Заглавията на историите не са достатъчни, не можеш да събереш цялата емоция от едно място в един ред заглавие. Особено за места като мястото на Яна и Николай Далаков. Няколко пъти се опитвам да започна тази история, но тук са толкова много приятни истории преплетени, че няма как да я започна, без да пренебрегна друга. Всеки път, когато имаме уговорка, среща или само резервация за Вила Яна, цял ден се настройвам за това, че вечерта ми ще завърши прекрасно и не искам нищо през деня да ме настрои отрицателно. И всеки път е различно и всеки път е хубаво.
Къде?
Вила Яна е всъщност домът на Яна Югова и Николай Далаков, построен през 2003-та година, но сега е превърнат в истински великолепна къща за гости с 5 стаи. Къщата е в село Змейово, на 6км от гр. Стара Загора. А гаражите зад нея са се превърнали в малка и чудесна винарна – BETTERHALF Garage Wines. Както казва Николай, винарната е кръстена на по-добрата му половинка. Но някъде там в нея се правят и едни други вина – Dalakov Wines.
“Гаражните вина” се появяват за пръв път в средата на 90-те в Бордо, когато група малки винопроизводители решават да избягат от традиционния стил за производство на вина с високи танини, изискващи дълго отлежаване, преди да са годни за пиене. Вместо това, те искат да правят по-дръзки и плодови вина, които отразяват не толкова тероара, колкото личното им виждане за качествено вино. Тези производители стават известни като “гаражисти”. След като Робърт Паркър оценява едно от тях по-високо от “Петрус” през 1995 г., течението придобива огромна популярност и се разраства по цял свят. Днес изразът “гаражни вина” се свързва с вина на малки производители, в лимитирани серии, в малки съдове и отразяващи личното виждане на винаря.
Вила Яна е място за истории
Седим с Яна и Николай на двора, поредна уникална вечер с петстепенно меню за гурме душите ни и великолепна комбинация с вината на избата „в гаража“. Седим, говорим си, обсъждаме Тоскана, Франция, Щатите, виното им и храната. И обявявам на Николай Далаков, че не може така, вече ще напишем за тях и няма да ги пазим само за нас. Защото от няколкото ни посещения, винаги се връщаме с приятни истории.
История първа
Пролет е, ние се озоваваме в село Змейово, на 6км от Стара Загора, за да посетим винарна Betterhalf, която точно в този ден е обявила отворени врати. Настанили сме се в дегустационната зала, дегустираме вина, говорим си с Мими, оставаме последни и ни привикват на масата на Деси и Ники, които са гости на вилата вече втори ден. Заговаряме се и идва време за вечеря. Ние не знаехме, но красивата къща приема гости и решаваме да останем и за вечеря, която е под формата на дегустационно меню, подготвено от домакина. Решаваме да опитаме, Деси и Ники ни стават приятели. Влюбваме се в къщата за гости. Тръгваме си с вино от избата. По някое време научаваме, че Деси и Ники са дошли в района с цел да ходят на местен фестивал, но така и не излезли от вилата целия уикенд.
История втора
Николай Далаков приготвя вечерите, всеки път са различни, 5-6 степенни менюта. Съобразява се с качествените продукти на пазара. Яна е винаги наоколо и кара всички да се чувстват добре. Ние сме за втори път и сме започнали с пенливо вино от Македония, което Николай е донесъл при скорошно пътуване. Има още 4-ма гости във вилата и сядаме на една маса. Вечерта е дълга, топла, изумителна. Менюто на Николай този път е 5 степенно. Към всяко ястие е подбрано подходящо вино от двете серии BetterHalf и Dalakov Wines. На масата сме всички, Ники и Яна също. Те са душата на Вила Яна, а всяка къща трябва да има душа.
История трета
Пилот от Колумбия и съпругата му българка, които сега живеят в Майорка, и децата им. Яна рисува една от картините си. А Далаков е в кухнята. Седим и пилотът ми обяснява как се прави телешко месо, увито в кърпа на огън „Lomo Al Trapo“. Взимате кърпа, намокряте я, осолявате я, омотавате я върху тендерлойн стека, завързвате, мятате в жарта докато кърпата изгори.
Виля Яна и гостоприемството
Вила Яна е семейната къща на семейството на Николай и неговата супер мила, и по неговите думи по-добра половинка Яна. Често засичаме и някое от вече порасналите им деца Ники и Стефан, мъничкото и сладко кученце Дио или пък някой техен семеен приятел. Стаите са просторни, като малък апартамент са, уютни и пълни с изкуство. Картини на Яна или на някой от многобройните им приятели художници, скулптури, хубави книги.
Баните са с размерите на стая за живеене, отново пълни с картини и красиви детайли. Всичко ви кара да се чувствате уютно, добре и изключително приятно.
Всяка от петте стаи е различна, тематична, със собствен дух и настроение. Определено си струва да отиде човек няколко пъти и да ги усети всичките.
В сърцето на къщата има малка горичка от бамбук, И аз искам да си направя такава. Яна ме закача, че за 15 години ще имам и аз много приятна бамбукова горичка. Сред бамбука се крият две японски вани, точно пред парната баня, а срещу тях е и сауната. Убеден съм, че зимата няма да искам да изляза от тук. Ще сме гости на вилата при първи сняг (Нали, Яна?).
Място, където да избягаш
Вила Яна не е нито хотел, нито ресторант. Тя е място за преживявания и най-хубавият начин да я преживеете е да влезете и да не излезете от там през целия си престой, особено ако сте само за 1-2 дни. Преживяването започва още след пристигането следобед, с кафе или пък чаша вино и приятен разговор. Плавно преминава във вечеря, която всеки ден е различна, според настроението на Николай и това какви хубави продукти е намерил в този ден. Не очаквайте меню по списък – просто седнете на масата и се наслаждавайте. Разбира се, ако имате някакви алергии или предпочитания, ще ви попитат и можете да ги споделите. Ние нямаме и безкрайно се наслаждаваме на “сляпата” вечеря, когато чиниите идват една след друга, без да знаем какво следва, но винаги са страхотни.
Между стените на красивите и просторни стаи е вълшебно, закуската на сутринта също. В зеления двор и дневната, пълна със стотици книги и десетки картини, цари безвремие. Само веселият чихуахуа Дио и приятелката му – черната котка, раздвижват атмосферата от време на време. В бамбуковата горичка можете да правите йога или да се потопите в тишина, а точно до нея са сауната и парната баня. Нямаме търпение да дойдем тук зимата.
А изкуството из цялата вила е цял един нов свят. Идвали сме четири пъти и пак има какво да разгледаме. На малко места ще видите по-добър музей от този. А тук можете да останете.
Избата – BETTERHALF Garage Wines
Сигурни сме, че картините и рисунките по стените на избата помагат виното да стане по-хубаво и да придобие душа. Най-малкото, защото в тях вече е вложена душата на създателите на това място. Стените разказват историята и теорията на виното – от видовете вина, начините на производство, пътя от гроздето към бутилката. И няма как тази история и душа да не премине през съдовете за ферментация и съхранение, през глинените квеври.
Сега за квеврите. BETTERHALF е една от много малкото български изби, в които се прави вино в квеври. Това са традиционни глинени съдове с форма, наподобяваща амфора, с произход Грузия. Заради специфичната им форма, течността в тях се намира в непрекъсната циркулация, което осигурява естествено филтриране. Обичайно квеврите могат да се вкопаят в земята или в пясък, но тук те са свободностоящи и в цялата си прелест. Може би по-голямата част от вината на избата се правят именно в квеври.
Самите вина на BETTERHALF ние открихме още много преди да посетим избата и винаги много са ни допадали. Нашият личен фаворит е Верментино и никога не можем да му се наситим. Но също толкова вълнуващи са и всички останали, повечето от които бели – тамянка, совиньон блан, шардоне, комбинацията от четири вида мискет от серията Dalakov Wines. Розетата са бледи и ефирни, червените са сочни, плодови и безумно вкусни, като отлежаването в дъб е рядкост. Обожаваме и небиолото, и пино ноар, и мавруда им. Но за да не превърнем статията в изброяване на всички вина на избата, ще ви кажем само да не пропускате възможност да ги опитвате, всичките. После ни пишете кои са вашите лични фаворити.
Кога и как да ги посетим?
Вила Яна и изба BETTERHALF са домът на Яна и Николай. Затова и ако искате да им отидете на гости, трябва предварително да се обадите, както ако искате да посетите само избата, така и ако искате да останете.
И точно защото Вила Яна е едно цялостно вълшебно преживяване, политиката на вилата е да приема гости само с нощувка. Можете да запазите по телефона (+359 888 67 88 11), имейл (info@luxuryvillayana.com) или направо през Booking.com. И носете поздрави от нас!
Какво да видите наоколо, няколко идеи:
- Град Стара Загора е само на 6km от Вила Яна: Стара Загора – в търсене на туристическите атракции
- Изключително много ви препоръчваме Неолитните Жилища в Стара Загора, почти непознат, но изключирелно интересен обект: Неолитни жилища в Стара Загора – една история на 8000 години
- През края на май и началото на юни – Розобер – Казанлък (село Розово и село Енина)
- Около и в Казанлък има и едни от най-любопитните тракийски гробници и светилища: На експедиция из Казанлъшката котловина – тракийските гробници Хелвеция, Грифоните и Шушманец
Последвайте ни в Instagram или Facebook, там сме много активни.