Home ПътешествияБългария Всичко за Синеморец – плажове и къде е вкусно

Всичко за Синеморец – плажове и къде е вкусно

Дивият чар на българското Черно Море и вкусът какъвто трябва да бъде

26 minutes read

Минаха години от първия ни престой в Синеморец и тогава се чудех как преди години моите родители с една малка кола събираха и нас, тримата братя. А и винаги сме носили, я домати, я телевизорче, и то не с плосък екран, а чернобял Юность – 401, някои наши приятели имаха дори Юность – 402. Това сигурно е някаква магия. А ние, аз и едно бебе, жена и нескромно количество фотографски атрибути едвам се напъхахме в нашия автомобил и тръгнахме към морето. В днешно време дори ми е още по-лесно, слагам няколко хавлии за плаж, бански, дрона и камерата в колата (гледам да не забравя и децата) и …хоп!, вече шофираме по пътя от Бургас на юг, посока Синеморец.

Преди точно 9 години бяхме решили да прекараме няколко дни на морето, в малкото селце Синеморец, малка почивка с добри приятели, с роднини към петък и едно кръщене в Ахтопол, на малката тогава Анна и Синеморец ни остана като едно любимо и диво място, което обичаме да посещаваме, дори когато е за малко. Така и през юли 2024 г. с два броя деца и една леля си подарихме още един приятен уикенд в Синеморец, за да видим какво ново в любимото ни морско място.

Плажът е разположен на пясъчната коса на устието на река Велека, северно от село Синеморец
Плажът – разположен на пясъчната коса на устието на река Велека, северно от село Синеморец

Къде се намира Синеморец

Подминеш ли Царево, пътят става все по хълмист и все с по-живописни гледки към морето. Обичам да шофирам в тази отсечка, от Царево до Резово, ту се провираш сред горите, ту прескачаш реки, ту си се засилил и тъкмо да паднеш в морето и пътя извива. Красиво и някак си напомнящо на българското крайбрежие от преди десетки години.

Подминахме Варвара, Ахтопол, покрай лунапарка, който май всяка година си е там, и хоп в Синеморец. Преди девет години бяхме съвсем в началото на селото, стаята 35-40лв (през 2015г.), близо до църквичката, която ни будеше в 8 сутринта в неделя с камбанен звън. А и да не забравяме, точно до началото на пътечката за любимия ми плаж – Устието на Велека. Синеморец се е променил през годините, това вече не е в началото на селото, но за мен продължава да е по-диво от всички други курорти.

Село Синеморец
Село Синеморец

Къде да отседнем в Синеморец?

Booking.com

Ако ме питате къде да отседнете в Синеморец, не мога да ви препоръчам нищо, така и не сме намерили „нашето място“, което да е супер удобно, но ако можете, препоръчайте ни вие. Тук ви оставям booking, да се борите с къщите за гости. Които вече са по-скъпи, но това е заради инфлацията.

Гьозлеми в Синеморец

Спомням си как пристигнахме в Синеморец в средата на юли, по улиците няма много паркирали коли, да не кажа почти само ние сме. Вмъкнахме се в едно рутинно черноморско ежедневие. Сутрин гьозлеме ту от Гърка, ту от дюкянчето от нашия край на главната улица. Не мога да кажа каква народност бяха баничарите от нашия край на улицата, но почерпиха за Байрама. Освен гьозлеме се угощаваме с палачинки с домашно сладко от зелени смокини или череши. И бързо към утринния плаж. По една красива пътечка.

Не си спомням кой беше „Гърка“, а палачинките със зелени смокини не съществуват вече, но гьозлемите до парка в Синеморец все още са най-хубавите гьозлеми и сутрин вървят чудесно за събуждане преди плажа.

Гьозлеми в Синеморец
Гьозлеми в Синеморец

Плаж „Устието на Велека“

Там, където река Велека се среща с Черно море, малък залив между два стръмни хълма в Странджа, ето там е плаж „Устието на Велека“. Пясъчната коса между солената и сладката вода е много приветлива. Плажът е удивително красив, чист и приятен, Анна и Адриана, съответно на 9 и 5 години ги беше страх да влизат във водата, защото много рязко става дълбоко и имаше големи вълни, но се забавляваха на пясъка. Преди да се съобразяваме с местата за игра на децата, този плаж ни беше любим, заради спокойствието и интересните хора, които срещахме тук.

Плаж "Устието на река Велека" в Синеморец
Плаж „Устието на река Велека“ в Синеморец
Плажът Велека

На плажа на Велека има и каяци, сърфове и всякакви други приятни занимания. Както и съвсем малка зона с чадъри, ако не си носите чадър.

Макар че разказът ни е за Синеморец през лятото, когато е пълно с туристи, не мога да не споделя красотата на мястото през пролетта, когато почти няма хора.

Как да стигнете до плаж Велека

От село Синеморец има пътечки, които ви отвеждат точно на плажа. Ходи се около 500-600 метра. Ако пък изключително много ви се налага да стигнете с кола може да стигнете по черен път. Отбивката е малко след моста на река Велека. Стига се лесно с всякакви автомобили.

Река Велека

Исках да добавя няколко думи за Велека, но освен да се оплача как ни почервеняха гърбовете от 2 часа каякинг, не знам какво друго да ви разкажа. Яко гребане и много костенурки, припичащи се на слънце. Велека е изключително красиво място.

Корабите и рибарското пристанище

Корабите са част от чара на Синеморец. Не са истински кораби, а скали с формата на два кораба. Тук винаги се отбивам, когато сме в Синеморец. Красиво е. Преди години, когато за пръв път се разхождахме в региона до корабите нямаше никакви сгради, но сега Синеморец бавно настъпва и натам.

Рибари край скалния феномен "Корабите" до Село Синеморец

Съвсем близо до Корабите е и пристана за рибарски лодки. Също още едно красиво място с неговия си неповторим чар. На много места в село Синеморец може да купите и прясна черноморска риба.

Плаж „Бутамята“

Красивите синеморски плажове не свършват с плажа на река Велека. Малко на юг е плаж Бутамята. Малко плаши с посрещането на първото ресторантче точно в началото на плажа – „Цици има по целия плаж, пици само при нас“, надпис на пицарията „Куцата Медуза“, който помня от 2015г., а го има и до днес.

Но плажът се нарича Бутамята, заради реката със същото име, вливаща се в морето под пясъчната ивица. Бутамята е по-популярния плаж на Синеморец, тук пясъчната ивица е по широка и морето е много подходящо за хора с деца, не става рязко дълбоко, а и пясъкът е по-ситен. Има големи свободни зони, както и участъци с хубави чадъри и шезлонги. Няколко ресторантчета и барове и тук наистина е чудесно да си с деца.

Как се стига до Бутамята

До плажа се стига като по улицата, която можем да наречем главна и се казва „Бутамя“ се отправите на изток и завиете на юг, точно преди многото големи хотели. До тук може да стигнете и пеш (всичко в Синеморец се достига пеш) или с автомобил. Паркирането през юли не е сложно и е безплатно.

Още плажове на юг

Ако тръгнете пеш от Бутамята на юг след няколко минути ходене ще стигнете до плаж „Липите“, който е неохраняем и приятно див. Пътеката не е трудна, но има леко изкачване по едни скали в началото.

Край Синеморец
Плаж Липите

Следват малкото плажче „Лисичето“ и следващия по-голям е „Листи“, като само до тук съм стигал по пътеките. Натам ако продължите трябва да стигнете до „Силистар“, който е следващия плаж.

Плажовете са хубави, диви, има хора на тях, но не са охраняеми.

Вкусът на Синеморец

Сега ще ви отговорим на въпроса, къде да хапнем в Синеморец?!

Много положително за нас е, че в Синеморец явно се оформя някакъв кулинарен живот през последните години, извън обичайните за курортите ресторанти а ла “капанче с пържена цаца”. Появили са се ресторантчета, които са достатъчно непретенциозни, за да не те карат да се чувстваш неловко, ако случайно се озовеш там по бански и плажна рокля, но предлагат храна със собствен характер, която те кара да гледаш с надежда към светлото кулинарно бъдеще на морските ни курорти. За нашия престой от около 24 часа ядохме в три ресторанта, един път гьозлеми и веднъж сладолед – програма максимум. И за наша радост, сме доволни от всичко.

Бистро „Котката“

Котката е нов ресторант в Синеморец, който отваря за пръв път през лято 2022. Симпатично малко бистро (37 места) във френско-средиземноморски стил и усещане за домашен уют. За “Котката” знаем, че е семеен бизнес, създаден от семейство чревоугодници. Имат обедно и вечерно меню, които се различават и май всеки ден се сменят предложенията в менюто. Ние ядохме прекрасна рибена супа, лучена супа, най-добрата тарама, на която сме попадали и много приятни десерти с лавандулова закачка. Всичко много вкусно, така че ако ходите към Синеморец, запазете си едно хранене там. Запазването е ключово, защото мястото е мъничко и бързо се пълни.

Едно от чудните неща на „Котката“ е залезът. Мисля, че е задължително да седнете по залез на вечеря тук!

Единственото, което попречи преживяването да е пълно на максимум, е виното на чаша, което изобщо не съответства по качества на храната.

„Прилив“

Прилив” е още по-ново място в Синеморец, работи от сезон 2024. С атмосфера и характер на гастро бар или тапас бар и кратко дневно меню с ястия, много подходящи за споделяне. Обичаме този формат и опитахме поне 5-6 неща, между които лакерда (маринован паламуд), фалафели, скумрия, свински котлет и десерти. И тук всичко бе много вкусно, а духът на мястото е младежки и за нас много приятен. В кухнята работят общо трима души, поръчваш директно на тях и ти носят на масата. Тоест нещо като полу-самообслужване. На нас форматът много ни допада!

В Прилив имат доста любопитен избор от напитки, включително няколко варианта за пет-нат.

Запазете си маса през Инстаграм.

Бар Кораба

Свършили с преживяванията по плажа, изморени от деня и преяли, сядаме в Кораба. Ей този бар всеки, който е ходил в Синеморец го знае, а ако не го знае, бил ли е в Синеморец изобщо? Може купонът в бара да започва след полунощ, но ние с малко бебе си стояхме до преди 23 ч. И пак беше много приятно. Даже съжалявам, че има вечери, които изпуснахме. Тук залезът е супер як.

Ресторант „Старци разбойници“ във Варавара

Не е в Синеморец, но е задължително да се посети. “Старци Разбойници” е легендарно място и съществува от почти 20 години. Ресторантът е известен с удивително вкусната си храна, поради която да отидете без резервация е загубена кауза. Затова винаги когато тръгнем към Синеморец, се обаждаме за маса поне 1 ден предварително.

В Старци Разбойници просто всичко е много вкусно, дневните предложения също се сменят, но има и по-стационарно меню. Един от акцентите това лято са Разбойническите калмари, които са сърф енд търф и сервирани с пикантна наденица и зелени чушки. Октоподът и рибената супа също бяха чудесни, а от десертите задължително опитайте нуга със зелени смокини. Това е една от дългогодишните класики в менюто и наистина е феноменална.

Село Резово – идея за разходка

Когато пристигнеш в Резово, се чувстваш като накрая на света, толкова много път до последното българско черноморско село на юг. Река Резовска някога е била много красива, но сега е затрупана с камъни поради системното изсипване на скален материал и тетраподи през годините от към турската страна на устието на реката и леко изместване на държавната граница на север.

Рибарски лодки са навързани по малките кейчета и спокойно се поклащат в знойния ден. Точно до устието е и малкия единствен плаж на село Резово. А до него има и малко заведение, където може да седнете. В Резово също има още два ресторанта през лятото.

Има къде да отседнете и в Резово, ако сте решили да прекарате някакво време тук. – хотели в Резово.

Още неща за Синеморец

От София до Синеморец пътят е почти 6 часа. Но ако сте наблизо Синеморец е чудесен дори за 1-2 дни.

Хотели и къщи за гости може да потърсите в Booking (в сайта има около 65 места за настаняване), но има и много, които май може да откриете само на място. Най-близкият град е малкото градче Ахтопол (1300 жители), също добра идея за настаняване. Тази година през юли беше супер спокойно. Оставям връзка с хотели в Ахелой.

А по-големия град Царево (5900 жители), който е и административен център има си и магазини от по-големите вериги е по пътя за Синеморец. Тук също си е курортно и може да отседнете и май има доста хотели.

Може да ви хареса също

Leave a Comment

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

2 comments

Петър Андреев 2017/05/03 - 4:04 PM

Само дано не се превърне в Лозенец и това място. И е срамота, че не си написал за най-уникалния сладолед в „Старци Разбойници“ . Ако отидеш до там и не ядеш от сладоледа, значи не си бил там. А в бар „Кораба“ и без компания може да отидеш, има достатъчно „нахални“ хора, които да се запознаят с теб.

Reply

Copyrighted Image