети Петър“. Не чакахме много, точно 38 минути (видях по часа на снимките). 

Базиликата „Свети Петър“ е построена на мястото, където се смята, че е погребан Свети Петър – един от дванадесетте апостоли на Исус и първият папа. Строителството на сегашната базилика започва през 1506 г. и завършва през 1626 г. Тя заменя старата базилика, построена от император Константин през IV. Проектът е дело на някои от най-големите архитекти на Ренесанса и Барока, включително Донато Браманте, Микеланджело, Рафаело и Джан Лоренцо Бернини.

Базиликата е най-голямата католическа църква в света, с капацитет за над 60 000 души. И куполът на базиликата, проектиран от Микеланджело, е един от най-големите в света – висок е 136 метра.

Под купола се намира „Балдахинът“ на Бернини – паметникът, изработен от бронз, мед, злато, бетон и дърво, се намира на главния олтар на Ватиканската базилика разположена над олтара, който се намира директно над предполагаемия гроб на Свети Петър.

Базиликата не е катедралата на Рим – тази титла принадлежи на базиликата „Сан Джовани ин Латерано“.

Куполът на базиликата „Свети Петър“

Ако решите да се качите на купола на базиликата, откъдето се разкрива невероятна гледка към площада „Свети Петър“ и целия Рим, трябва да следвате табелите за купола. Те ще ви отведат до каса, където можете да изберете между два варианта:

  • Само стълби: По-икономичен, но с повече усилие – ще трябва да изкачите около 551 стъпала.
  • Асансьор + стълби: Асансьорът ви качва до терасата, на нивото на статуите на апостолите, които виждате на фасадата, а оттам продължавате пеша по около 320 тесни и често вити стъпала. Трябва да си представите, че коридорите следват извивките на купола и стените са също така следващи този овал.
  • През 2024г., когато се качихме за последно, цената за посещение на купола бе 10евро и 15 евро за стълби+асансьор. Ани (на 10г.) я таксуваха 10 евро. Билети се купуват на място.
  • Изкачването към върха е уникално изживяване. Вътрешността на купола ви позволява да видите отблизо мозайките и архитектурните детайли на вътрешния свод, докато външната част предлага 360-градусова панорамна гледка към Ватикана и Рим. Гледката от върха е особено впечатляваща при залез.

Допълнителна информация:

  • Куполът е проектиран от Микеланджело и е завършен след смъртта му от Джакомо дела Порта и Доменико Фонтана. Това е един от най-разпознаваемите символи на Рим.
  • Ако се качвате на купола, облечете удобни обувки и бъдете подготвени за физическо натоварване, особено по тесните и наклонени стълбища.
  • На нивото на терасата, преди да продължите към върха, има малко магазинче, където можете да си купите сувенири и религиозни артикули и нещо за хапване или вода. (тук има и тоалетна)

Моят съвет: Изкачването до купола определено си заслужава, но ако имате проблеми със сърдечно-съдовата система, клаустрофобия или силно изтощение, помислете дали да се включите. За всички останали – това е едно от онези преживявания, които оставят траен спомен.

Къде да обядваме около Ватикана

В 12ч. ние се отправихме към едно любимо място за обяд, малко на крак, защото не е ресторант. Като се насочите през колонадата на север, откъдето ви е и пътя за Ватиканските музеи, стигате до Pinsa ‘mpò (в неделя не работи), където може да опитате Пинза Романа, което е и една от препоръките ни какво да опитате в Рим. Пинза (Pinsa) е нещо като пица, но тестото втасва по-дълго време, разстила се с ръце и е по-хрупкаво и ефирно. Иначе плънката отгоре е като на пицата – моцарела, доматен или бял сос, шунка или пък кайма. Пинзата тук е около 6 – 7 евро и изключително много ви я препоръчвам.

Ватиканските музеи и Сикстинската капела – билети и общи обяснения

Дали си заслужава да посетите Ватиканските музеи и Сикстинската капела? Категорично ДА! Ние сме ги посещавали два пъти в рамките на няколко години и винаги сме оставали впечатлени. Това е изживяване, което всеки любител на изкуството, историята и архитектурата трябва да си позволи поне веднъж в живота.

С екскурзовод или без? Бих казал, че посещението с екскурзовод добавя „научна стойност“ и дава контекст за изложените произведения и тяхната история. Но ако предпочитате да се наслаждавате на произведенията със собствено темпо и сте от хората, които обичат да четат табелките или предварително да се подготвят, обиколката без екскурзовод също е страхотен избор. Може да ползвате аудиогид или мобилно приложение, за да научите повече. След 2 посещения самостоятелно, ние бихме направили и трето с екскурзовод.

Колко време ще отнеме? Това е относително, но ние винаги си отделяме минимум 3 часа, за да не бързаме и да се насладим пълноценно на всичко. Ако сте с организирана група, туровете обикновено траят между 2 и 3 часа. Но ако планирате да се задълбочите в детайлите или сте големи почитатели на изкуството, може да ви трябват дори 4-5 часа. В случай че сте с деца, като нас, почти сигурно е, че ще им омръзне преди на вас.

Откъде да купите билети? Най-добре е да ги купите от официалния сайт на Ватиканските музеи – там билетите са на най-добра цена и ще избегнете посредници. Билетите обаче свършват бързо, така че планирайте предварително. Сайтът е този: https://tickets.museivaticani.va/home

Трябва ли да купите билети предварително? – Абсолютно! Пропускът за предварително закупен билет ви спестява много време и нерви. Ако решите да рискувате и да купите билет на място, може да се наложи да чакате дълго – понякога с часове.

Резервация на час и Skip the line: Билетите, продавани от сайта, са с резервация за точно определен час и skip the line. Но това не означава, че прескачате всички опашки. С такъв билет прескачате опашката за купуване на билети, която е отделна от тази за влизане. Билет с точен час ви гарантира, че ще влезете в този час, защото ако музеите са препълнени в даден час, няма да пуснат посетители без резервация. Поради лимита за влизане във всеки определен час, и билетите, продавани от сайта, са ограничен брой. Затова ги купете максимално рано, тъй като най-желаните часове бързо се изчерпват. Ние купихме около 3 седмици предварително и за деня, в който посещавахме, имаше останали билети само за следобедните часове. Билетите са поименни, включително за децата.


Ако не успеете, има много агенции и сайтове, които продават билети, но те често са по-скъпи – понякога 2-3 пъти повече. Въпреки това, тези опции могат да ви спасят, ако планирате в последния момент.

Колко по-рано да отидете?

Препоръчваме да бъдете на опашката поне 30 минути преди определения ви час. Например, ние бяхме там в 13:30 за резервация в 14:00 и чакахме да ни пуснат, но бяхме сигурни, че няма да изпуснем часа си.

Входът на Ватиканските музеи се намира от северната страна на Ватикана.

Какво ще видите във Ватиканските музеи?

  • Галерията на гоблените – внушителна експозиция на ренесансови текстилни произведения.
  • Галерията на географските карти – впечатляващи карти на Италия, изобразяващи региона през 16-ти век.
  • Стаите на Рафаело – 4 стаи, изрисувани с фрески на великия Рафаело и довършени от негови ученици след смъртта му.
  • Сикстинската капела – с емблематичните стенописи на Микеланджело, включително „Сътворението на Адам“ и „Страшният съд“. Тя е кулминацията на музеите и едно от най-свещените места за католиците.
  • Грегориански египетски музей – артефакти от историята на древен Епигет и не само, включително автентични мумии, саркофази и находки от гробници на фараони
  • Музеят Пио-Климентино – където ще видите антични скулптури.
  • Етруският музей – ако се интересувате от древната история на Италия, това е истинско съкровище.
  • Музеят с папските превозни средства. Изключително любопитна колекция от каляски, папамобили, автомобили и други превозни средства, ползвани или подарени на различните стопани на Ватикана. Сред тях е и папамобилът, в който е извършен атентатът срещу папа Йоан Павел II.

Полезни съвети:

  • Облечете се удобно: Ватиканските музеи са огромни, така че носете удобни обувки и се подгответе за доста крачки, както и стълби. Музеите са достъпни за колички с деца и хора с намалена подвижност, а от рецепция може да се заеме безплатно и инвалидна количка.
  • Подгответе се за тълпи: Това е една от най-посещаваните забележителности в света.
  • Уважавайте дрескода: Не забравяйте, че сте на религиозно място – покрийте раменете и коленете. Режимът за посещение в Сикстинската капела е по-строг от останалите зони на музеите – снимането е абсолютно забранено, говоренето също и има десетки служители, които съблюдават за спазването на тези правила.
  • В двора на музеите има кафене и място, където можете да отпочинете и да продължите разходката си по-късно. Малко след входа има малка тераса с чешмичка, откъдето да си налеете вода.

Посещението на Ватиканските музеи е не само визуално пиршество, но и дълбоко вдъхновяващо изживяване, което ще остави трайни спомени.

Вечеря с вино и най-доброто качо и пепе в Рим

Ние си бяхме направили резервация във винения бар Rimessa Roscioli, култово винено и вкусно място в Рим с най-добрата паста качо и пепе. За наше удоволствие барът бе близо до мястото, където се бяхме настанили, та успяхме да се освежим след уморителната разходка. Имаме отделна статия за храната в Рим, там може да потърсите още съвети. Децата много обичат паста и в Италия винаги има какво да ядат.

Втори ден – Древен Рим

Закусваме в Antico Forno Roscioli, а близо до нея на Piazza Cairoli се намира и Caffè Pasticceria Roscioli. И двете места са култови за района на историческия център на Рим и Campo dè Fiori. Наши приятели от Трастевере, родени и израснали там, също много ги харесват. Фурната работи от около два века и почти винаги има опашка пред нея, с изключение на ранните часове, като например в 8 сутринта. Противно на очакванията, цените тук са напълно достъпни.

След кроасани и капучино в кафенето, с лек хлад в ноемврийската сутрин, се отправяме към Колизеума, като първо минаваме през Еврейския квартал в Рим, известен като Гето (Ghetto Ebraico) – един от най-старите и исторически значими райони на града. Разположен близо до река Тибър и Театъра на Марцел, този квартал е основан през 1555 г., когато папа Павел IV нарежда еврейската общност да се установи там в изолация. Между другото, тук е любопитно да седнете в някой от ресторантите и да опитате от кулинарното разнообразие на Рим, примерно – Taverna del Ghetto (по препоръка на римски приятели).

Нашият маршрут много си го харесваме. Оттук излизаме директно на Площад Венеция. Накратко, тук може да видите: Виториано (Altare della Patria) – монументалния паметник, построен между 1885г. и 1935г., посветен на Виктор Емануил II, първия крал на обединена Италия. Това е една от най-забележителните сгради в Рим, известна също като „Сватбената торта“ или „Пишещата машина“.

Площадът Венеция – кръстен на намиращия се тук Дворец Венеция, който днес е музей и важна историческа забележителност. Самият площад днес е в ремонт и ще бъде така няколко години, заради строежа на метрото. Добавям снимка от „едно време“ с коледната елха на Рим.

В непосредствена близост е Форумът на Траян, включително Колоната на Траян, която разказва историята на военните кампании на императора срещу даките. Няма как да я пропуснете, една висока и красива колона! Оттук започва и нашата разходка към Форо Романо и Колизеума, което прави това място идеална отправна точка за ден, изпълнен с история и красота.

Само се докоснахме до величието на Римската империя – трудно е дори да си го представим в целия му разкош. Разходката из античния Рим ни напомни за едно пътуване до Помпей. Но докато Помпей е застинал в един-единствен миг от историята на Римската империя и оттогава почти не се е променил, то в Рим се усеща динамичната смесица на религии, управления и култури. Във въздуха се долавя вековното наслояване на този някогашен център на света. Но нека останем в настоящето и продължим с нашата разходка из Рим.

Важно е да знаете, че лятото в Рим е изключително горещо. Античните забележителности не се славят с много сянка, та планирайте правилно времето си.

Решихме, че ще отделим деня преди обяд на Колизея (Colosseum, Колизеум) и Римския Форум (Foro Romano). Анна (9г.) и Адриана (6г.) са ентусиазирани, разговаряме за забележителностите, вижда се Колизеума пред нас. Тръгнахме по Виа деи Фори Империали (Via dei Fori Imperiali). Тези около 850м асфалт, отвеждащи от Piazza Venezia до Колизея, са поръчани от Мусолини и за целта са съборени много ренесансови сгради и няколко църкви. През 1932г. е открита с името Via dell’Impero, което е сменено след края на Втората световна война на Виа деи Фори Империали.

Колизей (или Колизеум)

Първата забележителност сутринта за нас е Колизея (Colosseum), който вече се вижда пред нас. И тук посещението е с точен час и ние сме резервирали билети за 10 ч.

Билети си купете от официалния сайт https://ticketing.colosseo.it/en/, ние купихме 2-3 седмици предварително. Към ноември 2014 децата влизат безплатно, но трябва да им “купите” безплатни билети също от сайта, когато купувате вашите. Внимавайте със системата на сайта, защото билетите за възрастни и деца са в различни категории и може да ви пита за час за всяка категория поотделно. Ние незнайно как успяхме да купим билетите за възрастни за 10 ч и за децата за 9. Системата дава само промяна на име, но не и на час. Решението бе да купим още 2 безплатни билета за децата за 10 ч, което за щастие е възможно без в резервацията да има възрастен. Така че децата ни се озоваха с по 2 билета за 2 различни часа. И тук билетите са поименни за всеки от посетителите и на входа ви искат лични документи.

Билетите за Колизуема важат и за Форума и Палатинския хълм и са с обща валидност 24 часа. Само часът за Колизеума е фиксиран. На Форума и хълма, които са с общ вход, можете да влезете в избран от вас час, преди или след посещението на Колизея.

В Колизея и в други забележителности, където има магазин за сувенири намерихме много приятни детски книги, които илюстрират какво точно виждаме. Да ви кажа честно не само на децата бяха полезни, но и на нас.

Строителството на тази величествена сграда е започнало през 72г. при император Веспасиан, а е завършена по времето на император Тит, син на Веспасиан, осем години по-късно. Размерите са зашеметяващи. Предишния ден си бяхме направили една прекрасна разходка около амфитеатъра и го бяхме огледали добре отвън. Днес е останала само част от външната стена, която е от четири нива арки. В разцвета на Колизея арките са били 80. Сега ремонтират тротоара, но ще видите как е отбелязано местоположението им по него.

Колизея е наричан още Театър на Флавиите. Династията на Флавиите е от трима императори: Веспасиан, по-големият му син Тит и по-малкия син Домициан. Управлявали са от 69г. до 96г., но са ни завещали тази величествена сграда.

През последните години в Рим строят метро и често големи и важни обекти попадат до строителството на новите метростанции. Около Колизея дълги години кипеше работа по това метро, последно го видяхме през 2024г. и вече привършваха, но все още има заграждения.

Влизаме бързо и без проблеми. Любопитството ни кипи, и не ни подвежда – мястото е наистина впечатляващо. Вярно е, че може да пропуснете влизането и да се задоволите с гледката отвън, но за нас посещението на Колизея е нещо, което трябва да се преживее, а не просто да се отбележи със снимка пред арките.

Трудно е дори да си представим хилядите съдби, които са били решени тук – 450 години, изпълнени с екзекуции и гладиаторски битки. Това е място, където могъществото, но и жестокостта на Римската империя са били излагани на показ.

От арената се качваме на следващия етаж, обикаляме целия периметър и поглеждаме от всяка гледна точка. Има доста хора, как доста, изключително много са – една от най-големите забележителности на Рим, сещате се! Ние се наслаждаваме на времето си тук. От арките виждаме и Константиновата арка и малко по-далеч арката, част от „Виа Сакра“, която бележи обожествяването на Тит. „Виа Сакра“ минава през Римския Форум и свършва в арката на Септимий Север, но за Римския форум в следващата история.

Изглед на Форума в Рим, гледан от Капитолийския хълм. Вляво е Арка на Септимий Север (204г.), която в момента се ремонтира. Осемте колони на преден план са от храма на Сатурн (около 489г. пр. Хр., изгорял няколко пъти в пожар, но възстановен през 42г. пр. Хр.). Леко вдясно се виждат редица останки от колони на базилика Юлия, построена от  Гай Юлий Цезар на мястото на базилика Семпрония (54 – 44 г. пр. Хр.). Зад базиликата се виждат три колони от храм на Кастор и Полукс (един от най-старите тук – 484 г. пр. Хр.). Зад трите колони на храма се виждат съвсем мънички арката на Тит и Колизея. Най-вдясно е Палатинския хълм. Точно в центъра на заден план се вижда храмът на Антонин и Фаустина, който е преправен на църква Св. Лоренцо (San Lorenzo in Miranda) през XIвек.

Римският форум (Forum Romanum)

След цяла обиколка на Колизея с бодра стъпка се отправям към Римския Форум. Нареждаме се на една опашка, минават няколко улични спекуланти, за да ни продадат вода, а точно до нас е табло с карта на чешмите с питейна вода, разположена в рамките на Палатинския хълм и Римския форум. Та спокойно може да отклоните предложенията на мургавите продавачи. И тук сме си взели предварително билет. Той е комбиниран с билета за Колизея, като може да влезете и предишния или следващия ден, не е нужно и двете места да посетите едно след друго, макар че е удобно. Билетът важи 24 часа от валидирането му на едно от двете места. Опашката минава за около половин час и влизаме в Римския Форум и вляво ни се пада Палатинския хълм.

В Рим е пълно с чешмички, ако си носите бутилка за вода изобщо не ви трябва да си купувате вода от където и да е, просто ползвайте чешмите. Напомням, че лятото е много горещо и е хубаво да сте или сутрин рано или към крайните часове на работното време. Понякога обектите са отворени и по-късно през деня заради летните жеги, но трябва да проверите дали има официална информация.

Още с първите крачки се озоваваме на „Виа Сакра“, до арката в чест на Тит. „Виа Сакра“ минава през Римския Форум и свършва в арката на Септимий Север.  Разходката тук е прекрасна и просто ви отвлича някъде назад в историята. Няма как да ви опишем сграда по сграда цялата картинка, невъзможно е за обикновени туристи да обхванат всичко. Но ще ви разкажем малко за по-съвременната история на Форума.

Твърди се, че последният монумент, издигнат тук, е Колона на Фока през 608г. и от тук нататък паметниците, построени тук, не могат да бъдат идентифицирани. Постепенно те са погребани, отстъпвайки място на пасища за крави. Сградите, които са оцелели до наши дни, дължат доброто си състояние на превръщането им в църкви, което е започнало още през VI век. След VII в. паметниците във форума са демонтирани и превърнати в отбранителни съоръжения. След XIII в. отломките от разрушените сгради и паметници са помогнали да се повиши нивото на земята.

Завръщането на папа Урбан V в Рим от Авиньон през 1367 г. води до подновяване на интереса към руините на форума: те илюстрират съдбата на езическите култове и служат като кариера за нови архитектурни произведения. След това форумът бавно е лишен от последните си колони и статуи. Римският форум, който отдавна е обрасъл с трева, става известен като Campo Vaccino (Пасище за Крави) до разкопките, проведени по времето на Наполеон III.

И така ни минава предиобеда с разходка тук, излизаме през източния изход, вляво от Базилика  Юлия. Изкачваме се на Капитолийския хълм и се спускаме по стълбите към Площад Венеция, за да отидем да обядваме.

Обяд на втория ден

Вариантите за обяд са много. Може да се отправите към Трастевере, да обядвате в Еврейския квартал, или като нас – да се насочите към Пантеона. Нашата идея беше да обядваме в Армандо ал Пантеон – култов ресторант, в който сме имали удоволствието да вечеряхме, но дори два месеца предварително нямаше свободни места за нашите дати. За щастие, алтернативата също беше чудесна. Точно до фонтана на площада се намира Osteria da Fortunata – Pantheon.

Ресторантът е изключително популярен, винаги има опашка от чакащи италианци, но тя се движи сравнително бързо. Тук препоръчваме да опитате прясната паста, която приготвят на място, или класическата салтимбока романа. Ако има артишок, задължително предястие е. Ако намерите места в Армандо ал Пантеон, опитайте същите неща.

Разходка из бароковия Рим

Разходка от Пантеона до Испанските стълби ще ви отведе през някои от най-красивите и емблематични места в Рим. Това е пешеходен маршрут, изпълнен с история, архитектура и атмосфера, която само Вечният град може да предложи.

В статията „Истории от Рим – градът музей и неговия бароков облик“ малко повече разказваме за тази част на Рим.

Пантеонът

  • Какво е Пантеонът?

Пантеонът е една от най-добре запазените сгради от Античността, построен като храм на всички богове. Днес той функционира като католическа църква. Със своята величествена ротонда и впечатляващия купол с окулус в центъра, Пантеонът е архитектурен шедьовър. Куполът на Пантеона е най-големият в света, направен от неармиран бетон, и е бил изключително постижение за времето си. В Пантеона се намират гробовете на известни личности, включително художника Рафаело.

Почти целият площад Пиаца дела Ротонда пред Пантеона е зает с опашка за влизане в Пантеона. От няколко години входът е платен. Билети си купувате на място, но става бавно.

Маршрутът от Пантеона до Испанските стълби през Фонтан ди Треви е около 1.4 км. Разходката може да отнеме около 30 – 40 минути, но спокойно можете да отделите повече време, за да се насладите на околните забележителности. По пътя ще видите Фонтана ди Треви – емблематичното място за хвърляне на монета, за да си пожелаете да се върнете в Рим. Прекрасен пример за барокова архитектура и изящество.

Via dei Condotti – Луксозната улица на Рим, където ще откриете бутиците на световноизвестни модни марки. Площад Испания (Piazza di Spagna) – един от най-известните площади в града, оживен от улични артисти и туристи, ама много туристи.

Испанските стълби (Scalinata di Trinità dei Monti) – ако приемем, че това е краят на днешния ден и се насладим на залязващото слънце тук. Стълбите са построени в началото на XVIII век, за да свържат площада с църквата Тринита дей Монти на върха. Те са популярно място за срещи, почивка и снимки. Стълбите имат 135 стъпала и са проектирани от архитекта Франческо де Санктис. В основата им се намира фонтанът Баркачия, дело на Бернини.

Нещо, което си оставихме за другия път – да седнем за кафе в едно от кафенетата на площада, като легендарното Caffè Greco на Via dei Condotti. А и дано някога да можем да си позволим да опитаме лукса на Hotel Hassler Roma, който е на върха на стълбите. Наскоро бяхме в друг хотел от същото семейство в Умбрия и беше прекрасно.

Разхождайки се върнахме към Кампо деи Фиори, като минахме през площад Навона (който не влиза много в тази история, защото е в ремонт, но ако е приключил ремонта, задължително го включете). Както споменах няколко пъти, ние се бяхме настанили до площада в старинна сграда с изключително стръмни и неудобни стълби. Починахме си добре, взехме децата и ги заведохме на курс за правене на римска паста и тирамису при нашата приятелка Илария.

Вечеря в Трастевере

Трастевере е прекрасно бохемско/хипстърско място за вечеря, Много барове, ресторанти, площадчета, музиканти … има дух и настроение и съм убеден, че за тук препоръки не ви липсват. Нашите приятели – Илария и нейното семейство, живеят в Трастевере. Ние сме се уговорили за една вечеря + готварски курс, най-вече за децата и наистина се забавляваха много. Правихме качо и пепе, равиоли със спанак и рикота и тирамису. Илария е шеф готвач и организира курсове за италианска кухня, родителите ѝ също имат ресторант. Оставяме ви връзка към нея, ако си търсите къде да ви научат да правите някое римско ястия, пишете ѝ.

Ден трети – Вила Боргезе

Днес оставяме децата малко да починат повече, с Мими слизаме до кафенето на Roscioli, тук има опашка, а ние си говорим да си вземем капучино за у дома и да се качваме да го пием в апартамента, който сме наели. Докато изчакваме да влезем, идва забързан сервитьор и ни кани да седнем – защо не! Кросан и кростата (пай), хубаво капучино и великолепна социална обстановка, омешана между туристи и италианци – неделя е.

Вила Боргезе е един от най-големите и красиви паркове в Рим, който предлага спокойствие и зеленина, в контраст с оживения град, и е идеално място за разходка, културни преживявания или пикник. Разположен в централната част на града, този парк съчетава природа, изкуство и история.

Хубав вариант е да видите Piazza del Popolo и от там да се изкачите към парка. Ние решихме да стигнем с автобус до Галерия Боргезе, На кратка разходка от Испанските стълби.

Парк Вила Боргезе първоначално е създаден през XVII век като частно имение на аристократичната фамилия Боргезе. Поръчана е от кардинал Шипионе Боргезе, племенник и секретар на папа Павел V, който покрай високата си позиция във Ватикана силно се замогнал. Вилата, заедно с великолепните градини около нея, била замислена като лятна резиденция и място за почивка и уединение на кардинала и чичо му в покрайнините на Рим. Днес паркът е обществен и обхваща около 80 хектара.

Тази разходка я разделяме на две:

Зоологическата градина (Bioparco di Roma)

Зоологическата градина най-много се хареса на децата. И наистина е направена много приятно и се чувстваш сред животните. Не знам за Анна и Адриана, но аз винаги се впечатлявам, когато видя на живо жирафи, пингвини, морски лъвове, тигри, бели тигри и други по-непривични за нашите ширини животни. Затова, ако децата ви харесват зоологически градини, отделете време. Поне 3 часа, оценявам като пропуск, че нямахме три часа. Билети се купуват на място. Зоологическата градина се намира в парка Вила Боргезе, съвсем близо до Галерия Боргезе.

Галерия Боргезе (Galleria Borghese)

Галерия Боргезе е зашеметяващо място. Изключително красива галерия с картини на художници и скулптори като Караваджо, Бернини, Рафаело и Тициан. Няма как да ви опиша изяществото на това изкуство. Ще ви разкажа няколко неща за това как да организирате посещението си.

  1. Един от най-известните музеи в света.
  2. Билетите трябва да се резервират предварително, защото местата са ограничени до 200 посетители във всеки слот. Купуването изисква повишено внимание – билетите за всеки месец се пускат в продажба в края на предходния и трябва да купите максимално бързо след това. Шансът да намерите билети седмица преди посещението си е малък, но и не можете да купите 2 месеца по-рано. Затова щом имате яснота кога пътувате, дебнете билетите и купувайте веднага. Ние купихме оттук, защото официалният сайт на Galleria Borghese така и не проработи при нас: https://www.ticketone.it/artist/galleria-borghese/galleria-borghese-2253937/
  3. Много от картините често гостуват на други изложби и може да се окаже, че конкретна творба я няма. Понякога са много наведнъж.
  4. Посещението е ограничено до 2 часа. Ако не сте много наясно какво гледате, ще обиколите галерията за под час.
  5. На входа трябва да си оставите всички чанти. Интересното е, че не приеха якетата. Но дори чантата за камерата ми трябваше да остане на гардероб.
  6. Снимането е позволено.

Довиждане Рим!

Ето така мина една разходка из Рим, където ви спестихме някакви подробности, като как на Адриана и омръзваше на някои места, а на други бе много впечатлена. А Анна, макар и на 9 (почти на 10), бе запленена от всичко. И за да се сбогуваме с Рим ми се иска да ви напиша и две места за „gelato“, които пак са в историческия център – Günther, до Пантеона и до Понте Систо; Fatamorgana – които си купувахме до Antico Formo Roscioli, но ги има на много места в Рим.

Кога да посетим Рим?

В Рим винаги е пълно с туристи, просто няма как да се спасите от това. Ние сме се озовавали там през юли, ноември и края на декември. През лятото със сигурност не бихме ви посъветвали – жегата е изключително тежка, а посетителите са многократно повече и ние лично не успяхме да се зарадваме на Рим по този начин. През ноември хванахме чудесно време и бе по-добре от лятото откъм тълпи. В края на декември сме ходили по време на пандемията и бе чудесно, макар и леко дъждовно на моменти. Но нямаме реална представа колко населен е Рим по това време без пандемия. Но коледното настроение бе много приятно.

Booking.com

Що се отнася до нас – специално в Рим бихме отишли почти през всеки сезон, освен през летните горещини. Разбира се, рискът да е дъждовно през есента, пролетта и зимата, винаги съществува. Но в Рим винаги има какво да правите на закрито. За следващите пъти ние лично сме си решили, че ще ходим по-малко по забележителности  и повече по кафета и ресторанти.

Други статии за Рим, които сме писали:

Може да ви хареса също

Copyrighted Image