Винарна Clos Bibliothèque и изисканата елегантност на вината край Невша (Варна), България

14 minutes read

Характер, ама много характер откриваме в отворената бутилка димят реколта 2021г. пред нас. Сещате се – пием го, душим го и въртим чаши, винени сноби до мозъка на костите си. Този димят е от вината, които трябва да споделите с приятели и ние точно това сме направили – отворили сме го на масата у дома и разливаме разкошната златиста течност по чашите. Винарна Clos Bibliothèque е нова за пазара и се намира в село Невша, близо до Варна. Това са първите вина, които показва на широката публика. Шокираме се, изключително добро е – Clos Bibliothèque запалва любопитството ни и веднага решаваме да разберем повече.

Село Невша и тероарът му

От хората съм, които като харесат нещо и ще си направят труда да отидат и да видят къде се прави, да се запознаят с хората зад него. Особено за вино. Щом мога да посетя едно лозе, от което съм харесал виното – там съм, а когато винарната е в България – това е лесно. И така бутилка димят ме отведе на хълма над село Невша с гледка към долината на река Провадийска. Децата са с нас, кацнали между две знаменца на парапланеристите и загледани и те в красивата местност, а малко преди това ровиха за мидички из варовиковите скали. Мидички на хълма…

Владислав ни води на местността „Голямото було“ с гледка към село Невша и околността. Тук горе на хълма в мекия камък ще видите мидички и рапани  от времето, когато тук е било морското дъно. Варовикът е от горна креда, не че това нещо ми говори, но го помня от един обект наоколо, който имахме. Великолепен тероар за хубави лозя, напомнящ Бургундия или поне така ние си го мислим, склонни сме да сравняваме. Но и Бургундия във Франция и Пиемонт в Италия са известни с варовиковите си тероари. И понеже не обичам да сравнявам региони във Франция и България, защото не мога, спираме с препратките към варовика на Бургундия.

Почвата в лозето на Clos Bibliothèque е бедна на хранителни вещества и варовикова, изпълнена с морски фосили. Лозите, лишени от лесен достъп до хранителни вещества, пускат корени дълбоко в земята, за да усвоят ценните минерали, които придават уникални нотки на виното.

Името Clos Bibliothèque

Но пък може да направим още един паралел с Бургундия – манастирите. Лозята в Бургундия са се развили благодарение на манастирите. А тук в региона е имало няколко скални манастира, от които най-известни са останките на средновековния манастир Св. Богородица IX-XI век., точно след покръстването на България, по времето на княз Борис I. Манастирът пряко се свързва с цар Симеон.

Предполага се, че това е манастирът, където бъдещият владетел се е обучавал да поеме поста на български патриарх след връщането си от Константинопол и преди възкачването си на престола. А и в този манастир са открити надписи на няколко графични системи по каменните стени и оттук и прозвището „каменна библиотека от Х век“, „първата българска езикова лаборатория“. „Bibliothèque“ напомня на точно тази библиотека и на това, че на няколко часа езда от Плиска е имало такова средище на знания и култура, от което в днешно време са останали само руини.

Clos„пък във Франция наричат заградено лозе с каменен зид. И тук според преданията е имало лозя, които са били заградени с каменен зид. Всъщност, не са само предания, а останки от подобен зид са открити в района.

Лозята Terre Princière и Amphiteatre

А лозята долу в ниското са на, вече наши приятели, хората от Clos Bibliothèque. От този хълм се виждат лозята от които идва серията  Terre Princière.  Някъде вдясно от нас е Провадийска река. Всъщност, гледаме на изток. Лозето Terre Princière е разположено на изток, което му позволява да улавя първите слънчеви лъчи сутрин и да предпазва лозите от прегряване следобед, когато температурите са най-високи. Средното разположение на хълма осигурява отличен дренаж и проветряване за лозите.

Ние се отклоняваме към другите им лозя, там където вината излизат с името Amphiteatre и където наистина лозичките са като зрители, насядали в амфитеатър. И те гледат почти идеално на изток, все едно римски строители са построили лично за тях амфитеатър. Гледката е неописуемо красива и ако сте били тук, ще знаете, че вината от това лозе, което е поддържано безупречно, ще бъдат вашите топ вина.

И понеже това не е статия, която някой си е поръчал, а просто сме изключително впечатлени от това, което сме видели, ще ви разкажем още за винарната.

Димят, Сира, Пино ноар и Шардоне

С Влади и половинката му Соня се запознаваме в този ден. Имаме общи познати, които буквално ни водят на лозето. Анна (9г.) и Адриана (5г.) са като косовете наоколо, вмъкват се в редовете на димята и започват да ядат. Влади не им се дразни, даже им носи лозарска ножица. А аз, нали съм пил от този димят, почти съжалявам за изяденото грозде.

 Димятът още не е обран на 21 септември 2024г. Записвам си сега това, за да следим тази реколта. Гроздето е гледано органично с биодинамични практики. Резитбата на този димят е чашовидна, което ще видите на снимките. Грозденцата са близко до земята и поемат много приятна сила и топлина през нощта от почвата. Ани и Ади им плющят ушите и ядат, после се гонят между арките на лозите на сирата, а ние с Влади си говорим за лозя, наслаждаваме се на великолепната природа близо до село Невша и ни е приятно да сме тук.

Формировката на лозята е Simonit & Sirch за Пино ноар и Шардоне и чашовидна за Сира и Димят.

            Влади и жена му Соня са супер хора, с които вечеряхме два пъти следващите дни, макар че нямахме уговорка и тъкмо се бяхме запознали и събудиха желанието ни отново да пишем за вино, което бе позадрямало малко у нас. Но с такива вина няма как да останем безразлични.

В двата масива има сира, пино ноар, димят и шардоне. Консултанти на винарната са специалисти от Франция. Посадъчният материал е избиран супер прилежно и ако щете вярвате, ама за това си говорим поне половин час, показва ни лозичка по лозичка. Сирата и пино ноарът вече са обрани, но лозите изглеждат така красиви и зелени и без болни листа, просто перфектни. Влади обяснява за биодинамичните практики, които е възприел. За това, че всичко е органично гледано и в избата прави спонтанна ферментация.

Без хербициди, без инсектициди, без системни фунгициди – трите „без“, които са много важни за този тип лозарство. Друга важна особеност е висока гъстота на засаждане – до 9200 лози на хектар, което е ключов фактор за постигане на желаната концентрация на вкусове и аромати. Тази практика позволява на всяка лоза да се възползва максимално от ресурсите на почвата, като същевременно насърчава здравословен растеж и развитие.

Денят преваля вече и ние отиваме в избата в село Невша.

Амфори и дъб

Малко поговорихме за виното. Някак си много се впечатлихме от хората и лозята. То и там започва всяко вино – от хора и лозя. Стилът на вината на Clos Bibliothèque е подчертано френски, но с прекрасен български тероар, а и има български сорт грозде – димят. Вината отлежават в керамични амфори Clayver от Генуа и в дъбови бъчви от Бургундия. Бъчвите са на Tonnellerie CHASSIN има и една по-голяма от Австрия на Stockinger, а и една по-малка амфора от 250л, които чакат димята, който видяхме днес.

Вината лежат по 18-тина месеца, в бъчви и в амфори и се комбинират чудесно. Ние си позволихме да опитаме няколко пино ноара и сира, които още са в бъчви и мисля, че ни очакват прекрасни изненади и с тях. А вечерта, докато вечеряхме с Влади отворихме:

 Terre Princière – Chardonnay, лозето е гъстота на лозите: 6100 / ха, а виното отлежава 18 месеца в нова бургундска бъчва ( 500 л. ) и керамична амфора.

Тук ще сложа връзки към Apollowine.com, Дони и Митко от Apollowine са добре познати професионалисти и цените на вината в сайта са адекватни и обслужването им е супер. Имат и физически магазин в София.

Amphiteatre – Pinot Noir, лозето е гъстота на лозите: 6100 -9200 / ха, а виното отлежава 18 месеца в бургундска бъчва (228 л – второ зареждане) и керамична амфора. Фаворитът на Андрей, макар че при такъв избор от вина, всички са фаворити.

Amphiteatre – Syrah – лозето е гъстота на лозите: 8000/ха, а виното отлежава 18 месеца в бургундска бъчва (228 л – второ зареждане) и керамична амфора (50:50). Това стана “виното на Мими”, за която една глътка бе достатъчна, за да създаде емоция за седмици напред.

Вино за гурме душите ни

Посещение на винарната

За да посетим винарната ние се свързахме с Владислав Атанасов. Винарната, като цяло не е туристически обект в момента, за това, ако сте ентусиасти и искате да ги посетите, най-добре им пишете. Няма да ги намерите с табелки из село Невша.

Може да ви хареса също

Leave a Comment

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Copyrighted Image